Конкурси професійної майстерності та їхні можливості визначати вектор розвитку й інноваційності галузі: за результатами Cyber Education Day 2021

Спроби суспільства зробити модернізаційний стрибок перенасичений протиріччями, які не оминули й освіту, перш за все, вищу. Гостра соціальна необхідність забезпечити високоякісний і ...

cyber
Конкурси професійної майстерності та їхні можливості визначати вектор розвитку й інноваційності галузі: за результатами Cyber Education Day 2021
Спроби суспільства зробити модернізаційний стрибок перенасичений протиріччями, які не оминули й освіту, перш за все, вищу. Гостра соціальна необхідність забезпечити високоякісний і конкурентоспроможний ринок праці часто-густо перенасичена невиразними досягнення вітчизняних ЗВО і майже вщент розбита неосяжними перспективами гідного виходу України на глобальний ринок освітніх послуг. Тому, як результат, не вирішені проблеми забезпечення суспільства високоякісними фахівцями можуть істотно вплинути на місце освіти серед чинників прогресивних суспільних трансформацій.
 
В таких обставинах вельми важливо, щоби конкурси професійної майстерності не просто стали зрізом ситуації. Ми знаємо про наші перемоги й недоліки. Метою є, аби подібні заходи спрямовували й підтримували доцільний вектор докладання зусиль і викладачами, і майбутніми фахівцями, і суспільством, і державою.
 
В такому контексті впродовж двох днів Київ зустрічав учасників високостатусної події в галузі кіберосвіти – форум-хакатон Cyber Education Day 2021. Він організований у співпраці Національного координаційного центру кібербезпеки при РНБО з CRDF Global в Україні за фінансової підтримки Держдепартаменту США.
 
Цільову аудиторію склало талановите студентство із ЗВО Ураїни, а також самоучки й всі охочі, які переймаються цими питаннями. Метою заходу організатори визначили їхню підтримку, позаяк вони вирішили присвятити свою професійну діяльність кібербезпеці (CS). Програма включала: All-Star Hackathon – дводенний speed cybersecutity hackathon.
 
Командна робота спрямована на запобігання та виявлення кібератак, а також розвідку/OSINT та аналіз даних (big data) для прогнозування кіберінцидентів. Крім цього, всі учасники почули рекомендації про побудову та розвиток кар’єри у сфері кібербезпеки від топових спікерів, інкультурацію у вітчизняне професійне співтовариство CS, бо на талановиту молодь покладено вельми значущі функції — поліпшити українську CS й сприяти її розвиненню на теренах України. А втім, не забуто й про взаємодію з зарубіжними стейкхолдерами.
 
Ми поставили кілька запитань учасникам і отримали відповіді, які й узагальнили.
  1. Чи вважаєте Ви конкурси професійної майстерності своєрідним професійним відбором за певними критеріями?
    - Не відбір. Правильно — можливості для перевірки себе в практичній діяльності з кібербезпеки.
  2. Що отримують учасники в результаті імітації майбутньої професійної діяльності?
    - Ми поєднали звичну для них діяльність із інноваційною, з якою вони ще не мали нагоди зіштовхнутися в межах ЗВО. І тому в них тепер є чітке уявлення, в якому напрямі докладати зусиль.
  3. А які Ваші побажання до спонсорів і партнерів?
    - Мріємо про те, щоби подібні заходи проводилися на постійній основі. В Україні ринок кібербезпеки розвивається вельми активно, спрос на фахівців — зростає. І всі ми розуміємо, що в наш час кібербезпека — це суттєвий чинник безпеки держави в цілому.
Організатори створили не просто комфортне середовище для комунікації, але утворили творчий простір. Це вдалося завдяки неординарному сценарію: учасники шукали паролі в мережі, відновлювали доступ до біткоін-гаманця, знаходили інформацію в вихідному коді мобільного телефону, підбирали пароль адміністратора, визначали джерело фінансування і способи відмивання грошей в заданому гаманці і тому подібне.
 
Думаємо, що вагомим чинником успішності заходу слід назвати й команду спікерів від IBM, НБУ, Hideez, SenseIT, Security Experts Group, Нафтогазу України, ДК «Укроборонпром», Департаменту кіберполіції Нацполіціі України, ДСЗ і т.д. Професіонали високого рівня, вони з величезним захопленням, відданістю справі й повагою до молодих колег на дискусіних майданчиках, а також в кулуарах і будь-яких локаціях пояснювали, інформували, радили й просто надихали до успіхів. Серед цих шановних осіб: керівник напряму IBM Security у країнах СНД Андрій Кузьменко, Research&Strategy Marketing manager SenseIT.Solutions Ірина Толочко, Олег Науменко СЕО, Hideez Group, Валерій Єрмошин, начальник Департаменту інформаційної безпеки АУ НЕК “УКРЕНЕРГО” та ін.
 
Про навчання кібербезпеці у ЗВО та професійне навчання фахівців, ринок праці та тренди зайнятості вели розмову представники престижних університетів України. Дослідження вакансій у сфері кібербезпеці підготували представники Dou.ua Специфіку роботи у державних установах обговорили заступник голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Олександр Потій, головний спеціаліст Державного концерну “УКРОБОРОНПРОМ” Ігор Пігарєв та ін.
 
Ми мали можливість спілкуватися і з учасниками, і з організаторами заходу. У всіх залишилося відчуття перспективності цієї галузі в Україні. Всі були впевнені в ефективності таких зустрічей. Ми ще раз почули про успіхи, що надихає, й больові точки, що мобілізує.
 
Ми зазвичай намагаємось відповісти на питання: Чи досягли організатори запланованих результатів? Чи всі учасники отримали користь від її відвідування? Думаємо, безперечно
 
На фейсбук сторінці НКЦК доступна онлайн-трансляція дискусій та відео з фінальним пітчингом ідей All Star Hackathon.

 


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?