Як перетворити штучний інтелект на свого помічника: поради та інструменти для НУО

У той час, коли світ спостерігає технологічний переворот, пов'язаний зі штучним інтелектом (ШІ), українські громадські організації живуть у реальності війни та включені у подолання її наслідків. ...

slider_CS_2024_4 (1)

Громадський Простір

У той час, коли світ спостерігає технологічний переворот, пов’язаний зі штучним інтелектом (ШІ), українські громадські організації живуть у реальності війни та включені у подолання її наслідків. Встигнути сьогодні за темпами розвитку технологій, які не припиняють розвиватися, надскладно… Щоб розібратися на це часто немає часу.   

Але кому, як не громадським організаціям з власного досвіду знати про користь технологій. Як, наприклад, звичайні пости у фейсбуці можуть гуртувати людей, призводити до зміни законів чи збирати мільйони на безпеку власної держави.   

Сьогодні ігнорувати всю цю глобальну індустрію ШІ не вийде, бо ми всі уже залучені певною мірою. То чому б не скористатися тими перевагами, які дають технології на основі ШІ? 

 

tolls09

Зображення згенеровано за допомогою ШІ

 

Перш ніж почати користуватися інструментами ШІ

 

Так, ШІ уже з нами.

Штучний інтелект — це не якийсь пристрій чи конкретна технологія, яка раптово з’явилася. Він існує в алгоритмах, які керують вашою стрічкою у Facebook, підсовує вам завжди ідеальне відео в YouTube, або ж приводить в дію Великі мовні моделі (ВММ, від англ Large Language Models, LLMs), як-от Chat-GPT, Gemini чи Copilot та інші. 

Серед усіх цих експериментальних платформ ШІ, OpenAI ChatGPT швидко став одним із найпопулярніших. Щотижня понад 100 мільйонів людей у 185 країнах використовують цей чат-бот. Українці отримали доступ до ChatGPT у лютому 2023 року, майже через три місяці після його запуску.

За свіжими даними опитування Kantar Ukraine:

  • 79% опитаних українців знають, що таке штучний інтелект, але водночас лише 29 % мають досвід користування ШІ-технологіями
  • 42 % опитаних українців не зможуть розпізнати текст, написаний ChatGPT або іншою програмою на основі ШІ. 
  • У лютому 2024 р. зросла частка тих, хто мав досвід користування ChatGPT (33% проти 26% у квітні 2023). 
  • Найвищі показники використання ChatGPT – серед молоді у віці 18-29 років (47%), киян (46%) та осіб, які характеризують свій матеріальний стан як вище середнього (41%). 

Chat-GPT — це чат-бот, який може відповідати на запитання, створювати кулінарні рецепти, писати пісні, усувати неполадки в коді та виконувати будь-які інші текстові завдання.

Коли ми запитали в Chat-GPT про те, чим він може бути корисним для НУО, то отримали чималий список із рекомендаціями про те, як він допоможе збільшити ефективність комунікації,  автоматизувати деякі рутинні завдання НУО, створювати освітні матеріали, аналізувати тексти, здійснювати прогнози і так далі.

Дійсно, для комунікаційників громадського сектору Chat-GPT може підсумовувати нотатки зустрічей, створювати плани публікацій, писати електронні листи, писати драфти грантових пропозицій, писати публікації в соціальних мережах… тобто допомагати у вирішенні будь-якого текстового завдання, яке тільки можна уявити.

Водночас варто розуміти, що Chat-GPT — це генеративна велика мовна модель. Chat-GPT не обов’язково «знає» всі ті речі, про які повідомляє вам. Він створює високоточні припущення на основі прогнозованої мови (predictive language), яка може з високим ступенем точності, актуальності та безперервності виконувати завдання, які ще рік тому могли виконувати лише люди.

Але що НУО треба розуміти? 

  • Великі мовні моделі хороші настільки, наскільки хороший контент, на якому вони навчаються.
  • Відповіді великої мовної моделі залежать від якості питань. 
  • Великі мовні моделі навчаються на контенті (імовірно), написаному людьми, вони схильні до неточностей та упереджень.
  • Великі мовні моделі схильні до «галюцинацій»; вони можуть створювати контент, який «звучить» правильно, але не є «фактично» точним. 1 із 5 «фактів» може бути неправдивим.
  • Великі мовні моделі можна навчити або змусити створювати шкідливий контент, через «підбурювання» з боку людей.
  • Інвестиції в «довіру та безпеку» серед комерційно доступних інструментів ШІ дуже відрізняються. Деякі компанії інвестували значні кошти в засоби безпеки та модерацію, інші – менше.

