На Львівщині реалізовано проєкт щодо інформування про Ініціативу прозорості видобувних галузей
У грудні 2020 р. ГО «Агенція розвитку та співробітництва» реалізовано проєкт «Популяризація знань про видобувну сферу серед молоді Львівської області» в рамках субгранту від Асоціації ...
Додано:
agencydc
У грудні 2020 р. ГО «Агенція розвитку та співробітництва» реалізовано проєкт «Популяризація знань про видобувну сферу серед молоді Львівської області» в рамках субгранту від Асоціації «ЕнергоТранспарентність» за підтримки міжнародної ініціативи «Publish What You Pay» (PWYP). Метою проєкту стало поширення інформації про впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ) в Україні серед молоді, представників територіальних громад, у яких ведеться видобуток корисних копалин, та науковців.
Під час проєкту проведено дві он-лайн навчально- просвітницькі зустрічі, у яких взяло участь понад 40 учасників, серед яких були студенти, представники видобувних громад, науковці та громадські активісти. Тема першої зустрічі «Інструменти громадського контролю діяльності видобувних підприємств» охоплювала практику та можливості контролю громадськістю видобувних підприємств. Черговий захід під назвою «Видобуток корисних копалин: економічні та екологічні аспекти в контексті впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей» стосувався прикладів впливу видобутку різнихвидів корисних копалин на довкілля та представлення його наслідків, а також на економіку Держави.
Проте, основним завданням кожного із заходів стало представлення учасникам функціонування в Україні Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ) (Extractive Industries Transparency Initiative, EITI) – що є міжнародним стандартом забезпечення прозорості у видобувних галузях, який запроваджують 55 країн, зокрема Норвегія, Німеччина, Мексика та Казахстан. Суть ІПВГ полягає в тому, що компанії оприлюднюють інформацію про те, скільки вони сплачують урядові за видобуток корисних копалин, включаючи податки, мита, роялті, спеціальні і адміністративні платежі (плата за ліцензії, дозволи тощо), а державні органи оприлюднюють інформацію про те, скільки грошей отримують від компаній.
З 2013 р. Україна приєдналася до кола країн, що впроваджують даний стандарт. На даний момент опубліковано звіти з ІПВГ в Україні за 2013-2017рр. та триває підготовка до публікації звітів за 2018 і 2019 роки.
Однією з вимог стандарту ІПВГ є функціонування Багатосторонньої групи зацікавлених осіб (БГЗО), яка є постійно діючим колегіальним органом, що утворюється Міністерством енергетики України та об’єднує у рівному співвідношенні представників влади, видобувних компаній та громадськості. Завданням БГЗО є здійснення нагляду за процесом розкриття інформації у видобувних галузях відповідно до вимог Ініціативи прозорості видобувних галузей.
Голова ГО «Агенція розвитку та співробітництва» Ольга Хауляк, за результатами голосування 1 грудня 2020 р., увійшла до складу Багатосторонньої групи з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях як представниця від громадських об’єднань.
Згідно із даними Держгеонадр, на території України діє понад 2000 видобувних підприємств, а їхня частка в формуванні ВВП України у 2017р. становила 5,9% . За результатами техніко–економічної оцінки, а також аналізу інформації отриманої від державних органів, у Звіт ІПВГ за 2017рік було включено 53 видобувні компанії, якими було сплачено, згідно з даними державних органів, 99% надходжень від видобувних галузей на користь держави. Загалом у 2017р. В 2017р. бюджетні надходження від підприємств видобувної галузі склали 145430,5 млн.грн. Найбільшим джерелом надходжень від видобувних підприємств є сплата рентної плати за користування надрами(близько 44063 млн.грн.). Дещо меншими були у 2017р. надходження від видобувних підприємств зі сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів(робіт, послуг) (35499,5 млн.грн.) та податку на прибуток підприємств ( 25530млн.грн.).
Важливим аспектом функціонування видобувної галузі є її вплив на довкілля. Найбільшими проблемами видобувних регіонів Львівщини є неналежне здійснення рекультивації техногенних ландшафтів (кар’єрів, териконів, ін.), забруднення ґрунтів та атмосферного повітря нафтопродуктами та попутніми газами під час видобутку нафти, забруднення поверхневих та ґрунтових вод, просідання земної поверхні в районі шахт внаслідок активного підземного розроблення кам’яного вугілля, утворення карстових провалів, тощо.
Важливим фактором реалізації проєкту «Популяризація знань про видобувну сферу серед молоді Львівської області» є донесення громадськості інформації про можливості отримання публічної інформації про таку сферу як видобуток корисних копалин, особливо в громадах де ведеться чи планується видобуток.
На домені https://eiti.gov.ua/ почала функціонувати публічна частина електронної платформи подання та аналізу звітності ІПВГ де видобувні компанії подаватимуть свою електронну звітність відповідно до затверджених норм Ініціативи.
Проєкт реалізовано в рамках субгранту від Асоціації «ЕнергоТранспарентність» за підтримки міжнародної ініціативи “Publish What You Pay” (PWYP).
За посиланнями можна ознайомитися з презентаціями заходу «Інструменти громадського контролю діяльності видобувних підприємств» та «Видобуток корисних копалин: економічні та екологічні аспекти в контексті впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей».