У Медвині на Київщині відзначили річницю антибільшовицького повстання

21 серпня 2021 року у Медвині на Київщині відзначили річницю Медвинського антибільшовицького повстання (1919–1922). Відбулося це біля однієї із локацій, пов’язаної з Медвинським повстанням, – ...

IMG_5478_МП21
У Медвині на Київщині відзначили річницю антибільшовицького повстання

21 серпня 2021 року у Медвині на Київщині відзначили річницю Медвинського антибільшовицького повстання (19191922). 

IMG_5523_МП21

Відбулося це біля однієї із локацій, пов’язаної з Медвинським повстанням, колишньої Міністерської школи 1910 року, де навчався разом із іншими учасниками повстання і викладав автор книги про цю подію “Горить Медвин”, науковець, громадський діяч української діаспори в США Іван Дубинець.

Пам’яті Івана Дубинця у рамках заходу відзначення відбувся літературний вечір, де зачитали твори переможців цьогорічного літературного конкурсу його імені Олени Скуловатової, Оксани Карпенко, Анастасії Якименко та Олександра Морозюка.

IMG_5472_MP21

Під час відзначення річниці Медвинського повстання неодноразово згадували й отамана Дмитра Цвітковського (1892–1923 (?)), і бандуриста Антона Митяя (1886–1921), які восени 1920 улітку 1921 років очолили Медвинське повстання у підпіллі після того, як Медвин захопили війська Будьонного. У пам’ять про них 21 серпня організатори відкрили новий відтинок історичного маршруту місцями Медвинського повстання та провели пішу екскурсію “Від книги до чину”, що стартувала від Міністерської школи через урочище Мацаєва і завершувався у лісі Гірчаків, де знаходилися криївки повстанців.

IMG_5363_MP21

“Вшанування борців за незалежність і державність України відіграє важливу роль в усвідомленні себе українцями. Це ми бачимо на прикладі Медвина, пам’ять про антибільшовицьке повстання в якому об’єднує людей та робить їх стійкішими до російської пропаганди у сучасній російсько-українській гібридній війні. А сам Медвин стає одним із символів визвольних змагань” – розповідає співорганізаторка вшанувань і співзасновниця освітньої ініціативи “Медвин. Повстання”, Марина Гогуля.

IMG_5401_МП21 

Захід був розрахований на різну вікову аудиторію, тож організатори провели й дитячу програму, розігравши призи за найкращий малюнок про Медвин, влаштувавши пошук скарбів та влаштувавши кілька майстер-класів. Під час відзначення річниці повстання на сцені виступав дитячий музичний колектив костелу Святого Владислава з м. Богуслав.

IMG_5561_МП21

Кульмінацією програми був музичний вечір на спомин про бандуриста, етнографа, популяризатора історії про Медвинське повстання Тараса Силенка. Участь у ньому взяли його син, бандурист і бард Святослав Силенко та бард Михайло Гречкин, виконавши народні думи, повстанські та сучасні патріотичні пісні.

 IMG_5497_МП21

Роки йдуть, а ворог залишається той самий! Надзвичайно важливо це пам’ятати й робити правильні висновки” – стверджує музикант Святослав Силенко.

Після музичної програми у приміщенні Міністерської школи відбувся показ документального фільму “Чи зникає Шевченкова Україна?”, знятого проєктом “Хачі” за участі медвинських краєзнавців Петра Гогулі й Івана Салати, які у кадрі розповідають про Медвин та про Медвинське повстання.

Подібний захід освітня ініціатива “Медвин. Повстання” проводить утретє. 9 жовтня її активісти планують провести акцію “Квіти пам’яті”, під час якої відвідають відомі могили Медвинських повстанців, зокрема ідеолога Медвинського повстання, бандуриста Антона Митяя, що знаходиться у селі Стара Буда на Черкащині.

IMG_5441_МП21 

 

Довідково:

Медвинське антибільшовицьке повстання (1919–1922) – збройний виступ мешканців Медвина та сусідніх сіл, що підтримували УНР, проти російської окупації та встановлення на їх теренах влади СССР. Очолюване отаманами Григорієм Пирхавкою (1919), Хомою Сидоренком (“Лебедем” (1920), Дмитром Цвітковським (1921), Левченком (1922).


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Безпека, укриття та наслідки обстрілів: як херсонці оцінюють ситуацію в місті

"Бачу справи твої, людино!": картину з Майдану представили у Києві

“Сучасний спеціаліст із кібербезпеки — хто він?”: діалог про кібербезпеку

Розвиток міжмуніципальних соціальних послуг у громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» - перші результати ініціативи

У відновленні Менщини задіяно 30 міжнародних організацій

Взаємодія влади та громадянського суспільства: які виклики в умовах війни?