Рух до фінансової сталості ОГС: досвід учасників Менторської програми

Якщо жити від гранту до гранту та від проєкту до проєкту й залучати команду тимчасово – не вийде створити сталу та впливову організацію. Саме про це думала команда громадської організації «ЙОДА», ...

Досвід Йода - Фінансовий менеджмент

Центр демократії та верховенства права

Якщо жити від гранту до гранту та від проєкту до проєкту й залучати команду тимчасово – не вийде створити сталу та впливову організацію. 

Саме про це думала команда громадської організації «ЙОДА», коли долучалася до Менторської програми 3.0 у 2022 році.

«Ми працювали з проблемою відсутності фінансової сталості в організації. Адже це потрібно для реалізації місії «ЙОДА» через втілення нових, якісних та сталих проєктів», – розповідає Данило Ваврів, Голова Правління ГО «ЙОДА».

В організації розуміють: фінансова сталість – лише одна зі складових організаційного розвитку, проте вона одна з найважливіших для того, щоб залучати до роботи професіоналів/професіоналок, створювати ефективні проєкти/продукти й працювати стало.

Тому за підтримки ментора, Виконавчого Директора БФ «Таблеточки» Вʼячеслава Бикова, організація узялася за створення фундаменту для майбутньої фінансової сталості.

 

«В основі – тривала й комплексна робота»

Робота у напрямку створення фінансового фундаменту організації мала дві складові: проєкт «бо медіа» та нову систему врядування ГО «ЙОДА»

У вересні 2022 року організація створила довгостроковий медіа-проєкт «бо медіа». Саме він покликаний у перспективі стати прибутковим завдяки рекламі, публікації партнерських матеріалів, а також залученню підтримки аудиторії та спільноти читачів і читачок.

Стосовно системних змін, то новий статут та зміни у системі врядування були покликані сформувати здорову систему стримувань та противаг в організації, створити зручну систему фінансового менеджменту, а також розвивати команду.

Менті ГО Йода з ментором В'ячеславом Биковим

З ментором В’ячеславом Биковим на фіналі Менторської програми 3.0.

«З нашим ментором ми почали працювати на етапі фіналізації концепту та запуску «бо медіа», згодом перейшли до суто фінансової складової», – розповідає Данило Ваврів.

За підтримки ментора організації вдалося зробити кілька стратегічно важливих кроків:

  • скласти бюджет та розробити фінансовий план розвитку «бо медіа» на 2 роки;
  • проаналізувати систему врядування та Статут ГО «ЙОДА» й скласти рекомендації щодо змін для забезпечення розвитку фінансової сталості;
  • проаналізувати фандрейзингові можливості та виокремити цільові інструменти, які дозволили б забезпечити фінансову сталість. 

«Крім цього, ми розробили загальний опис проєкту «бо медіа», його фінансової структури та логіки впливу на забезпечення фінансової сталості організації», – додає Данило Ваврів.

Кіноклуб "бо медіа"

Обговорення фільму «Жива ватра» на кіноклубі «бо медіа» в America House Lviv.

За його словами, подальшим успіхам організації найбільше сприяла робота з ментором, який був щиро зацікавлений в успіху організації, вірив у її команду та мав відповідний досвід і компетентність у сфері фінансового менеджменту та обліку в неприбуткових організаціях. 

«Дуже цінною для нас є підтримка Вʼячеслава Бикова після завершення Менторської програми. Ми продовжуємо спілкуватися та отримувати допомогу від ментора», – каже Данило.

 

Практичні результати стратегічних змін

За словами Данила Вавріва, організація повністю перевиконала фандрейзинговий план до кінця 2022 року і подалася на 5/3 грантових конкурсів. Зрештою їм вдалося домовитися про невелике фінансування з донором на весь 2023 рік.

Саме це стало однієї з цеглин фундаменту фінансової сталості ГО «ЙОДА». 

Навесні 2023 року представники організації обговорили потенційні зміни до системи врядування та узгодження Статуту з «Концептом спільноти практики в ГО «ЙОДА»» на Загальних зборах. 

«Цей «Концепт» я розробив у межах Магістерської роботи під час навчання в УКУ на програмі Управління неприбутковими організаціями. І зараз ми фіналізуємо його та зміни до системи врядування», – розповідає Данило.

Команда ГО Йода

Презентація діяльності ГО «ЙОДА» на тренінгу IFES для нових викладачів курсу «Демократія: від теорії до практики» (Голова Правління ГО «ЙОДА» Данило Ваврів та заступниця Голови Правління Анастасія Каліманська).

На шляху до фінансової сталості організація зіштовхнулася з трьома ключовими викликами:

  1. обмеженість можливостей отримати фінансові ресурси для розвитку «бо медіа» на старті;
  2. складність в узгодженні Статуту та системи врядування з українським законодавством і бажаним форматом молодіжної громадської організації;
  3. умови війни, через що у реалізації планів іноді виникають труднощі.

«Фінансова сталість в організації створюється не за рік чи два, а значно довше, – додає Данило Ваврів. – Тому ми продовжуємо працювати над створенням нової системи врядування в ГО «ЙОДА», розвивати проєкт «бо медіа» та втілювати концепт спільноти практики». 

Конкурс студентських проектів

Команда ГО «ЙОДА» на всеукраїнському конкурсі студентських проєктів громадської дії «ДемБачення 2023» (Анастасія Каліманська, Владислав Тарахтій, Данило Ваврів).

 

Поради для ОГС, які розвивають фінансову спроможність

«Фінансову сталість можемо замінити синонімом “спроможність”: якщо організація не має ресурсів, не має чим, якими силами здійснювати свою діяльність, то, відповідно, цієї діяльності не буде. Тобто жодного ефекту, на жаль, громадська організація не зможе досягти», – переконаний В’ячеслав Биков, ментор Менторської програми 3.0, Виконавчий Директор БФ «Таблеточки».

Данило Ваврів з власного досвіду радить не сприймати фінансовий менеджмент як суто бухгалтерський облік чи звітування перед податковою, або ж як суто фандрейзинг і виплату зарплатні:

«Фінансовий менеджмент – це комплексний процес, який включає облік, різну звітність, планування, бюджетування, моніторинг та оцінку, фандрейзинг тощо. Визначеність організації з фінансовим менеджментом допоможе краще планувати та працювати, а також розвивати фінансову сталість вашої організації».

Аби розвиватися у цьому напрямку, Данило радить читати закордонну літературу щодо менеджменту в неприбуткових організаціях (НПО), досліджувати роботу інших НПО, їх фінансові звіти, переймати чужий досвід і покращувати власну роботу.

 

Читайте також: Що таке фінансова сталість ОГС і з чого вона починається?

 

Матеріал підготовлено в межах Менторської програми, яка впроваджується в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Які потреби та виклики у спеціалістів/ок допомагаючих професій, які надають допомогу потерпілим від війни?

Як стати на облік та отримати житло для тимчасового проживання?

Для медиків України презентували посібник з етичної комунікації із ветеранами

Правила перетину кордону України з дитиною у 2024 році

Умови для оформлення малозабезпеченої родини – що змінилось з 1 квітня 2024 року?

“Завдання суспільства – максимально підтримувати ветеранів так, щоб вони відчували себе потрібними”, – ветеран Ігор Мосін про реінтеграцію ветеранів/-ок