Звітування для ГО: про які зміни маємо знати?

Як змінилось звітування для громадських організацій станом на 2018 рік? На це актуальне для всього сектору питання Громадському Простору люб'язно відповідала Дар'я Сидоренко - супроводжуючи порадами ...

ProstirUA (74)

Громадський Простір

Як змінилось звітування для громадських організацій станом на 2018 рік? 

На це актуальне для всього сектору питання Громадському Простору люб’язно відповідала Дар’я Сидоренко – супроводжуючи порадами та конкретними прикладами. А також попередила, що насправді, це все не так складно)

ProstirUA (73)

Дар’я Сидоренко, адвокасі-менеджерка з питань оподаткування проекту USAID “Громадяни в дії”

Кожного року подається звітність:

ProstirUA (69)

- податкова: Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації – до 1 березня (Forma)

- і як додаток до звіту про неприбутковість: фінансова звітність (для суб’єктів мікропідприємництва) – до 1 березня (Forma)

- статистична: фінансова звітність – до 28 лютого та “Звіт про діяльність громадської організації” – до 10 березня (Forma)

Громадські та благодійні організації звітують однаково. Відмінність полягає у тому, що громадські організації подають ще в органи статистики - Форма державного статистичного спостереження: №1-громадська організація "Звіт про діяльність громадської організації"

Що змінилось?

  • У 2018 році зміни звітування стосуються саме того, що цей додаток (фінансова звітність) є обов’язковим.
  • Всі неприбуткові організації подають звіт в одній формі. А отже не всі рядки потрібно заповнювати для громадських об’єднань або благодійних організацій. У кожного своя специфіка. (Наприклад, поле “для бюджетної установи” буде з “прочерком”, бо організація не є такою).
Звіт приведено у відповідність до Податкового Кодексу. Кількість сторінок зменшено.
(Лист ДФС України від 19.07.2017 "Про затвердження змін до форми Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації")

Отже, звіт став простішим. Та разом з тим залишаються питання, як/які доходи та витрати вносити в ті чи інші рядки. Тож якщо звіт надалі не буде змінюватись – з досвідом безліч питань відпадуть.

ProstirUA (67)

Щодо “фінансової звітності”, який іде як додаток.
Право не подавати звітність (тобто не подавати звіт та фінансову звітність як додаток до нього) існує на підставі п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України, якщо не виникають об’єкти оподаткування, або у разі відсутності показників, які підлягають декларуванню.

Крім того, є лист ДФС України, який підтверджує право не подавати звітність у разі відсутності об’єктів оподаткування та показників.

Є такі поняття як по нарахуванню (бухгалтерський облік) та касовий метод. ДФС України говорить про те, що цей звіт заповнюється бухгалтерським обліком. Хоча попередні звіти заповнювались касовим обліком і на сьогодні деякі неприбуткові організації продовжують застосовувати касовий метод, аргументуючи це тим, що лист-роз’яснення не є нормативно-правовим актом та носить рекомендаційний характер. Тож якщо Податкова чітко визначить, що цей звіт заповнюється бухгалтерським обліком, тоді будемо заповнювати. (Лист ДФС України)

Неприбутковість - не  означає, що потрібно не подавати якісь інші звіти. Наприклад, в ГО працюють фізичні особи, то потрібно подавати звіт 1 ДФ, ЄСВ (і відповідно інші звіти, якщо ведеться та чи інша діяльність).

Поширені питання/помилки:

  • Зареєстрували ГО, але Вас не внесено до Реєстру неприбуткових організацій та установ

Ситуація: у жовтні зареєстрували громадське об’єднання, але не внесли документи та не отримали ознаку неприбутковості. У такому випадку ця ГО буде вважатися платником податку на прибуток, тож зобов’язана в кінці року до 1 березня подати декларацію з податку на прибуток та фінансову звітність відповідно. 

 (Тобто якщо не було доходів (прибутків) – бланки “з нулями”.)

Якщо ви реєструєте ГО – це не означає, що ви автоматично маєте ознаку неприбутковості. Мати ознаку неприбутковості – це право.

Після реєстрації громадського об’єднання є 10 календарних днів, щоб подати заяву в податкову та бути включеним до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

ProstirUA (70)

Таким чином, ГО має ознаку неприбутковості з моменту державної реєстрації. Якщо пропустили строк, то до моменту внесення така юридична особа є платником податку на прибуток.

Наприклад, громадська організація зареєстрована 16 жовтня. Є 10 календарних днів, щоб занести заяву до податкової на включення ГО до Реєстру та отримати ознаку неприбутковості. Зробивши це вчасно (10 днів) – маєте ознаку неприбутковості з моменту реєстрації організації. Якщо подали заяву пізніше – організація рахується платником податків, АЛЕ до тієї дати, коли вона набула ознаку неприбутковості. Тобто якщо наприклад ГО зареєстрована 16 жовтня 2017, а заяву на включення в Реєстр неприбуткових організацій подано 1 листопада 2017 (що виходить за межі 10 днів) – цей проміжок для ГО є таким, що вона вважається платником податків на прибуток.

