8 років гуманізації правосуддя для дітей в Україні. Що зроблено, що заплановано і хто відповідальний?

Ще в 2011 році українська держава офіційно затвердила незворотній шлях гуманізації правосуддя для дітей. Саме тоді з’явилась п’ятирічна Концепція розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх. Що ...

44526714_303
8 років гуманізації правосуддя для дітей в Україні. Що зроблено, що заплановано і хто відповідальний?

Ще в 2011 році українська держава офіційно затвердила незворотній шлях гуманізації правосуддя для дітей. Саме тоді з’явилась п’ятирічна Концепція розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх. Що ж вдалось реалізувати за цей час?

Перш за все, Міністерством юстиції було створено служби пробації, однією із функцій яких законом визначено застосування пробаційних програм щодо неповнолітніх, які вчинили правопорушення.

Мінмолоді та Мінсовіти з 2012 року проводять інформаційно профілактичні акції, психологічні акції та семінари, мета яких – пропаганда та утвердження здорового способу життя для молоді, а також систематично проводять курси підвищення кваліфікації для педагогів, які захищають права дітей.

Крім цього, в кожному регіоні були розроблені регіональні програми, спрямовані на профілактику дитячої  безпритульності та бездоглядності серед неповнолітніх. Проводились профілактичні рейди «Діти вулиці», «Вокзал», «Підліток» (обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністраціями);

Однак, як бачимо, існуюча в Україні системна роз’єднаність діючих державних інститутів, що займаються проблемою неповнолітніх, не дозволила остаточно досягти позитивних результатів реформи кримінальної юстиції для неповнолітніх та в сфері захисту дитини від кримінального середовища. Саме відсутність взаємодії та координації діяльності уповноважених органів державної влади при прийнятті рішень, що стосуються безпосередньої реалізації державної політики в сфері створення юстиції для неповнолітніх,  фактично була чи не найбільшою проблемою до сьогодні.

Саме тому в 2017 році з метою запровадження міжінституційної платформи для системного обговорення та вирішення проблемних питань розвитку юстиції щодо дітей, прийняття узгоджених рішень, що відповідають найкращим інтересам дитини, утворено Міжвідомчу координаційну раду з питань правосуддя щодо неповнолітніх (далі – МКР), яка є тимчасовим консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України. До складу МКР увійшли представники Мін’юсту, Мінсоцполітики, МВС, Мінмолодьспорту, МОН, Національної поліції, Уповноважений Президента України з прав дитини, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, представники Генеральної прокуратури України, міжнародних та громадських організацій, діяльність яких спрямована на захист прав дітей.

Серед завдань цього органу є реалізація Національної стратегії реформування системи юстиції щодо дітей на період до 2023 року (далі – Стратегія), схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 р. № 1027-р.

Ця Стратегія спрямована на розв’язання основних системних проблем юстиції щодо дітей, подолання прогалин у системі міжвідомчої взаємодії, забезпечення профілактичної, соціально-виховної роботи та роботи, спрямованої на ресоціалізацію неповнолітніх, які схильні до протиправної поведінки та вчинили правопорушення, а також на посилення захисту прав дітей, які потерпіли від правопорушень, зокрема насильницького характеру, та дітей, які є свідками правопорушень.

Одним із заходів реалізації вказаних завдань є підготовка експертною групою МКР законопроекту про правосуддя для дітей, яке шляхом заміни в країні каральної парадигми правосуддя на відновну має стати дружнім до них.

Стаття підготовлена у співавторстві з експертом МКР Віктором Лобачем та Радником МКР Соломією Старосольською.

 

 


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?