Досвід Чехії у водозабезпеченні або звідки на Кіровоградщині нітрати

Серед перевірених у Кіровоградській області, протягом 2019 року, громадських та індивідуальних колодязів, 59.4% мали перевищення гранично допустимої концентрації нітратів. У Чехії, у цьому ж році, ...

Додано:
yuliyatuz

вода ріка річка водойма
Досвід Чехії у водозабезпеченні або звідки на Кіровоградщині нітрати

Серед перевірених у Кіровоградській області, протягом 2019 року, громадських та індивідуальних колодязів, 59.4% мали перевищення гранично допустимої концентрації нітратів. У Чехії, у цьому ж році, кількість громадських джерел з перевищеним вмістом нітратів склала лише 4%. В чому секрет успіху Чехії та чому жителі Кіровоградщини споживають забруднену воду, досліджували екоактивісти громадської організації «Флора».

Що спільного ….

У Чехії, як і у Кіровоградській області, діють нормативно-правові вимоги щодо здійснення лабораторних досліджень питної води за різними показниками. Отримані результати, мають відповідати спеціально прийнятим на рівні країни санітарно-гігієнічним нормам. Ці норми чітко визначають гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин у воді. Всі результати здійснених по країні аналізів, у Чехії акумулюються у спеціальній інформаційній системі (IS PiVo), яка адмініструється Міністерством Здоров’я. В Україні така система відсутня. Однак, як Чехія, так і Кіровоградська область, мають схожі системи забезпечення мешканців питною водою та водовідведенням. А саме, доступність питної води через централізоване водопостачання та громадські або індивідуальні колодязі (джерела) і водовідведення, яке передбачає очистку використаної води (каналізаційних стоків). Порівняльний аналіз деяких показників роботи саме цих систем, може надати відповідь на важливе питання. Чому у Кіровоградській області у 15 разів більше колодязів з перевищеним вмістом нітратів, ніж у Чехії.

Підходи єдині але реалізація різна

Плануючи вступ до Європейського Союзу, Чеська Республіка не залишила без уваги вирішення питань, пов’язаних з водою. Зокрема щодо забезпечення мешканців своїх територій доступом до чистої питної води та ефективних заходів очищення стоків (wastewater treatment), відповідно до загальноприйнятних стандартів ЄС. Так, ще до вступу в ЄС, Чехія зобов’язалась гарантувати очищення стоків в усіх муніципалітетах з кількістю мешканців від 2000 та більше.

Виконуючи проголошені зобов’язання, в тому числі щодо забезпечення громадян чистою питною воду країна досягла відчутних результатів. Станом на початок 2020 року, 95% населення країни отримували чисту питну воду, яка проходила спеціальну очистку і доставлялась централізовано. Кіровоградська область, за цим критерієм має зовсім інший показник.

У Кіровоградській області, централізованим водопостачанням забезпечено лише 62.8% населення. При цьому в регіоні існують доволі великі селища міського типу в яких проживає більше 5 тис. мешканців і де відсутнє централізоване водопостачання. Приміром, Знам’янка Друга та Павлиш.

Ще гіршою, для Кіровоградської області виглядає ситуація, якщо порівняти практику щодо водовідведення та очищення стоків.

Станом на початок 2017 року, 84.7% населення Чехії мало доступ до послуг водовідведення. Таким чином, ще у 2017 році, країна досягла показника очищеної води у 97.3% від загальної кількості стічних вод. Водночас Кіровоградщина, станом на початок 2020 року, послугами водовідведення забезпечила лише 42.8% мешканців. Показовим є те, що в регіоні, навіть міста обласного значення не забезпечені в повному обсягу централізованим водовідведенням. У містах цей показник досягає 74.9%, водночас у селах лише 5,2 %. Таким чином у Кіровоградській області лише 33.3% стічних вод пройшли процес очищення. Тому можна не помилитись, якщо зазначити, що протягом 2019 року близько 51.5 млн. м3 стічних вод, без проходження процесу очистки було вилито в ґрунт та водні об’єкти Кіровоградської області. 

photo_2021-06-08 16.24.36 (1)

Можливий результат

Разом з тим, незважаючи на такі розбіжності, Чехія та Україна мають ще дещо спільне. А саме, нормативне закріплення щодо максимально допустимої граничної концентрації нітратів у питній воді. Як у Чехії, так і у Кіровоградській області, цей показник має не перевищувати 50 мг\л. Але на цьому «спільне» закінчується. Адже так свідчать результати лабораторних досліджень води з підземних джерел, виконаних протягом 2019 року на Кіровоградщині та Чехії. За цей період у Чехії було проаналізовано 5866 зразків води з 296 громадських колодязів та 2177 комерційних джерел, які поставляють воду. У Кіровоградській області, державною установою «Кіровоградський обласний лабораторний центр міністерства охорони здоров’я України» за цей період було виконано 1837 досліджень (щодо визначення кількості нітратів). В результаті, було виявлено, що у Чехії лише 4% обстежених підземних джерел (колодязів) мали перевищення гранично допустимої концентрації нітратів. У Кіровоградській області, кількість досліджених підземних джерел з перевищеним вмістом нітратів сягнула – 59.4%.

Забруднення громадських джерел нітратами, підтверджується і результатами досліджень виконаних аналітично-дослідницьким відділом громадської організації «Флора». На початку 2021 року, були досліджені деякі джерела міста Кропивницького. У всіх зразках вод підземних джерел обласного центру було виявлено перевищення норми. З урахуванням невизначеності в «джерелі Святого Даниїла» кількість нітратів досягла 135.42 мг/дм3, у колодязі за вул. Мотокросна 45 цей показник сягнув 198,4 мг/дм3.

Визначаючи шляхи забруднення, фахівці ГО «Флора» зазначили, що існує три основні способи потрапляння нітратів у підземні води. Перший – вплив великого хімічного виробництва азотної або нафтопереробної промисловості. Другий — змив з полів нітратних добрив. Третій – розпад продуктів життєдіяльності людини, в основному — фекалій та відходів, які в значних обсягах містяться у стічних каналізаційних водах.

Оскільки в обласному центрі немає об’єктів нафтопереробної промисловості та відсутні поля, що обробляються нітратними добривами, основним шляхом забруднення ґрунтових вод можна вважати зливні ями, які використовуються у домогосподарствах, де відсутня каналізаційна мережа.

Таким чином, досвід Чехії, може свідчити про те, значні концентрації нітратів у джерелах Кіровоградщини є насідком відсутності практики очищення стічних каналізаційних вод. Тому для Кіровоградської області, важливим є суттєве зниження кількості неочищених вод, які потрапляють у навколишнє середовище без очищення. Досягнення саме цих показників, має стати основним напрямком роботи органів місцевого самоврядування Кіровоградської області.

###

Бочаров-Туз Володимир, аналітик громадської організації «Флора».


Тематика публікації:                      

Останні публікації цього розділу:

У Городнянській громаді обговорили питання екологічної безпеки та захисту довкілля

Навчальний курс «Формування толерантного ставлення до людей, які хворіють на ТБ та представників груп найвищого ризику»

Громади Дніпропетровської області запрошують до проєкту "Поліцейський офіцер громади"

Асоціація саперів України: ми розширили сферу нашої діяльності із підконтрольної Україні території у зоні ООС на всю країну

Школа громадських ініціатив відбулася у Ворохті

Сформовано мережу цифрових менторів у Харківській області