Досвід Польщі, Норвегії та України у сфері підвищення енергоефективності міського господарства: кожен почутий і всі задоволені

Проект "Польсько-норвезька допомога для покращення енергоефективності в Україні", який реалізується спільно Асоціацією міст України (АМУ), Асоціацією "Енергоефективні міста України"(АЕМУ), Асоціацією ...

20180126_135924
Досвід Польщі, Норвегії та України у сфері підвищення енергоефективності міського господарства: кожен почутий і всі задоволені

Проект “Польсько-норвезька допомога для покращення енергоефективності в Україні”, який реалізується спільно Асоціацією міст України (АМУ), Асоціацією “Енергоефективні міста України”(АЕМУ), Асоціацією міст Польщі та Асоціацією місцевих та регіональних органів влади Норвегії, добігає кінця.

Варто нагадати: У лютому 2017 року АЕМУ розпочала реалізацію нового проекту – «Польсько-норвезька допомога для підвищення енергоефективності в Україні». Окрім АЕМУ партнерами проекту стали Асоціація міст Польщі, Норвезька асоціація місцевих та регіональних влад та Асоціація міст України. Участь у проекті також беруть 3 міста-члени АЕМУ – Тернопіль, Вінниця та Житомир, до них долучилися Коростень і Біла Церква.

Метою проекту визначили використання норвезького досвіду для покращення компетенцій працівників органів місцевого самоврядування польських та українських міст, підготовку інвестиційних проектів у сфері енергоефективності та кліматичних змін, а також розробку типових документів, що уможливлять для української сторони планування та реалізацію інвестиційних проектів у сфері енергоефективності.

Тривалість проекту становила 12 місяців. 25-26 січня 2018 року в Києві відбулася підсумкова конференція з теми: ДОСВІД ПОЛЬЩІ, НОРВЕГІЇ ТА УКРАЇНИ У СФЕРІ ПІДВИЩЕННЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.

До участі в заході запрошені представники органів місцевого самоврядування українських, норвезьких та польських міст-учасників проекту, представники Уряду, експерти та організатори. Мета заходу – представлення результатів Проекту «Польсько-норвезька допомога для підвищення енергоефективності в Україні», обговорення Державної політики у сфері енергоефективності, презентація кращих практик підвищення енергоефективності у міському господарстві. Учасники конференції мали можливість пересвідчитися в важливості проекту й заходу, а також почути думку з питань енергоефективності Виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана, Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні Яна Пєкло. Пан Посол відзначив, що галузь енергоефективності розвивається настільки динамічно, що міста з різних країн мусять співпрацювати у цьому напрямі за підтримки асоціацій місцевого самоврядування та навчатися одне у одного, обмінюватися досвідом. Він також висловив задоволення тим, що Польща є активним учасником цього процессу, сподіваючись, що конференція дасть відповіді на гострі питання. Фредрік Артур, заступник голови місії, Посольства Норвегії в Україні, у своєму виступі сфокусував увагу присутніх на тому, що конференція наочно відображує взаємодію й співпрацю трьох країн у вирішенні проблем енергоефективності. Саме цей напрям є суттєвим чинником економії ресурсів: чим кращий рівень енергоефективності, тим більш успішними є міста, країни, держави, суспільства. Енергоефективність – це шлях переведення реформ з політичної у практичну площину. Анджей Поравський, Виконавчий директор Асоціації міст Польщі увиразнив у своєму виступі, що участь у програмі «Досвід Польщі, Норвегії та України у сфері підвищення енергоефективності міського господарства» – це вельми плідний досвід для міст–партнерів з Польщі та України, які мали можливість вивчати перспективний норвезький досвід, а також взаємонавчатися. Крістіан Ларсен, радник Офісу міжнародних проектів Норвезької Асоціації місцевих та регіональних влад зазначив, що Норвегія у цьому проектів надавала експертну підтримку та проводила навчальні тури для представників місцевого самоврядування України. І мета цих заходів — надихнути українські міста на зміни у сфері енергоефективності – досягнута. Тепер варто очікувати втілені в життя результати проекту. Норвезькі експерти готові й надалі надавати консультаційну підтримку щодо реалізації енергоефективних заходів. Директор департаменту програм допомоги Міністерства інвестицій та розвитку Польщі Пшемислав Дервих наголосив, що Польща та Норвегія є партнерами у запровадженні енергоефективності на муніципальному рівні. А тепер, коли до них приєдналася Україна, це партнерство стає ще більш перспективним.

Отже, конференція стала одночасно підведенням підсумків та формулюванням нових завдань. Чи були гострі питання? Були. І настільки гострі, наскільки їх витримував формат заходу. Так, Олександр Бойко, один із учасників – голова Спілки енергетичного сервісу України, незалежний експерт ГО «Експертна платформа з енергоефективності» – неодноразово порушував питання,які засвідчили його небайдужість і намагання внести власний внесок у справу поширення ідей еноргоефективності на рівні його високої компетентності. Взагалі, професійність, небайдужість, шира зацікавленість долею України й українців – це завжди вирізняє заходи АМУ, АЕМУ серед інших. Чи отримані відповіді на всі озвучені питання? Думаємо, що ще неодноразово будуть зустрічатися на різних заходах у різних форматах партнери, учасники проекту, всі зацікавлені. І всі крапки над «і» будуть розставлені. Що, власне, й відбувалося в межах другого тематичного блоку конференції, присвяченого енергоефективності на місцевому рівні. Учасники обговорили презентації практичної сфери застосування технологій з енергоефективності, юридичні і фінансові рішення для органів місцевої влади при плануванні та впровадженні заходів з енергоефективності, питання консультаційної підтримки органів місцевої влади, що реалізовують такі проекти (наявність зовнішніх джерел фінансування, співпраця з НДО, підвищення обізнаності громадян, ознайомлення з комплексом організаційних рішень, спрямованих на підвищення енергоефективності в міському господарстві, перспективи розвитку ринку, плани на майбутнє). Варто додати, що організатори знову продемонстрували вміння працювати якісно й компетентно.


Останні публікації цього розділу:

ТОП порад і креативних рішень для просування інструментів участі у громадах

Громадський бюджет на Пирятинщині набирає сил

Як відкриті дані можуть зорієнтувати нас за кого голосувати на регіональних виборах

Скільки часу потрібно для зламу вашого паролю?

Відбулася презентація дослідження «Фінансування шкіл в ОТГ та просування шкільної автономії»

Бюджети для громадян. Чому варто повчитись у новостворених ОТГ?