Досвід Польщі, Норвегії та України у сфері підвищення енергоефективності міського господарства: кожен почутий і всі задоволені

Проект "Польсько-норвезька допомога для покращення енергоефективності в Україні", який реалізується спільно Асоціацією міст України (АМУ), Асоціацією "Енергоефективні міста України"(АЕМУ), Асоціацією ...

20180126_135924
Досвід Польщі, Норвегії та України у сфері підвищення енергоефективності міського господарства: кожен почутий і всі задоволені

Проект “Польсько-норвезька допомога для покращення енергоефективності в Україні”, який реалізується спільно Асоціацією міст України (АМУ), Асоціацією “Енергоефективні міста України”(АЕМУ), Асоціацією міст Польщі та Асоціацією місцевих та регіональних органів влади Норвегії, добігає кінця.

Варто нагадати: У лютому 2017 року АЕМУ розпочала реалізацію нового проекту – «Польсько-норвезька допомога для підвищення енергоефективності в Україні». Окрім АЕМУ партнерами проекту стали Асоціація міст Польщі, Норвезька асоціація місцевих та регіональних влад та Асоціація міст України. Участь у проекті також беруть 3 міста-члени АЕМУ – Тернопіль, Вінниця та Житомир, до них долучилися Коростень і Біла Церква.

Метою проекту визначили використання норвезького досвіду для покращення компетенцій працівників органів місцевого самоврядування польських та українських міст, підготовку інвестиційних проектів у сфері енергоефективності та кліматичних змін, а також розробку типових документів, що уможливлять для української сторони планування та реалізацію інвестиційних проектів у сфері енергоефективності.

Тривалість проекту становила 12 місяців. 25-26 січня 2018 року в Києві відбулася підсумкова конференція з теми: ДОСВІД ПОЛЬЩІ, НОРВЕГІЇ ТА УКРАЇНИ У СФЕРІ ПІДВИЩЕННЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.

До участі в заході запрошені представники органів місцевого самоврядування українських, норвезьких та польських міст-учасників проекту, представники Уряду, експерти та організатори. Мета заходу – представлення результатів Проекту «Польсько-норвезька допомога для підвищення енергоефективності в Україні», обговорення Державної політики у сфері енергоефективності, презентація кращих практик підвищення енергоефективності у міському господарстві. Учасники конференції мали можливість пересвідчитися в важливості проекту й заходу, а також почути думку з питань енергоефективності Виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана, Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні Яна Пєкло. Пан Посол відзначив, що галузь енергоефективності розвивається настільки динамічно, що міста з різних країн мусять співпрацювати у цьому напрямі за підтримки асоціацій місцевого самоврядування та навчатися одне у одного, обмінюватися досвідом. Він також висловив задоволення тим, що Польща є активним учасником цього процессу, сподіваючись, що конференція дасть відповіді на гострі питання. Фредрік Артур, заступник голови місії, Посольства Норвегії в Україні, у своєму виступі сфокусував увагу присутніх на тому, що конференція наочно відображує взаємодію й співпрацю трьох країн у вирішенні проблем енергоефективності. Саме цей напрям є суттєвим чинником економії ресурсів: чим кращий рівень енергоефективності, тим більш успішними є міста, країни, держави, суспільства. Енергоефективність – це шлях переведення реформ з політичної у практичну площину. Анджей Поравський, Виконавчий директор Асоціації міст Польщі увиразнив у своєму виступі, що участь у програмі «Досвід Польщі, Норвегії та України у сфері підвищення енергоефективності міського господарства» – це вельми плідний досвід для міст–партнерів з Польщі та України, які мали можливість вивчати перспективний норвезький досвід, а також взаємонавчатися. Крістіан Ларсен, радник Офісу міжнародних проектів Норвезької Асоціації місцевих та регіональних влад зазначив, що Норвегія у цьому проектів надавала експертну підтримку та проводила навчальні тури для представників місцевого самоврядування України. І мета цих заходів — надихнути українські міста на зміни у сфері енергоефективності – досягнута. Тепер варто очікувати втілені в життя результати проекту. Норвезькі експерти готові й надалі надавати консультаційну підтримку щодо реалізації енергоефективних заходів. Директор департаменту програм допомоги Міністерства інвестицій та розвитку Польщі Пшемислав Дервих наголосив, що Польща та Норвегія є партнерами у запровадженні енергоефективності на муніципальному рівні. А тепер, коли до них приєдналася Україна, це партнерство стає ще більш перспективним.

Отже, конференція стала одночасно підведенням підсумків та формулюванням нових завдань. Чи були гострі питання? Були. І настільки гострі, наскільки їх витримував формат заходу. Так, Олександр Бойко, один із учасників – голова Спілки енергетичного сервісу України, незалежний експерт ГО «Експертна платформа з енергоефективності» – неодноразово порушував питання,які засвідчили його небайдужість і намагання внести власний внесок у справу поширення ідей еноргоефективності на рівні його високої компетентності. Взагалі, професійність, небайдужість, шира зацікавленість долею України й українців – це завжди вирізняє заходи АМУ, АЕМУ серед інших. Чи отримані відповіді на всі озвучені питання? Думаємо, що ще неодноразово будуть зустрічатися на різних заходах у різних форматах партнери, учасники проекту, всі зацікавлені. І всі крапки над «і» будуть розставлені. Що, власне, й відбувалося в межах другого тематичного блоку конференції, присвяченого енергоефективності на місцевому рівні. Учасники обговорили презентації практичної сфери застосування технологій з енергоефективності, юридичні і фінансові рішення для органів місцевої влади при плануванні та впровадженні заходів з енергоефективності, питання консультаційної підтримки органів місцевої влади, що реалізовують такі проекти (наявність зовнішніх джерел фінансування, співпраця з НДО, підвищення обізнаності громадян, ознайомлення з комплексом організаційних рішень, спрямованих на підвищення енергоефективності в міському господарстві, перспективи розвитку ринку, плани на майбутнє). Варто додати, що організатори знову продемонстрували вміння працювати якісно й компетентно.


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?