У Луцьку разом зібралися представники інститутів громадянського суспільства та влади, щоб шукати шляхи майбутнього відновлення

20 липня, в конференц-залі Волинської Торгово-Промислової палати в Луцьку відбулася відкрита зустріч представників громадського сектору та влади «Відновлення та розвиток територіальних громад Волині ...

ФОРУМЕНЯТКО
У Луцьку разом зібралися представники інститутів громадянського суспільства та влади, щоб шукати шляхи майбутнього відновлення

20 липня, в конференц-залі Волинської Торгово-Промислової палати в Луцьку відбулася відкрита зустріч представників громадського сектору та влади «Відновлення та розвиток територіальних громад Волині з використанням практик громадської участі».

На одному майданчику вдалося зібрати десятки представників органів місцевого самоврядування, проактивних громадських організацій та внутрішньо переміщених осіб, щоб не лише обговорити, а й напрацювати конкретні проєкти для своїх громад, які можуть дати результати вже в короткостроковій перспективі.

Ірина Гайдучик, виконавча директорка Волинського Інституту Права, який організував цю зустріч, переконана, що питання розвитку та відновлення не можна відтягувати на «після війни», бо це вже буде надто пізно: «Сьогодні для України відкрите вікно можливостей. Західні партнери, як ніколи, готові допомагати, а це означає, що залучити донорське фінансування до громад – значно легше. Ми – представники громадського сектору та влади, повинні об’єднати свої можливості для відновлення соціальної інфраструктури. Нам сьогодні, як ніколи важливо налагоджувати взаємодію для демократичних змін».

Ірина Гайдучик, виконавча директорка Волинського Інституту Права

Вона вважає, що якщо Волинь хоче стати територією сталого розвитку, то необхідний пошук і запровадження нових інклюзивних інструментів громадської участі: «Нині держава готує реформи, втілювати які доведеться громадам. Місцева влада має на це повноваження і ресурс, але  робить тільки те, що дозволено, а інститути громадянського суспільства мають ширші рамки і роблять те, що не заборонено. Тож спільна робота призведе до якіснішого втілення реформ. Саме для цього ми і створили цей майданчик».

На важливості залучення інститутів громадянського суспільства до планування та реалізації реформ на місцях наголосив під час виступу перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук. Одним із першочергових завдань для співпраці від бачить просвітництво.

Юрій Поліщук, заступник голови Волинської обласної ради

«У нас дуже низька політична свідомість. Громадяни, як правило, не знають, хто за що в країні відповідає. Вони не знають, де відповідальність уряду, а де місцевої влади. Якщо ми хочемо якісних змін в країні, то це потрібно виправляти», – запевняє Юрій Поліщук.

Налагодження діалогу та співпраці – дуже важливе для впровадження ініціатив громадського сектору. Про це свідчать представлені під час заходу результати команд змінотворців волинських громад, які взяли участь у конкурсі малих адвокаційних ґрантів,  що реалізовував Волинський Інститут Права за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED).

Необхідність співпраці та діалогу розуміють і у владних кабінетах, запевнив міський голова Нововолинської міської територіальної громади Борис Карпус під час панельної дискусії «Громадянське суспільство та влада: спільнодія у реалізації реформ на місцях заради розвитку та відновлення», яка відбулася в рамках заходу.

«Нововолинська міська рада відкрита до співпраці із громадським сектором. Маємо чимало прикладів ефективності такої співпраці. Не потрібно боятися активних мешканців, а навпаки – ми вважаємо це своїм пріоритетом. Нам (владі) є чого повчитися у них. Однак, вчитися насправді потрібно усім, бо за рівнем компетенції ми ще не дотягуємо до Європи дуже сильно», – зазначив очільник Нововолинська.

З таким підходом згідна й інша спікерка панельної дискусії – регіональна координаторка Програми EGAP у Волинській області Оксана Киричук. Адже донори готові працювати з тими, хто хоче вчитися та розвиватися.

Оксана Киричук, регіональна координаторка Програми EGAP у Волинській області

Одним із головних лейтмотивів дискусії було питання як владі та третьому сектору можна краще співпрацювати й ефективно комунікувати, адже саме брак і невміння налагодити комунікації породжує більшість проблем.

«Представники влади можуть сприймати представників громадського сектору некомпетентними та своїми конкурентами, але потрібно не боятися і комунікувати. Потрібно знайти там свою людину, яка буде відкрита до спілкування», – впевнена начальниця відділу молодіжної політики у Департаменті молоді та спорту Луцької міської ради Заріна Дацик.

Заріна Дацик, начальниця відділу молодіжної політики у Департаменті молоді та спорту Луцької міської ради

На її думку, людські якості, прагнення до ефективної комунікації, взаємоповага, відкритість – не пусті слова. У поєднанні з високою компетенцією та любов’ю до своєї роботи – вони здатні «творити дива». 

Захар Ткачук, виконавчий директор ГО «Молодіжна Платформа»

На важливості комунікації наголосив під час свого виступу і Захар Ткачук, виконавчий директор ГО «Молодіжна Платформа»: «Відкритий діалог й активна участь громадськості – це ключ до створення збалансованих та ефективних рішень. Аби забезпечити успішну реалізацію змін на місцях важлива згуртованість і спільна робота громадян та органів влади».

Про успішні приклади спільної роботи розповіла Ірина Колковська, керівниця Громадської організації “Розвиток Волині”. Зокрема, вона навела кейс із тим, як їхня організація допомагає впроваджувати на Волині Резолюцію Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».

Ірина Колковська, керівниця Громадської організації “Розвиток Волині”

Однак, попри наявність позитивних прикладів є маркери, які викликають занепокоєння. Як розповів Юрій Горбач, голова центру журналістських розслідувань «Сила правди», сьогодні влада багато в чому демонструє відкат в питаннях відкритості. Зокрема, за його спостереженнями, з початком повномасштабного вторгнення дуже погіршилась ситуація із доступом до інформації. І це тривожний дзвіночок, який потрібно виправляти, адже закритість породжує загрозу корупційних ризиків.

Юрій Горбач, голова центру журналістських розслідувань «Сила правди»

Після обговорень учасники заходу взялися за практичну складову. Під модерацією професійної тренерки та експертки з залучення Оксани Дащаківської учасники напрацьовували каталог спільних рішень “Як мають змінитись громади до перемоги”. 

Оксана Дащаківська, тренерка та експертка з залучення

«Такі заходи сьогодні дуже важливі. Це важливо для того, що якщо є якась спільна проблема, то вона звучить голосніше,  коли вона озвучена декількома. Це сила голосу, того самого громадянського суспільства, тих самих громад, того самого місцевого самоврядування. Бо голос одинокого в пустелі – він нічого не вартий. А тут, коли ми можемо звучати разом, це значно сильніше», – резюмувала тренерка.

Захід відбувася в рамках проєкту «Підтримка діяльності громадського сектору Волині у період нових викликів та потреб», що реалізовує Волинський Інститут Права за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED)


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Високопілля в центрі уваги: початок роботи діалогової групи з відновлення

DOCU/УКРАЇНА: від особистого до спільного

Діалогова група з відновлення Бериславської громади затверджена Положенням влади

Франко-українська торгово-промислова палата разом із Яною Степаненко презентують колекцію NFT на підтримку України

Шумська громада на Тернопільщині матиме творчий простір для народних майстрів

Відбулась адвокаційна зустріч-обговорення потреб та проблем доступності допомоги для ВПО на рівні громади міста Рівне