Новий тренд: Ukrainewashing — Ілюзія підтримки, реальність стирання
Ukrainewashing — термін, який я запропонувала під час міжнародної події, присвяченої кризовому реагуванню. І він не просто вказує на лицемірність підтримки України з боку іноземних ...
Додано:
Йош

Ukrainewashing — термін, який я запропонувала під час міжнародної події, присвяченої кризовому реагуванню. І він не просто вказує на лицемірність підтримки України з боку іноземних організацій.
Ukrainewashing — це, з одного боку, про системне явище, коли тема України використовується як інструмент для покращення репутації компаній або організацій. Аналогічно до greenwashing та інших репутаційних відмивань, це про символічну підтримку замість реальних дій. Але є ще одне, значення: washing тут про “стирання” України з лиця землі. По суті ми спостерігаємо, як ті, хто мали би допомагати, обирають зручну нейтральність і тим самим долучаються до знищення країни.
Ukrainewashing проявляється в наступному:
– Організації публічно декларують підтримку (прапор на паркані, пост на сайті), але не запускають програм для України або не виділяють людських ресурсів на реагування.
– Гуманітарні проєкти ігнорують український контекст і експертизу й просто копіюють моделі з інших країн та просуваюсь фахівців, які не мають експертизи в Україні, але мають досвід роботи в гуманітарних структурах або академічний досвід.
– Актори громадського сектору прирівнюють страждання українського та російського народу: страждання українських біженців, що втекли від бомб і страждання російських громадян, що переїхали з Росії, не погоджуючись з правлячим режимом.
– Локальні українські організації, які щодня виконують важку гуманітарну роботу, отримують непропорційно мало ресурсів, і їм не дають голосу в дизайні програм.
– Принцип «нейтральності» часто використовується як привід не засуджувати російську агресію, що в умовах геноцидної війни — фактично означає підтримку продовження агресії проти України.
Україна — не просто один із численних конфліктів. Це повномасштабна війна в Європі, яка вже триває роками й має глобальні наслідки. І реакція на неї — це дзеркало світової системи цінностей. Через масштаб кризи і відповіді на неї утворилась така ситуація, коли справді встати на бік України означає встати на сторону демократичних цінностей. І ми, українці та українки, цінуємо прояви жестів солідарності. Але прикро, коли за жестом не стоїть прагнення розібратися і зробити більш корисну дію.
Ми цінуємо підтримку — щиру, послідовну, системну. Три з половину роки повномасштабної війни в Україні, яким передувало 8 років окупації наших територій — достатньо часу, аби розібратися, і називати речі своїми іменами. Ukrainewashing — це коли за красивими словами ховається бездіяльність, байдужість або навіть співучасть.