 

128306_ artificial intelligence tools _xl-1024-v1-0

Зображення згенеровано за допомогою ШІ

 

Що варто зробити, якщо плануєте використовувати ШІ у громадській організації?

 

  1. Обов’язково поговоріть зі своєю командою про ШІ та розробіть план або політику щодо використання інструментів ШІ у вашій організації. Статистично, принаймні один або кілька колег у вашій організації використовують його або почали експериментувати з ним. Врахуйте, що уже є чимало інструментів, які виявляють контент, створений ШІ. Наприклад, тут можна ознайомитися із Рекомендаціями Комісії з журналістської етики щодо використання штучного інтелекту для створення журналістських матеріалів.
  2. Проведіть мозковий штурм — як штучний інтелект може підвищити продуктивність або результати творчих завдань (створення контенту для сайту, публікації в соціальних мережах, грантові пропозиції чи генерування нових ідей).
  3. Має бути обов’язкова просвіта і розуміння всієї команди щодо можливої упередженості та неточностей результатів, отриманих за допомогою ШІ. Всі ці дані мають перевірятися на відповідність.
  4. Обов’язково заохочуйте експерименти, інновації, дослідження та інші творчі способи використання інструментів.
  5. Будьте в курсі подій, новин, політик тощо, пов’язаних із розвитком ШІ.

 

Що не варто робити, коли мова йде про використання ШІ?

 

  1. Не ігноруйте ШІ. Штучний інтелект має силу кардинально змінити Інтернет і комп’ютерні технології. Неурядові організації, НУО та інші не можуть дозволити собі відставати від своїх колег із комерційного сектору!
  2. Не копіюйте та не вставляйте текст або будь-яку іншу відповідь із чату чи іншого інструменту штучного інтелекту без ретельної перевірки вмісту на доречність і фактичну точність, а також переконавшись у відсутності упередженості чи мови ненависті.
  3. Не зловживайте штучним інтелектом… не використовуйте ШІ для незаконних чи нечесних цілей і не давайте ШІ завдань створювати шкідливий контент або навмисно оманливі зображення. Не зловживайте ШІ у жодний спосіб, що може призвести до цифрової чи реальної шкоди.
  4. Не застосовуйте ШІ там, де йдеться про людські емоції. Не пишіть листи-співчуття, екстрені сповіщення чи інші конфіденційні повідомлення за допомогою ШІ. ШІ розумний, але ж не людина. Громадські організації мають підтримувати довіру суспільства. Не дозволяйте комп’ютеру стати заміною для завдань, які потребують емпатії.

 

202413_Creative person is using AI tools _xl-1024-v1-0

Зображення згенеровано за допомогою ШІ

 

Інструменти ШІ для ефективної роботи НУО 

 

Інструменти для створення текстів та пошуку інформації за допомогою ШІ

Інструменти для створення зображень за допомогою ШІ

Інструменти для роботи з аудіо за допомогою ШІ

Інструменти для роботи з відео за допомогою ШІ

Інструменти, які виявляють контент, створений за допомогою ШІ

  1. GPTzero.me
  2. Originality.ai 
  3. writer.com/ai-content-detector
  4. platform.openai.com/ai-text-classifier
  5. copyleaks.com/ai-content-detector

 

Щоправда, рекомендуємо прискіпливо вивчати цінову та інші політики цих інструментів.


Для підготовки було використано публікації:

Should My Nonprofit Use AI? Ultimate AI FAQ for Nonprofits

How to Write Content Using ChatGPT that Outsmarts AI Detection Tools with 99% Accuracy

Guide to  Practical AI

Головне зображення згенеровано за допомогою ШІ


Останні публікації цього розділу:

Юридичні аспекти для волонтерів/ок: підсвічуємо важливості

Коли крапка має значення. Подібні назви ГО — що каже закон?

Які дані про кандидата/ку на посаду роботодавець вимагає на законних підставах?

Як (не)писати на "Громадський Простір": поради для користувачів/ок Порталу

Ви ФОП чи юридична особа з Херсонщини? Змінювати місце реєстрації не потрібно