Як людям громадського сектору справитися з вигоранням

Пандемія негативно позначилася на психічному здоров’ї та самопочутті працівників/ць у всіх секторах. Оскільки громадські організації постраждали особливо сильно — бо попит на їхні послуги зріс, а ...

2-NEW_slider_ГП

Громадський Простір

Пандемія негативно позначилася на психічному здоров’ї та самопочутті працівників/ць у всіх секторах. Оскільки громадські організації постраждали особливо сильно  бо попит на їхні послуги зріс, а ресурси, на які вони покладалися, вичерпуються  люди зазнали величезного стресу. І це різко збільшує ризик їхнього вигорання. Навіть якщо процес вакцинації йтиме швидким темпом і сектор почне відновлюватися, цей ризик все ще дуже реальний. 

Згідно зі свіжим  звітом компанії Glint про становище менеджера/ки, деякими попереджувальними ознаками вигорання є: 

  • відчуття величезного навантаження 
  • відчуття дисконекту із колегами 
  • конфлікт між домашніми та робочими потребами 

boating-1259608_1920

Ці фактори можуть не зникнути найближчим часом. Тож що можуть зробити люди громадського сектору, аби запобігти вигоранню або подолати його? Ось кілька кроків, які можна робити вже зараз:

 

  1. Розділяйте великі завдання на невеликі шматки

Коли відчуваєте вигорання, то навіть читання списку справ може здатися болючим, особливо коли ви зайняті по горло великими проєктами. Але чим довше завдання залишатимуться у вашому списку, тим сильніше ви відчуватимете стрес та перевантаження.

Щоб великі проєкти здавалися менш складними, спробуйте розділити їх на крихітні, керовані кроки, які можна легко відмітити галочкою як виконані у своєму списку. Наприклад, якщо знаєте, що ваша команда має зробити щорічний звіт організації, ви можете розбити це на такі завдання: “написати основні цілі”, “написати лист фінансовому відділу про дані”, “поділитися завданнями команди” тощо. Виконання будь-якого завдання, яким би малим воно не було, залишить у вас відчуття  досягнення результату та більшої мотивації, щоб перейти до наступного.

Емоційні ознаки вигорання:

  • Відчуття невдачі та невпевненість у собі
  • Відчуття безпорадності, пастки та поразки
  • Відстороненість, відчуття самотності у світі
  • Втрата мотивації

 

  1. Поставте в пріоритет відпочинок та піклування про себе

Якщо ви не відпочиваєте тоді, коли це потрібно, ваше тіло зрештою не залишить вам нічого окрім постільного режиму. Нестача сну негативно позначається на імунній системі, що збільшує ймовірність захворіти та посилює тяжкість алергічних реакцій.

Висипатися важливо, але так само важливо витратити час на розслаблення та зосередження на собі протягом дня. Наведений вище підхід також стосується піклування про себе, хоча він може здатися великим і туманним завданням. Не потрібно відразу брати на себе величезні зобов’язання, наприклад, купувати дорогий абонемент у йога-студію  ваша подорож у піклуванні про себе може початися з чогось маленького  це може бути 10-хвилинна щоденна ранкова медитація, швидка прогулянка під час обідньої перерви, або читання глави улюбленої книги після роботи.

trees-3076834_1920

Дослідження показують, що 50-хвилинна прогулянка на свіжому повітрі покращує пам’ять і зменшує занепокоєння. А 10-хвилинна прогулянка може покращити настрій на дві години. Щоб максимально зняти стрес, зосередьтесь на своєму тілі та на тому, як воно себе відчуває під час руху. Зосередження на відчуттях свого тіла при русі, — це і є практика mindfulness.

 

  1. Уникайте порівнянь себе з іншими

Як одного разу сказав американський президент Теодор Рузвельт, “порівняння  це злодій радості”. Порівняння себе з іншими може змусити вас почуватися не дуже в найкращі часи. Коли ви вже відчуваєте або перебуваєте на межі вигорання, то це може призвести до того, що ваша впевненість і самооцінка різко впадуть.

Щоб уникнути шкідливих порівнянь з іншими, зосередьтесь на порівнянні того, де ви зараз, з тим, де ви були рік  або навіть кілька місяців  тому. Кожне досягнення, яким би маленьким воно не було, варто визнати. Нехай це буде проведення першої віртуальної події вашої НУО, освоєння нової компетенції або просто, коли ви показали себе з найкращої сторони перед командою у дні, коли почувалися не найкраще.

Поведінкові ознаки вигорання:

  • Відхід від обов’язків: часто приходити із запізненням на роботу або часто йти раніше, щоб уникнути завдань
  • Ізоляція себе від рідних та друзів
  • Прокрастинація, загалом витрачання більше часу на виконання завдання 
  • Зловживання з їжею, вживання наркотиків або алкоголю
  • Емоційний зрив на інших

 

  1. Знайдіть міцну систему підтримки 

Людина — не острів. Коли ситуація стає важкою, то оточування себе людьми, яким ви довіряєте, може допомогти подолати будь-який виклик. 

Подумайте, хто у вашому житті дає найкращі поради чи завжди поруч, коли вам потрібно виговоритися. Це може бути друг або член сім’ї, але це також може бути колега або керівник. Якщо переживаєте за те, аби не стати тягарем, запитайте себе, чи допомогли б ви іншій людині, якби ситуація була навпаки. Якщо відповідь ствердна, то ця людина, ймовірно, буде більш ніж рада підтримати вас — врешті-решт, вона, ймовірно, відчуває, що ви зробили б для неї те саме.

 

  1. Зачекайте 48 годин, перш ніж приймати важливі рішення

Працюючи в громадській організації, ви іноді можете зіткнутися з рішеннями, які вимагають негайних дій. Однак коли це можливо, спробуйте створити для себе час і простір, перш ніж приймати важливі рішення — в ідеалі — це 48 годин.

Фізичні ознаки вигорання:

  • Відчуття втоми та виснаження частіше, ніж зазвичай
  • Часті захворювання 
  • Часті головні болі
  • Зміна апетиту або режиму сну

Крок назад допоможе отримати перспективу та зменшить будь-яке занепокоєння, яке виникає з прийняттям рішення. Це дасть вам час раціонально проаналізувати варіанти та обговорити питання з іншими зацікавленими сторонами чи членами команди, що в підсумку може призвести до кращих результатів. Практикуючи цей підхід, ви зрозумієте, що деякі рішення, які здаються надзвичайно терміновими на даний момент, все-таки не є такими. Це допоможе вам підходити до подібних ситуацій з більшим спокоєм та ясністю у майбутньому.

Бережіть себе та свою команду!

Звісно, що після такого складного періоду, якого у нас раніше не було, нормально відчувати себе перевантаженими чи вигорівшими. Хоча зараз багато людей відчуває себе таким чином, це не означає, що ви повинні сприймати вигорання як неминучу частину робочого життя.


 

За матеріалами:

How to Manage Burnout as a Nonprofit Professional

6 Ways to Prevent Work Burnout and Thrive

 


Останні публікації цього розділу:

Юридичні аспекти для волонтерів/ок: підсвічуємо важливості

Як перетворити штучний інтелект на свого помічника: поради та інструменти для НУО

Коли крапка має значення. Подібні назви ГО — що каже закон?

Які дані про кандидата/ку на посаду роботодавець вимагає на законних підставах?

Як (не)писати на "Громадський Простір": поради для користувачів/ок Порталу

Ви ФОП чи юридична особа з Херсонщини? Змінювати місце реєстрації не потрібно