Сучасні молодіжні центри України: осередки підтримки, розвитку та громадського активізму

Молодь – це рушійна сила будь-якого суспільства, і для повної реалізації її потенціалу необхідна розвинена молодіжна інфраструктура. В Україні важливим елементом такої інфраструктури стали молодіжні ...

unity cover

Програма USAID "Мріємо та діємо"/UNITY

Молодь – це рушійна сила будь-якого суспільства, і для повної реалізації її потенціалу необхідна розвинена молодіжна інфраструктура. В Україні важливим елементом такої інфраструктури стали молодіжні центри, які перетворюються на справжні платформи для навчання, розвитку та об’єднання молодих людей навколо вирішення локальних проблем громад. Сьогодні, коли Україна разом з усім світом відзначає День молоді, поговоримо про сучасні молодіжні центри, про те,  які послуги вони пропонують молоді, та як молодіжні простори можуть суттєво покращити якість своєї діяльності завдяки грантовим програмам підтримки.

Молодіжні центри та виклики часу

Вже третій рік Україна бореться за своє майбутнє у неспровокованій війні з Росією. В цей непростий для країни час молодіжні центри стають осередками громади, де молодь може себе комфортно почувати, вільно висловлювати свої ідеї, знаходити однодумців та просто спілкуватися з однолітками. Кожен молодіжний центр – це унікальний організм, місце для розвитку, громадського активізму, волонтерської діяльності та неформальної освіти.

Про важливість молодіжних центрів свідчить досвід Владислава Вакалюка з міста Рожище. «У 2023 році я повернувся в Україну з закордону, довгий час я не мав чим зайнятись і не знав, куди піти, побачив в інстаграмі пост молодіжного центру про еко-толоку на місцевій водоймі і вирішив долучитися. На той момент я не мав друзів і спілкування. Почав відвідувати заходи молодіжного центру, потім – волонтерити, і з часом навіть став працювати молодіжним працівником,» - так відгукується про свій молодіжний центр Владислав.

У цей час, коли молодіжні центри відіграють важливу роль у підтримці громади, психологічна допомога стає невід’ємною складовою їх діяльності. До роботи в багатьох просторах долучені кваліфіковані психологи, які надають безкоштовні консультації. Молодь має можливість отримати професійну підтримку, поділитися своїми переживаннями та разом із фахівцями протистояти повсякденним викликам. Молодіжні працівники та працівниці зазначають, що саме психосоціальна підтримка є однією з найпопулярніших послуг сьогодні, і допомагати молоді – це одне з найважливіших завдань сучасного молодіжного простору.

2

Групове психологічне заняття в МЦ Home’як (місто Здолбунів, Рівненська обл.)

На початку повномасштабного вторгнення молодіжні центри ставали осередками підтримки внутрішньо переміщених осіб. Вони перетворилися на тимчасові гуманітарні пункти для тисяч людей, змушених залишити свої домівки через бойові дії. Сьогодні молодіжні центри продовжують працювати над інтеграцією ВПО у місцеві громади, допомагаючи їм адаптуватися до нового середовища і знаходити своє місце у громаді.

Розвиток й дозвілля йдуть пліч-о-пліч

Своєрідною візитівкою сучасних молодіжних центрів стала неформальна освіта. У багатьох просторах проводять курси з медіаграмотності та фінансової грамотності, заняття з громадської освіти. Ці заходи дозволяють молодим людям навчатися новим навичкам, здобувати цінні знання та досвід у невимушеній і дружній атмосфері. Катерина Бойченко, відвідувачка молодіжного центру «Резиденція молоді» в м. Чернівці розповіла:  «Наш центр – чудове місце для розвитку лідерських якостей. Я брала участь у багатьох проєктах і тепер почуваюся набагато впевненіше у своїх силах. Тут завжди панує дружня атмосфера і кожен може знайти щось для себе».

Окрім неформальної освіти, молодіжні центри надають й інші важливі послуги, які допомагають молоді визначитися з кар’єрним шляхом. Тут допомагають старшокласникам обрати майбутню професію, а тим, хто вже шукає роботу, дають корисні поради щодо написання резюме та проходження співбесід. Молодіжні центри навіть співпрацюють з місцевими підприємствами, допомагаючи їм знаходити нових талановитих працівників.

Молодіжні простори також виконують роль важливих культурних центрів громади, де молодь може проводити своє дозвілля. На базі молодіжних центрів відбуваються вечори спільного перегляду кінофільмів, творчі вечори, курси з діджеїнгу, квартирники і безліч інших подій. На заходи молодіжних центрів часто приходять відомі гості. Наприклад, молодіжний центр High Hub організував толоку з відомим українським письменником Серігієм Жаданом.

Лідерка МЦ «High Club» Наталія Пахніна зазначає: «Цей захід об’єднав молодь та старших членів громади у спільному прибиранні та благоустрої обістя «старої аптеки», яка є знаковим місцем для мешканців Височанської громади. Ця ініціатива не тільки покращила екологічний стан, але й зміцнила соціальні зв’язки у громаді. Учасники толоки отримали можливість поспілкуватися з Сергієм Жаданом, обговорити його творчість та важливість громадської активності»

 3

Толока з письменником Сергієм Жаданом, організована МЦ High Club (селище Бабаї, Харківська обл.)

Розмірковуючи над діяльністю сучасних молодіжних центрів, Тетяна Несват, менеджерка напряму «Молодіжні центри» програми USAID «Мріємо та діємо» розповідає: «За останні роки молодіжні центри стали більш відповідальними, вони проводять системну роботу над тими послугами, які вони надають. І молодь громади точно знає, що кожного тижня в молодіжному центрі щось відбувається. Що туди можна завжди завітати, зустрітися з друзями, знайти нові знайомства, весело та з користю провести свій час»

Від громадського активізму до співпраці з владою

Молодіжні центри виступають в ролі так званих інкубаторів соціальних ідей. Тут збирається активна молодь, тут вони знаходять однодумців і генерують ідеї для вирішення проблем громади. Влада стає більш відкритою до молодіжних центрів, і стереотип, що це лише місце діяльності гуртків, потрохи зникає. Все частіше місцева влада співпрацює з молодіжними центрами, аби почути їхню думку і створити або відкоригувати локальну молодіжну політику на основі отриманих пропозицій. Молодіжні працівники, які набули досвіду у молодіжних центрах нерідко переходять на роботу в органи місцевого самоврядування, де вони представляють голос молоді та впливають на ухвалення важливих рішень.

«Ми маємо можливість знайомити молодь із різними громадськими, політичними діячами, науковцями, відомими людьми. А відтак, вони досвід почутий на заходах можуть перенести у своє життя і створювати щось нове також на користь громади, де вони проживають,» – розповіла керівниця МЦ «Резиденція молоді» Світлана Олексійчук.

4

Молодь на фестивалі до Дня молоді в 2023 р., який організував Вараський молодіжний центр «Гуркіт» в межах проєкту «МолодьТуТ»

Грантова підтримка молодіжних просторів

Проте варто розуміти, що створення успішного молодіжного центру, який впевнено тримається на плаву та користується попитом серед відвідувачів, вимагає кропіткої і системної роботи. Потрібні стала команда, достатня фінансова підтримка та експертиза. На щастя, в Україні існують програми підтримки молодіжних центрів, які допомагають їм розвиватися та повністю реалізовувати свій потенціал. Однією з таких програм є проєкт «МолодьТуТ» програми USAID «Мріємо та діємо». Вже три роки цей проєкт допомагає молодіжним центрам в різних куточках України ставати успішними та інклюзивними закладами.

В межах цього проєкту працівники молодіжних центрів проходять довгостроковий унікальний навчальний курс, під час якого вони навчаються надавати якісні і актуальні послуги, впроваджувати інноваційні напрямки роботи з молоддю, залучати додаткове фінансування та працювати з даними для планування своєї діяльності. Випускники програми значно підвищують свою кваліфікацію і набагато краще підготовленні до роботи в молодіжному секторі.  

Програмою передбачено фінансування ремонту приміщень молодіжних центрів та їх обладнання необхідною технікою, щоб ці заклади ставали комфортними та доступними для молоді з інвалідністю. Це не просто косметичний ремонт – а переосмислення простору, яке відбувається разом з молоддю та для молоді.

 5

Відкриття оновленого МЦ «Твій простір» у м. Васильків (Київська обл.) в межах проєкту «МолодьТуТ»

Під час роботи з молодіжними центрами в межах проєкту «МолодьТуТ» використовуються Стандарти роботи молодіжних центрів, які програма USAID «Мріємо та діємо» розробила разом з ГО «Молодіжна платформа». На основі цих стандартів були запропоновані методичні рекомендації, які своїм наказом офіційно затвердив Всеукраїнський молодіжний центр. Це цінний дороговказ, який допомагає створювати сучасні молодіжні простори, які хоче відвідувати молодь. Рекомендації включають те, як організувати програмну роботу центрів і вести комунікації з відвідувачами, як обладнати приміщення необхідним устаткуванням та як здійснювати моніторинг та оцінку діяльності молодіжного центру. Стандарти роботи молодіжних центрів і методичні рекомендації обов’язково стануть в нагоді молодіжним працівникам і працівницям, які хочуть зрозуміти, що необхідно для створення, зростання та масштабування молодіжних просторів.

Молодіжні центри України продовжують розвиватися та адаптуватися до нових викликів. Вони активно співпрацюють з місцевою владою, бізнесом та міжнародними організаціями, щоб залучати нові ресурси та можливості. Вони допомагають молодим людям знайти своє місце в суспільстві, розвивати свої таланти та навички, знаходити нових друзів та однодумців. Завдяки молодіжним центрам, Україна має можливість виховати нове покоління активних, відповідальних та креативних громадян, які будуть готові взяти на себе відповідальність за майбутнє своєї країни.

***

Проєкт “МолодьТуТ: cтвори простір молодіжних перспектив у своїй громаді” втілюється в межах програми USAID “Мріємо та діємо” у партнерстві з ГО “Молодіжна платформа”. 

Програма USAID «Мріємо та діємо» підтримує молодіжні інновації та підприємництво, сприяє активній участі молоді у прийнятті рішень та залученню молоді до вирішення проблем на національному та місцевому рівнях.  Створюючи сприятливе середовище та відновлюючи доступ до формальних і неформальних освітніх можливостей, програма підсилює молодь на шляху реалізації мрій, ідей та дій спрямованих на демократичне та європейське майбутнє України. 

Програма “Мріємо та діємо” впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX.

Сторінки програми в соцмережах: Facebook та Instagram


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Перше місце за доброту або чим вразила команда «Пряна Казка»

Роль соціального підприємництва у розвитку громад: приклад Solar Hope як соціальне підприємництво може трансформувати громади

STEM-освіта у Нововолинську. Як ГО «Молодіжні вітрила» створює можливості для молоді у сфері науки

Цифрова модель розвитку громади через платформу CLS

Історія успіху ai baby tales або інновації для найменших

Місцева ініціатива для глобальних змін