Для молоді ВПО й не тільки: з чого починається лідерство в командах

Хто вони — лідери? Чому не кожен менеджер або менеджерка може вести за собою команду у ролі лідера чи лідерки? Та як розвивати свої лідерські навички?Про це під час воркшопу «Побудова команд, ...

IREX Facebook 30012023
Для молоді ВПО й не тільки: з чого починається лідерство в командах

Хто вони — лідери? Чому не кожен менеджер або менеджерка може вести за собою команду у ролі лідера чи лідерки? Та як розвивати свої лідерські навички?

Про це під час воркшопу «Побудова команд, комунікація в командах та лідерство» для молоді ВПО та мешканців чернівецьких громад розповів Артем Мосійчук, менеджер проєктів, фасилітатор, тренер з командоутворення. Навчання відбувалося в межах проєкту «Підтримка інтеграції молоді з числа ВПО», що втілюється в рамках програми «Мріємо та діємо»

Нагадуємо, що ми вже ділилися порадами тренерів про практичні техніки й поради з тайм-менеджменту та розв’язання проблем та як спілкуватися так, щоб вас чули й розуміли.

Додайте мотивації

«У мене є дуже просте правило: якщо я побачив у колеги хороший результат, то одразу йому або їй це кажу. Це було непросто спочатку, але з часом я навчився це проговорювати й побачив, наскільки це важливо для людей», – розповів тренер Артем Мосійчук.

Він пояснює, що коли є відчуття, що мотивація знижується, треба пригадати, що мотивувало спочатку. Так ви зрозумієте, як підвищувати вашу власну мотивацію.

Як приклад, можна уявити, що ви лідер чи лідерка, що має будівельний бізнес: «Робота важка, багато стресу, тож можна, наприклад, купити конструктор LEGO й у перервах між поїздками на об’єкт і закупками в супермаркеті зліпити з цього LEGO будиночки. Це про роботу і це про створення. Створювати великий будинок чи містечко для переселенців — це довго, займає тижні й місяці, я можу вигоріти й втомитися. Але зробити будиночок з LEGO — це всього кілька годин. Така діяльність запускає дрібну моторику, креативність, й вона про отримання результату тут і зараз. Коли я розумію свою мотивацію, чому я займаюся конкретною справою, тоді легше шукати «ключі», які допомагатимуть на емоційних спадах». 

IREX_Лідерство та робота в команді_01

При цьому мотивація членів команди (коли кожен і кожна розуміють, що вони діють разом), цілі команди (які є спільні й доступні всім у команді), лідер чи лідерка, який мотивовані й  мотивують інших, а також сприятливе середовище навколо, — все це формує результат

Управляйте собою, щоб управляти іншими

За словами Артема Мосійчука, наразі лідери — це дещо інше, ніж просто керівники, які організовують роботу людей. У кризових умовах, в яких зараз опинилися українці, лідери — це також і моральні авторитети. Якщо людина хоче бути авторитетною для інших, вона має починати з себе.

IREX_Лідерство та робота в команді_02

Тому, на думку тренера, ключ до управління іншими — в управлінні собою. Не здатні лідер чи лідерка, що не можуть дисциплінувати себе, вимагати дисципліни від команди: «Таких лідерів будуть зневажати чи ненавидіти». 

А для того, щоб коректно надати членам команди зворотний зв’язок, Артем Мосійчук радить пам’ятати про схему:

  1. використовувати «я-висловлювання», тобто говорити з власного досвіду, з власної позиції «я вважаю» чи «на мою думку» замість того, щоб узагальнювати «ми думаємо» чи «хтось думає»;
  2. коли даєте зворотний зв’язок — спочатку говорити про плюси, тобто що людині дається добре;
  3. після плюсів зауважити на недоліках, тобто зоні розвитку;
  4. завжди оцінювати конкретну дію, а не людину, пам’ятаючи про «я-висловлювання».

«У нас дуже рідко вміють правильно надавати зворотний зв’язок, — зауважує тренер. — Часто зворотний зв’язок переходить у критику, в образи. Цього не має бути. Якщо ви будете спочатку критикувати людину, то велика ймовірність, що у неї включиться захисний механізм психіки й вона не буде вас слухати, емоційно для неї це буде важко».

За словами Артема Мосійчука, лідерам важливо вчитися надавати зворотний зв’язок: «Це часто буває непросто — й давати зворотний зв’язок, і приймати його. Але це те, над чим у нашій культурі треба працювати».

Що можна зробити для підвищення працездатності в кризових умовах, якщо ви лідер чи лідерка команди?

  1. Провести аудит цілей.  
  2. Дізнатись болі команди.
  3. Спільно прикрасити робоче місце.
  4. Запланувати відпочинок.

IREX_Лідерство та робота в команді_03

Для розвитку лідерських навичок Артем Мосійчук рекомендував такі книги:

  • «Однохвилинний менеджер», Кен Бланшар.
  • «Чудовий ранок. Як не проспати життя», Гел Елрод.
  • «Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі», Віктор Франкл.
  • «Сила волі. Шлях до влади над собою», Келлі Макґоніґал.
  • «Якщо вже стрибнули, то гребіть», Ольга Гуцал.
  • «21 беззаперечний закон лідерства. Щоб вести за собою», Джон Максвелл.

Зміцнити команду допоможуть також вправи на командоутворення, настільні гри (сприяють соціалізації), бізнес-ігри (направлені на розвиток конкретних навичок, що допоможуть у роботі).

Отже, інструментів і методик, які можуть допомогти лідерам розвивати навички комунікації та командоутворення, досить багато. Залишається лише усвідомити цю потребу й зрозуміти, що від лідерської спроможності залежить те, як рухатиметься вперед команда.

 

Матеріал підготовлено в межах проєкту «Підтримка інтеграції молоді з числа ВПО», який реалізовується ГО Товариство «Український Народний Дім в Чернівцях» в рамках програми «Мріємо та діємо», що впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Будуємо Україну разом (БУР), Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network. Зміст цього матеріалу є відповідальністю ГО Товариство «Український Народний Дім в Чернівцях» і не обов’язково відображає погляди IREX, USAID чи Уряду США.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку