Смарт Медіа: об’єднання через розумну креативність

Зазвичай, коли мова йде про об'єднання громадськості чи створення коаліцій через круглі столи, форуми, звернення, дискусії та обговорення, то місця для творчості не лишається. Проте існують ...

Слайдер ГП, копія(7)

Громадський Простір

Зазвичай, коли мова йде про об’єднання громадськості чи створення коаліцій через круглі столи, форуми, звернення, дискусії та обговорення, то місця для творчості не лишається. Проте існують виключення. Як у Харкові реалізують активності й гуртуються в коаліцію — з фокусом на креатив — Громадському Простору розповіла Олександра Щукіна, голова громадської організації “Смарт медіа”

 “Смарт Медіа” — це платформа, яка спочатку створювалась для розвитку громадянської журналістики, а тепер  — це об’єднання розумних громадян, які готові ініціювати та впроваджувати реформи.  

Світлина від СМАРТ МЕДІА.

  

Смарт ідея, активності  та команда 

Громадська організація «Смарт медіа» існує рік, організація почала роботу у лютому 2019 року. 

“Все виникло з ідеї створити організацію, яка б займалась не тільки розслідуваннями та аналітикою, а ще й ефективно  доносила цю інформацію громадянам. Сама ідея виникла ще тоді, коли я побачила результати виборів по деяким округам, де громадяни голосували за фігурантів антикорупційних розслідувань, приймали подарунки та підкупи”, —  згадує  Олександра Щукіна, голова громадської організації “Смарт медіа”.  

focus, копія

Разом з цим прийшло розуміння того, що люди зневірені у власних силах та не знають, як вплинути самостійно на владу. В свою чергу, влада завжди “зацікавлена” у необізнаних громадянах, бо такими легше керувати. На жаль, це так. Тому питання комунікації реформ для нас — це також питання демократії, перша сходинка, за якою йде справжнє народовладдя через участь громадян у прийнятті рішень. А реальний вплив можливий тільки завдяки розумінню тих процесів, які відбуваються в країні. 

Так було створено «Смарт медіа» — об’єднання розумних громадян, що готові діяти. Зараз у команді 6 людей, а також ще 2 долучаються дистанційно. Саме завдяки команді ми змогли провести майже 30 заходів та за рік реалізувати 7 проектів. 

Загалом за 2019 рік ми залучили понад 1000 нових учасників наших заходів. 

69070603_2387559028149099_673572823314202624_n

Також “Смарт медіа” проводять власні розслідування та публікують аналітичні матеріали та відео на сайті. Нещодавно було опубліковано аналіз роботи депутатів Харківської облрадиЗа результатами якого через пропуски сесій та засідань комісій 17 депутатів  Харківської обласної ради у 2019 році можуть втратити свої мандати — за народною ініціативою. 

 

Просувати реформи через мистецтво

Наш проєкт “Галерея реформ” —  це комунікація реформ через мистецтво. Ми вже намалювали понад 150 картин та проїхали пів країни: люди  різні, але малюють схожі проблеми. Це як арт-терапія. Ми даруємо позитивні емоції через малюнок, але говоримо про складне.

Світлина від СМАРТ МЕДІА.

Будемо чесними, адже небагато бажаючих після роботи йти на антикорупційний тренінг або круглий стіл. Часто громадяни не розуміють, навіщо витрачати час на розмови про реформи, а от плюс помалювати — це вже цікавіше… Також такі заходи відвідує багато молоді. Це перший крок, щоб зацікавити та занурити молоду людину у світ громадського активізму.

З виставки Галереї реформ: День міста Харків

Ми запрошуємо на позитивний порядок денний, людина йде з «галереї» з добрими враженнями та натхненням. Багато організацій говорять тільки про негатив (можливо, це дійсно так), але коли мова йде про залучення, то громадянам треба додати віри у власні сили. І «Галерея реформ» — додає, тому це ефективно! 

Але у нас є й освітня частина з тренінгами та навчанням. Так, ми завжди на своїх форумах роздаємо учасникам посібники Інструментарій для громадян”. Це дуже корисна невелика книга на тему громадської участі, де розповідається про те, чим ми можемо вплинути, які є інструменти моніторингу. Тобто цей посібник поєднав у собі досвід найуспішніших організацій країни.

 

Творення коаліції 

У нас з’явилось багато партнерів, і через рік на день Соборності, ми заснували з ними коаліцію «Смарт реформи», куди увійшли 14 громадських організацій Харкова. 

