Правові поради: захист журналістів у випадку нападів і побиттів

Одним з зобов’язань України на шляху до демократичного суспільства є забезпечення безпеки журналістів. Зокрема Резолюція Парламентської Асамблеї Ради Європи № 2035 (2015) «Захист безпеки журналістів ...

насильство
Правові поради: захист журналістів у випадку нападів і побиттів

Одним з зобов’язань України на шляху до демократичного суспільства є забезпечення безпеки журналістів. Зокрема Резолюція Парламентської Асамблеї Ради Європи № 2035 (2015) «Захист безпеки журналістів та свобода медіа в Європі» зазначає:

«Коли у суспільстві страх та самоцензура витісняють свободу критикувати та розслідувати, демократія безперечно зменшується. Свобода та безпека журналістів є також нашою свободою та нашою безпекою».

Рекомендація CM/Rec(2016)4[1] Комітету міністрів державам-членам «Щодо захисту журналістики й безпеки журналістів та інших працівників ЗМІ» визначає зокрема: 

«Захист журналістів та інших представників ЗМІ й усунення безкарності осіб, які чинять злочини проти них, є нагальними політичними завданнями для держав-членів Ради Європи, як це зазначено в Декларації Комітету міністрів про захист журналістики й безпеку журналістів та інших працівників ЗМІ».

Всі ці норми не залишилися пустими словами – Україна з метою забезпечити захист журналістів внесла зміни до Кримінального Кодексу України, включивши до нього статтю 345-1. Частина друга статті 345-1 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за насильство по відношенню до журналіста (або його близьких родичів чи членів сім’ї) у вигляді побоїв, або легких чи середньої тяжкості тілесних ушкоджень:

«2. Умисне заподіяння журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї побоїв, легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень у зв’язку із здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності – карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк».

Побоями, відповідно до статті 126 Кримінального кодексу України, є умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень. Тобто навіть ляпас, затискання руки, сильний поштовх, який завдав фізичного болю – вже підпадає під це визначення, і якщо вони скоєні проти журналіста, то це буде кримінальним правопорушенням, передбаченим частиною другою статті 345-1. Навіть якщо синців чи подряпин не залишилося – сам факт завдання фізичного болю журналісту у зв’язку з виконанням ним своїх професійних обов’язків визнається українськими судами підставою для притягнення до кримінальної відповідальності. Наприклад, у вироку Вінницького міського суду Вінницької області по справі №127/27857/16-к від 31 жовтня 2017 року http://reyestr.court.gov.ua/Review/69896838 зазначається:

«В результаті протиправних дій ОСОБА_4, а саме нанесення численних ударів потерпілому ОСОБА_3, останньому було завдано фізичного болю, без спричинення при цьому тілесних ушкоджень».

Суд визнав винним нападника у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 345-1 КК України і призначив йому покарання у виді трьох років обмеження волі. 

На відміну від побоїв, які не залишають слідів на тілі, легкі тілесні ушкодження вже мають підтверджуватись висновком медичної експертизи відповідно до Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 січня 1995 р. N 6 https://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0255-95/. Зокрема ознаками легких тілесних ушкоджень можуть бути синці, подряпини, незначні гематоми тощо. Наприклад в судовому вироку, винесеному 15 серпня 2018 року Дніпровським районним судом м. Києва по справі № 755/19002/17 http://reyestr.court.gov.ua/Review/76753390 визначається:

«Так 17.08.2015 року приблизно о 12-00 год. під час виконання редакційного завдання ТОВ «НОВИЙ КАНАЛ», щодо фіксування можливих порушень санітарного законодавства при наданні населенню перукарських послуг в перукарні «Хвилинка» за адресою: м. Київ, вулиця Малишка. 2 журналістом Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВИЙ КАНАЛ» на підставі договору 387/2013-Й від 01.07.2013 року ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_7, було зроблено зауваження працівнику перукарні «Хвилинка» ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, щодо порушення нею норм санітарного законодавства та її професійних обов’язків при надані перукарських послуг, в особі перукаря, на зроблені зауваження та вимогу пояснити причину таких дій, ОСОБА_2 відреагувала неадекватно за заражаючись нецензурною лайкою в бік журналістки розпочала словесний конфлікт з останньою.

В свою чергу ОСОБА_2, реалізуючи свої злочині дії у вигляді опору ОСОБА_4 та усвідомлюючи, що остання являється журналістом ТОВ «НОВИЙ КАНАЛ» та перебуває під час виконання редакційною завдання, діючи умисно та цілеспрямовано, усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій порушуючи професійну діяльність журналіста, в особі ОСОБА_4 посягаючи на її здоров’я, свідомо допускаючи наслідки у вигляді заподіяння ОСОБА_4 тілесних ушкоджень, умисно послідовно почала наносити численні удари руками та ногами по різним частинам тіла ОСОБА_4 чим спричинила останній тілесні ушкодження:

Згідно висновку експерта №2365 від 18.08.2015 року при судово-медичній експертизі ОСОБА_4, 1984 р.н. виявлено: синці – по зовнішній поверхні правого плеча в верхній третині, в верхньо – зовнішньому квадранті лівої сідниці; садна – на лівій боковій поверхні шиї в верхній третині (два), в лівій надключичній ділянці, долонній поверхні лівого передпліччя в нижній третині, на тилі правої кисті.

Вказані ушкодження спричинені тупим предметом (предметами), могли утворитись 17.08.2015 та відносяться до легких тілесних ушкоджень (за критерієм тривалості розладу здоров’я)»

В цьому випадку суд визнав нападницю винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 345-1 КК України та призначив їй покарання у виді 1 року позбавлення волі.

Тілесні ушкодження середньої тяжкості характеризуються відсутністю небезпеки для життя та постійних шкідливих наслідків при тривалому (більше ніж 21 день) розладі здоров’я та стійкою втратою  працездатності менш як на одну третину (від 10% до 33%). Зокрема в Ухвалі Київського районного суду м. Харкова від 05 вересня 2019 року по справі № 640/11629/19 про продовження підозрюваному запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту http://reyestr.court.gov.ua/Review/84084260 середні тілесні ушкодження потерпілого журналіста описуються наступним чином:

«Внаслідок злочинних дій ОСОБА_1 в групі з іншими особами, згідно відповіді Харківської міської клінічної лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова від 10.06.2019 за №01-30/1128 журналісту ОСОБА_3 заподіяно наступні тілесні ушкодження: геморагічний інсульт в лівій півкулі головного мозку з проривом крові в шлуночкові систему з правобічним геміпарезом, елементами моторної афазії, аневризма середньої мозкової артерії зліва, закрита черепно-мозкова травма, забій головного мозку середнього ступеню тяжкості, субдуральний крововилив на рівні конвекусу лівої лобної ділянки, множинні забої та садна голови, обличчя, кінцівок, гіпертонічна хвороба 3 ст., ризик дуже високий».

Варто звернути увагу, що Кримінальний кодекс України передбачає однакову кваліфікацію злочину незалежно від того, чи просто дали журналісту ляпаса, чи він в результаті побоїв місяць вимушений був перебувати на лікарняному. Проте норма частини другої статті 345-1 Кримінального кодексу України передбачає достатньо широку «вилку» в покаранні. Виходячи з положень Кримінального кодексу України суд, засуджуючи обвинуваченого і визначаючи йому міру покарання, враховує ступінь тяжкості нанесених журналісту тілесних ушкоджень.

Розслідування злочинів проти журналістів досі залишаються незвичною справою для поліції і прокуратури, тому потерпілому журналісту варто розуміти, який саме злочин скоєно проти нього і чим він відрізняється від інших. У будь-якому разі варто мати можливість отримати правову допомогу.

Нагадаємо, що в ІМІ працює правова «гаряча лінія», на якій надають консультації досвідчені медіа-юристи Роман Головенко і Алі Сафаров за телефоном 050-44-77-063. Запитання можна також направити на електронну пошту ІМІ [email protected].

 

Джерело: ІМІ.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Результати дослідження впливу COVID-19 на українські підприємства. Підсумки обговорення

Реакція громадянського суспільства України на підтримку мирних протестувальників у Білорусі

«Від участі до дії»: у Дружківці стартував унікальний проєкт

Ток-шоу #SimpleSE: правда від соціальних підприємців

В Україні розпочав роботу оновлений ЄДР

Результати моніторингу цифрових прав в Україні за липень 2020 року