Навчання у Франції: як український абітурієнт може вступити та (майже) безкоштовно навчатись у французькому університеті

Сьогодні багато українських абітурієнтів розглядають можливості поїхати навчатися закордон. У 2016 році Київський міжнародний інститут соціології провів опитування громадської думки щодо вищої ...

grey-arc-de-triumph-224756
Навчання у Франції: як український абітурієнт може вступити та (майже) безкоштовно навчатись у французькому університеті

Сьогодні багато українських абітурієнтів розглядають можливості поїхати навчатися закордон. У 2016 році Київський міжнародний інститут соціології провів опитування громадської думки щодо вищої освіти. За його результатами виявилось, що третина опитаної аудиторії бажала б навчатись у закордонних ВНЗ. Проте бажання отримати освіту рівнем вище, ніж в Україні, дуже часто може розвіятись думками про значну вартість навчання та складнощі вступу. Та інколи це ніщо інше, ніж просто міфи.

Тож спробую розвіяти їх на прикладі навчання у Франції та дам кілька корисних порад тим, хто мріє поїхати навчатись у країні вина та сиру. 

Вартість навчання у французьких університетах затверджується на національному рівні.

Міністерство вищої освіти та досліджень та Міністерство відповідальне за бюджет щороку визначають рівень внесків для абітурієнтів. Реальна вартість навчання у французьких університетах в середньому становить 10 000 євро за рік на одного студента. Але держава щороку виділяє величезне фінансування університетам, що дозволяє значно знизити внески на вступ.

Вони складають 170 євро за рік на циклі Лісанс (еквівалент бакалавру в Україні) та 243 євро за рік на Мастері (еквівалент магістратури). До того ж, у цю суму входить оплата річного студентського страхування та річна оплата на доступ до превентивної медицини. А з 2019 року абітурієнти також мають заплатити 91 євро за рік на підтримку та покращення життя в університетському кампусі. 

Минулого року французька влада винесла рішення про підвищення суми внесків для нерезидентів Європейського союзу. Вони виросли ледве не в 10 разів. За один рік навчання на Лісансі іноземні студенти мали б заплатити 2 770 євро, а на Мастері – 3 770. Це одразу ж викликало хвилю обурення, адже поняття рівності у всьому для французів є ледь не святим. Тому таке рішення дуже часто називали дискримінаційним, та таким, що порушує демократичні цінності Франції. Маючи певну автономію в прийнятті власних рішень, 51 з 67 наявних державних університетів, вирішили не підтримувати підвищення суми внесків для іноземних студентів.

Раджу Вам скористатись посиланням нижче аби дізнатися, які саме ВНЗ зберегли внески на рівні 170 та 243 євро за рік: http://bit.ly/36BRtdl

Отже, як саме проходить процедура вступу до французького університету?

На сайті організації Campus France, яка адмініструє іноземних абітурієнтів в більш ніж 170 країнах світу, є детальний опис процесу вступу. Загалом, він складається з проходження процедури попереднього запиту на зарахування (Demande d`admission préalable). Запит складається з анкети (Dossier blanc), яку необхідно заповнити французькою мовою, а також з пакета документів. Подача документів відбувається в період з листопада до середини січня кожного року. Тому залежно від ситуації, абітурієнт(-ка) має подати або виписки з оцінками за останні два шкільні роки та останній семестр поточного року або довідку про вступ до вищого навчального закладу в Україні та залікову книжку. Також абітурієнт(-ка) має додати до пакета  документів копії свідоцтва про народження або дійсного закордонного паспорта. Усі документи мають бути перекладені на французьку мову. А деякі з них навіть нотаріально завірені або апостильовані. Деталі щодо заповнення анкети та підготовки пакету документів присутні в пояснювальній записці до Dossier blanc.

Мабуть, найважчою й водночас найважливішою частиною процесу вступу до французького університету є перевірка на рівень знання французької мови.

Оскільки в більшості випадків навчання в державних університетах Франції проходить саме державною мовою, то іноземний(-а) абітурієнт(-ка) має показати рівень володіння французькою не нижче середнього. Проте, варто завжди перевіряти вимоги кожного університету окремо, адже вони можуть варіюватися. Є й програми, що викладаються англійською мовою. Та про них розповім згодом:)

Отже, у період з вересня  до лютого, щомісяця проходить тестування TCF (Test de connaissance du français). Він є обов’язковим та коштує 72 євро. Але якщо у Вас є бажання та час, то я би радила скласти тест на отримання офіційного диплома Міністерства освіти Франції DELF/DALF. Його вартість є меншою, а строк дії – необмежений. До того ж, якщо Ви є школярем(-кою) або студентом(-кою) в Україні, то матимете право на 30% знижку. А якщо ж Ви є учнем(-ницею) Французького інституту в Україні, то знижка становитиме вже 40%. Тестування DELF/DALF є складнішим за TCF. Проте, дані дипломи будуть дійсними усе Ваше життя та й у світі їх знають та цінують набагато більше.   

Після перевірки на знання французької мови та отримання відповідного сертифікату, необхідно визначитись з 3 університетами, в які Ви б хотіли направити свої документи.

Campus France надає чудовий каталог програм рівня Лісанс та Мастер. Заповнену анкету та повний пакет документів необхідно надати Campus France. Згодом саме ця організація направлятиме Ваше досьє на розгляд в 3 обрані Вами університети одночасно. Вони мають надати відповідь не пізніше 30 квітня кожного року. А Ви, в разі отримання позитивної відповіді, підтвердити свою кандидатуру до 7 травня. 

І останній, але не менш важливий етап вступу до французького університету, є процес отримання студентської річної візи. Campus France радить розпочати підготовку за 2 місяці до початку навчання. Але з особистого досвіду я раджу Вам робити це якомога раніше. Літній період у візовому центрі може бути дуже навантажений, навіть попри безвізовий режим. А в серпні велика кількість співробітників центру йде у відпустку. Тому готуйте необхідний пакет документів заздалегідь. А отримавши позитивну відповідь університету, одразу обирайте дату подачі документів до візового центру.

Отже, міфи про дороге закордонне навчання та надскладну процедуру вступу  – спростовано. Французькі університети не зобов’язують абітурієнтів(-ок) складати вступні іспити та мати найвищі оцінки в атестаті. Достатньо лише виконати всі умови процедури, підготувати необхідні документи та мати гарну мотивацію навчатися у Франції.


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?