  • Ситуації “після 1 липня 2017 року не внесли зміни – виключили з Реєстру”

Перша ситуація - вас виключили і ви нічого не зробили, не внесли зміни до статутних документів і відповідно вас не включили в новий Реєстр. У такому разі, ви є платником податку на прибуток (отже до 30.06.2017 року включно ви в Реєстрі неприбуткових організацій і тому подається звіт неприбуткових організацій). АЛЕ наступний період (коли було виключено з Реєстру) – декларація з податку на прибуток.

ProstirUA (71)

Друга ситуація - ви все-таки через три дні внесли зміни, тому вас включили в Реєстр і ви звітуєтесь як неприбуткова організація.

Такого поняття, як “механізм повернення статусу неприбутковості” немає. Це звичайна процедура: вас виключили – ви внесли зміни і вас включили. 

Отже, якщо за рік ваша організація була як з ознакою неприбутковості, так і перебувала “в стані” платника податку на прибуток – звітування відповідне. Проміжок часу, коли ви з ознакою неприбутковості – це звіт неприбуткових організацій. Проміжок часу, коли ви рахуєтесь платником податку – декларація з податку на прибуток.

  • Аудиторський висновок обов’язковий? 

Бухгалтер/організація самостійно визначають чи необхідно запрошувати аудитора, який зробить ведення бухгалтерського обліку, що несуть рекомендаційний характер.

 Поради/лайфхаки:

  • не пропускати строки
  • не здавати все в останні дні
  • форми звітів брати на офіційних джерелах
  • перед тим, як сплачувати будь-які податки – краще передзвонити та запитати чи не змінились реквізити

    ProstirUA (72)

Також може бути “інша” податкова звітність (залежно від діяльності):

Перелік залежить від діяльності організації та наявності об’єктів оподаткування та/або декларування (у разі користування пільгами), у т.ч., але не виключно.

  • У разі наявності нарахувань / виплат доходів на користь фізичних осіб, у т.ч. штатних працівників (та/або ФОПів – для звіту з податку на доходи фізичних осіб):

-          з податку на доходи фізичних осіб – Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) – протягом 40 календарних днів після кварталу

-          з єдиного соціального внеску (ЄСВ) –  Звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – протягом 20 календарних днів за звітнім періодом (не подається, якщо ГО/БО укладають договори з ФОП)

  • ПДВ: неприбутковість не звільняє від обов’язку реєстрації платником ПДВ та від подання декларації – у разі якщо організація здійснює оподатковувані ПДВ операції в обсязі, для якого така реєстрація є обов’язковою. Форма декларації з ПДВ затверджена наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21 
  • За наявності нерухомого / рухомого майна у  власності організації – подається звітність з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; з земельного податку, з транспортного податку.
  • У разі здійснення викидів (скидів) забруднюючих речовин, розміщення відходів у процесі діяльності – подається звітність з екологічного податку тощо.
  • У разі отримання пільг з оподаткування (ПДВ, податку на нерухоме майно, земельного податку тощо) – Звіт про суми податкових пільг(форма за постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1233)
  • У разі отримання гуманітарної допомоги в іноземній валюті подається Звіт про наявність та розподіл гуманітарної допомоги в іноземній валюті (до ДФС та Мінсоцполітики у довільній формі).
    Потрібно розрізняти гуманітарну допомогу у формі товарів і грошей – відповідно подаються різні звіти (див. відеозапис вебінару – 7.57 хв.)

Рекомендуємо до перегляду запис відео трансляції вебінару “Як звітуватись податковій, щоб не втратити ознаку неприбутковості?”.

 Де форми?

Для отримання актуальних форм звітності радимо використовувати довідник Програмного забезпечення для формування та подання звітності до “Єдиного вікна подання електронної звітності”.

Звіт про діяльність громадської організації (Форма державного статистичного спостереження) – на сайті Держстату України
 
 

 


Останні публікації цього розділу:

Фандрайзинг: як і де залучати ресурси громадським організаціям

Ефективні комунікації: Чому? Як? Для кого? Коли? Де?

Чи помер прес-реліз? Громадські організації та медіа

Як підготуватися до ефіру?

Громадські організації у Instagram та Telegram: важливі корисності

Ключові поради Володимира Шейгуса для грантоотримувачів

  • http://2show.com.ua Oles

    Прочитав.
    Цікаво.
    Питання.
    Що робити з налоговим кредитом неприбутковій ГО?
    Як він компенсується ?