Громада у смартфоні

Познайомився з одним норвежцем, родовід якого включає... князя Володимира! Того самого, що біля Золотих Воріт в Києві. Знайомство не випадкове - він працює в Посольстві Королівства Норвегії, яке ...

громада у смартфоні
Громада у смартфоні

Познайомився з одним норвежцем, родовід якого включає… князя Володимира! Того самого, що біля Золотих Воріт в Києві. Знайомство не випадкове – він працює в Посольстві Королівства Норвегії, яке услід за Британською Радою зацікавилося нашою ініціативою. Несподіване відчуття, кажу я вам, від обговорення розвитку України на рівні громад в колі ніби як однієї сім’ї під прапорами двох таких різних держав. Захотілося дізнатися про них більше ніж з серіалу “Вікінги”, але про це окремо і в інший раз.

Що ж їх зацікавило в нашій ініціативі? На таке питання вони точніше дадуть відповідь, а я спробую пояснити про що ініціатива. І не думайте, що це дуже просто – час від часу ми відкриваємо щось нове в цій ініціативі, що інколи значно впливає на попереднє уявлення. Почну з наступної аналогії. Мабуть ви вже чули про електронне врядування та електронну демократію, отже уявіть собі що в світі панує певний тренд, як це було колись з операційною системою Windows. І ми точно знаємо, що це не єдина операційна система: власники макбуків користуються macOS, прихильники вільного ПО віддають перевагу Лінуксу і т.д. Чи є альтернативи e-Gov/e-Dem?

Реалії такі, що не існує окремих планет “влада”, “бізнес” та “громадянське суспільство” – на місцевому рівні вони всі діють в межах конкретної громади і для її розвитку потребують вирішення питань у найбільш ефективний спосіб. Рішення під “віндоуз” нерідко демонструють досить низьку ефективність стосовно важливих питань, які все частіше визначають порядок денний обговорень фахівців. Ініціатива “Розумна Взаємодія” (РВ) є певною мірою альтернативою цьому “віндоуз” в сфері цифрової участі (участі за допомоги електронних інструментів) та між/мультисекторальної взаємодії. 

Отже архітектура логіки РВ будується на трьох свободах: вільний доступ мешканців, місцевої влади, неприбуткових організацій та бізнесу до визначення місцевих питань, надання пропозицій їх вирішення, підтримки рішень в спільному ІТ-середовищі. Ця архітектура здатна змінити звичайний світогляд!

Уявіть собі “першу свободу”, де громадяни, робітники виконавчих органів влади, бізнесу чи ГО мають такі самі права у визначенні місцевих питань в спільному е-середовищі. І це була найпростіша частина :) Далі уявіть, що пропозицію вирішення зазначеного питання може надати так само будь-хто. Серед іншого: чиновник формує щорічний запит на фінансування з місцевого бюджету саме на підставі створених пропозицій (та ще і візуально пов’язаних з усіма питаннями, які вони спрямовані вирішити), але так само пропозицію вирішення цього питання може надати і мешканець і бізнес і ГО, в т.ч. для власного виконання. “Та хоч би хто! важливо хто має контроль за грошима тобто владу” – заперечить реаліст, і тут важливо зрозуміти роль третьої свободи вільного доступу будь-кого для підтримки (в т.ч. фінансування) наданих пропозицій, а також фактор синергії всіх трьох свобод. 

Уявлення та осмислення цієї системи здатно підірвати знайомий нам світ та стереотипи, які просуває “віндоуз”. Найбільш обережна формуліровка виглядає так: “вирішення місцевих питань та глобальних викликів на засадах більш ефективної міжсекторальної взаємодії за участю громадян”, де базова ідея більшої ефективності: “усунення бар’єрів між секторами протягом визначення та вирішення місцевих питань за допомоги загального ІТ-простору для різних стейкхолдерів та мешканців надає можливість спростити операції між ними (взаємодію) та вирішувати питання і глобальні виклики за меншу вартість”. 

На цьому етапі вас мабуть вже відвідала думка, що “Громада в смартфоні” та ініціатива “Держава в смартфоні” від чинного Президента – це різні речі, які не дублюють та можуть суттєво доповнити одне одного за бажанням. 

Також необхідно зробити застереження: “вибух” можуть викликати не тільки нові можливості РВ, але також і виклики, які вона народжує, що і потребує етапу по-крокового пілотування в громадах. Ідея реалізації стрибка в розвитку громади за допомоги РВ відразу зацікавила 64 ОТГ/ОМС з 21 областей України (біля 1 мільйону мешканців), значна частина котрих вже долучилась до створення віртуального простору РВ своїх громад. Декілька обраних громад із Заходу, Сходу, Півдня, Півночі та центру України з вересня переходять до пілотування запуску створеного простору РВ із покроковим охопленням мешканців на робочому прототипі системи.

Нарешті потрібно надати ще одне пояснення. РВ це не карго-культ “технологій розвинутих країн”, або копі-пейст таких технологій зовні в Україну. Це інновація з українським корінням, яка поступово привертає увагу фахівців та потенційних партнерів з інших країн. До таких висновків прийшли наші партнери, учасники міжнародних заходів та глобальних самітів. Справа в тому, що ініціатива РВ в Україні перетворюється на майданчик для пілотування та пошуку відповідей на дуже актуальні питання майже з усього світу. Сподіваюсь, що згодом буду мати можливість написати про це докладніше, а перші результати пілотування РВ в громадах для публічного обговорення очікуємо вже навесні 2020 року. Серед іншого очікуємо інформацію стосовно можливостей вирішення глобальних викликів на місцевому рівні за допомоги РВ, а також дані щодо того, які саме “програми” краще створювати під “РВ ОС”, якщо користуватись тією ж аналогією. Кого цікавить більш детальна інформація, рекомендую переглянути деякі мої попередні публікації на Громадському Просторі, кого дуже кортить пишіть мені ФБ-месенжером.

 

громада у смартфоні

 


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?