Я мала відношення до створення 4х коаліцій, трьох у Харкові та однієї у Дніпрі. Напевно більший досвід створення коаліцій ніж мій, має тільки  Іван Омелян –  колишній регіональний менеджер РПР ( Реанімаційного Пакету Реформ), який у кожному місті України доклав зусилля до створення коаліцій. Звичайно, ми співпрацюємо між містами: наші друзі це і Дніпро, і Тернопіль, Запорізька коаліція реформ нещодавно допомагала у проведенні проєкту «Галереї реформ».

 Коаліція сформувалась довкола двох тем: “Прозора, доступна, відповідальна влада”та “Розумні громадяни, яких неможливо ошукати: залучення та просвіта населення”. До коаліції увійшли три осередки всеукраїнських об’єднань: Рух ЧесноФундація Регіональних Ініціатив, «Інститут республіка», також 5 місцевих інклюзивних й благодійних організацій, що допомагають дітям та людям з інвалідністю. Інші організації — це відомі місцеві організації з багатим досвідом різного спрямування, про кожного можна розповідати годинами.  

Світлина від СМАРТ МЕДІА.

Головний принцип утворення коаліції: тільки діючі організації, не просто зареєстровані, а в яких є проєкти та діяльність. Бо це не змагання об’єднати найбільшу кількість, головне — це якісь та дієвість кожного з членів коаліції та те, чим ми можемо посилити один одного. Це об’єднання не раптове. З багатьма нас об’єднують товариські стосунки, адже  ми всі тут, бо нам щось болить: цінності, питання справедливості та спрага змінити світ. З кимось ми разом стояли на Майдані або ще раніше на мітингах, за часів Януковича, з кимось разом долали труднощі сьогодення. 

Ми синхронізували та об’єднали зусилля для того, щоб краще контролювати, моніторити та робити владу більш відповідальною — це найкраще, що може зробити громадянське суспільство в цей час. Нам всім потрібно єднатись для того, щоб робити наше місто і країну кращою!

 

Діалог з владою — тільки публічний та прозорий

 У Харкові співпраця з владою — складна тема. В наших антикорупційних розслідуваннях фігурували  й міська й обласна влада, але не зважаючи на це, їхні представники брали участь у наших заходах. Наразі я не можу говорити про це, як про тенденцію співпраці, бо це тільки поодинокі випадки  лише за рік роботи.

Цього року нашу організацію повинні долучити до створення соціальних відеороликів міською владою. Коли є важливі теми, то необхідно працювати разом задля досягнення мети. Безумовно надалі ми плануємо  залучати владу до діалогу та будемо планувати конструктивну співпрацю, здійснювати моніторинг та контроль дій та рішень, адже наш принцип: діалог з владою тільки публічний та прозорий.  

69082672_2387559434815725_6841362313837019136_n

Команда ГО “Смарт Медіа” переконана: зручне місто повинне бути зручним для всіх. Нещодавно зробили серію антикорупційних розслідувань щодо  будівництва у Харкові інклюзивно-ресурсних центрів, де знайшли багато порушень: у встановленні пандусів та облаштування міського простору. Наприклад, у Харкові встановили світлофорний комплекс — вартістю як 7 авто.

Також залучаємо правозахисні та профільні організації до створення відео сюжетів про інклюзивність міста. 

Наступний виклик — це проблематика здоров’я.Плануємо проведення інформаційно-комунікаційної кампанії задля привернення уваги до проблеми онкозахворювань у Харківській області та в Україні, виявлення та моніторингу  порушень у закупівлях, зокрема — у розподілі хімічних та препаратів знеболення. Наразі, за даними ВОЗ, Україна займає 2 місце в Європі за кількості онкозахворювань, а Харківська область входить в українську “п’ятірку” регіонів (за кількістю хворих). Серед причин — пізня діагностика, адже громадяни сприймають рак як вирок, через неможливість отримати дієву, а головне, безкоштовну терапію та знеболення.

Якщо буде цікаво дізнаватись більше про розслідування, креативні проєкти від ГО “Смарт медіа” — відвідуйте наш сайт.

 

Підготовлено Галиною Нікітіною, стажеркою Громадського Простору — в рамках Програми міжредакційних обмінів Media Development Foundation, за підтримки NED. 

 

Ще у серії публікацій #ПереТворення по-Харківськи:

Харківський осередок БУР: будувати — не ламати


Тематика публікації:                  

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще