Чи потрібно РРО неприбутковій організації, якщо вона отримує кошти на статутну діяльність через банківські сервіси?

З 1 січня 2022 року застосування РРО є обов’язковим практично для всіх суб’єктів господарської діяльності. Воно є обов'язковим в тому числі і при проведенні операцій через Інтернет та/або через ...

Чи потрібно РРО неприбутковій організації, якщо вона отримує кошти на статутну діяльність через банківські сервіси
Чи потрібно РРО неприбутковій організації, якщо вона отримує кошти на статутну діяльність через банківські сервіси?

З 1 січня 2022 року застосування РРО є обов’язковим практично для всіх суб’єктів господарської діяльності. Воно є обов’язковим в тому числі і при проведенні операцій через Інтернет та/або через банківські сервіси переказу коштів.

У неприбуткових організацій почало виникати питання: а чи потрібно їм застосовувати РРО при отриманні цільових надходжень через банківські сервіси переказу коштів, як-от LiqРау, Portmone, іРау? Сьогодні дуже багато неприбуткових організацій користуються цими сервісами, і саме через них надходять кошти від резидентів та нерезидентів на статутну діяльність неприбуткової організації.

Відповідь потрібно шукати в діючому  законодавстві. Почнемо з основного закону, який регулює дане питання, а це Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі – Закон про РРО).

 У відповідності до Статті 3 Закону про РРО, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані:

  • проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій тощо; 
  • надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі тощо; 
  • виконувати інші вимоги даної статті.

 Отже, Закон про РРО говорить, що той, хто проводить розрахунки за товари та послуги, повинен застосовувати РРО.

Діючий Податковий кодекс України надає нам визначення операцій продажу товарів та продажу послуг.

Підпунктом 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу визначено, що продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Продаж результатів робіт (послуг) – будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об’єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг) (п.14.1.203 ПКУ).

Якщо ж надходження, які надходять неприбутковій організації через електронні сервіси, як-от LiqРау, Portmone, іРау тощо надходять у вигляді  благодійної пожертви на статутну діяльність, безповоротної допомоги, цільової фінансової допомоги, то вони є фінансуванням на статутну діяльність неприбуткової організації. Отримані кошти неприбуткова організація має право використовувати виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (п.133.4.2 ПКУ).

Отже, дані кошти можна вважати цільовими, тому що неприбуткова організація отримує їх для того, аби досягати своєї мети створення, і витрачає згідно затвердженого нею кошторису. Цільові надходження, які отримує неприбуткова організація через банківські електронні системи, не є операціями з продажу товарів чи послуг, і застосовувати для даних операцій РРО не потрібно. У разі здійснення операцій з продажу товарів чи послуг, неприбуткова організація повинна застосовувати РРО на загальних підставах.


Останні публікації цього розділу:

Громадянське суспільство України станом на вересень

Розвиткові та життєзберігаючі проєкти в громадах мають право на існування

Захист персональних даних на рівні місцевих громад у воєнний час

Як українським громадським організаціям отримати донейти від американців та європейців

Об’єднатись не можна утриматись

“Диктатори” захоплюють громади України?