Три лайфхаки для НУО: дані, цифра, софт

Протягом 2020 року сотні активістів і активісток з усіх регіонів України докладали зусиль, аби з’явилася Карта правових реформ для громадянського суспільства

Три лайфхаки для неурядових організацій_ дата, цифра, софт
Три лайфхаки для НУО: дані, цифра, софт

Протягом 2020 року сотні активістів і активісток з усіх регіонів України докладали зусиль, аби з’явилася Карта правових реформ для громадянського суспільства – документ, у якому зібрані зміни, необхідні заради ефективнішої місцевої демократії, участі громадськості в процесах прийняття рішень і діяльності неурядових організацій. Аби тримати руку на пульсі того, як громадські та благодійні організації вже борються на місцях за кращу долю, які інструменти використовують і які перемоги можна наводити як приклад, Центр демократії та верховенства права започаткував серію інтерв’ю «Про реформи для ОГС за кавою». У грудні першими темами для розмов із практиками стали робота з даними й доступ до публічної інформації, використання електронних сервісів, а ще – доступ до пільгового програмного забезпечення для організацій громадянського суспільства.

Дані

«Весь уряд генерує терабайти інформації й обробити їх людині дуже важко», – каже Надія Бабинська, координаторка OpenUp. Тому перед тими, хто хоче розробляти політики, аналізувати тенденції соціально-економічного та галузевого розвитку, контролювати або висвітлювати бюджетні закупівлі, постають питання доступу до первинних даних, які створює своєю діяльністю публічний (владний) сектор та їхньої машинної обробки. «Якби уряд надавав такі якісні дані, то і доля активістів полегшилася би тим, що їм не довелося б витрачати купу часу на запити або витягування інформації через суди – просто заходиш на єдиний портал відкритих даних і скачуєш усе необхідне», – зауважує Надія.

Аби такий підхід став можливим, у 2010-х роках запрацювало законодавство про доступ до публічної інформації в форматі опендати – відкритих даних. «Але, незважаючи на діюче п’ять років законодавство, не всі розпорядники можуть і хочуть відкриття даних, ба більше саботують його… монополія на інформацію – зручна модель поведінки та комунікації, звичка влади, але її можна зняти опубліченням даних», – додає Надія Бабинська. Що ще треба зробити, щоб опендата дужче слугувала суспільству, читайте в розділі «Участь громадськості у формуванні та реалізації владних рішень» Карти правових реформ. А допоки використовуйте «місця», де накопичується публічна інформація в цифровій формі:

  1. Єдиний державний портал відкритих даних
  2. Відкриті дані Верховної Ради України
  3. Єдиний веб-портал використання публічних коштів
  4. Відкриті дані Prozorro
  5. Єдиний державний реєстр декларацій
  6. Відкритий бюджет
  7. Інспекційний портал
  8. OpenUp Data Portal
  9. місцеві портали відкритих даних (приходьте в коментарі, аби лишити посилання на сайт вашого населеного пункту)

Іншою особливістю таких даних є їхніх великий об’єм, тому (крім питань достовірності, повноти, чистоти тощо) уміння опрацьовувати масиви бігдати є викликом для користувачів, зокрема, активістів і активісток. Наприклад, для вибору способу, яким можна відобразити дані, використовуйте поради від From Data to Viz, DataVizProject або Data Visualization Catalogue, а для створення інфографік і візуалізацій – інструменти Flourish, Rawgraphs, Datawrapper і Infogram.

Більше про роботу з даними дивіться в інтерв’ю з Надією Бабинською:

Цифра

Чи можливо в умовах карантину створити неурядову організацію, або ж внести певні зміни? «Створення ГО наразі доступно на Онлайн-будинку юстиції, але існує перспектива її перенесення на портал “Дія“. Разом із тим треба говорити про розширення цієї послуги й для благодійних організацій», – каже Ольга Рябуха, IT-проджект менеджерка програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади (EGAP)». Тож аби створити (заснувати) громадське об’єднання (організацію чи спілку) засновникам варто лишень мати кваліфікований електронний підпис і звернутися у відповідний розділ «Реєстрація ГО» після авторизації в Онлайн-будинкові юстиції. Наочно це продемонстрував колега Ольги по EGAP Олексій Зелів’янський. Провести державну реєстрацію змін громадського об’єднання та будь-які реєстраційні послуги для благодійних організацій онлайн натепер не можна. Але це варто запроваджувати у функціоналі порталу «Дія». А наразі не зайвим буде закликати Мінцифру запустити саме на «Дії» (фактично перенести з Онлайн-будинку юстиції) послугу створення ГО. «Сподіваємося, що впровадження онлайн-реєстрації буде мати більш потужний і зручний функціонал. Зараз же не мовчіть, коли бачите порушення під час реєстраційних дій, повідомляйте про це – на жаль, на місцевому рівні подекуди відбувається нерозуміння, а документи не приймають і ігнорують, коли вони приходять у електронній формі», – доповнює Ольга.

Також не забувайте про можливість замовити й отримати витяг з ЄДР (по-старому «свідоцтво») на сервісі Мін’юсту у електронному варіанті – це буде дешевше, ніж у паперовому форматі. Зручно взаємодіяти із податковими органами неурядовим організаціям може допомогти електронний кабінет ДПС. У ньому всі НУО-юридичні особи за наявності електронних ключів можуть безкоштовно подавати звітність, заяви, запити, листуватися з інспекторами, перевіряти надходження податків і відслідковувати зміни бюджетних рахунків.

Для участі НУО в конкурсах програм, що фінансуються за публічний рахунок, окремо триває підготовка єдиної платформи, яка діятиме на порталі «ВзаємоДія». Це величезний прорив, на думку Ольги. Які ще завдання має виконувати такий портал – дивіться у розділі «Державна фінансова підтримка ОГС» Карти правових реформ. Якщо у вашому регіоні вже є активні сайти, де можна подаватися на місцеві грантові конкурси, відстежувати їх проведення та результати, то лишайте посилання в коментарях.

Більше про роботу з електронними інструментами для ОГС дивіться в записі інтерв’ю з Ольгою Рябухою:

Софт

Робота в умовах карантину загострила питання застосування організаціями е-засобів управління проєктами та командами. «Громадський сектор, напевно, відіграє провідну роль у прищепленні цифрових навичок і рівень володіння ними серед громадських та благодійних організацій вищий за середній по країні. Саме життя, проєктна діяльність заставляють опановувати інформаційні комп’ютерні технології. ГО однозначно впоралися з викликом проведення подій онлайн цьогоріч», – каже Максим Мазипчук, координатор програми TechSoup Україна. Чи розробники софту передбачили якісь ковід-пільги для НУО? Було й таке. Grammarly так узагалі подовжили для неурядових організацій безкоштовний доступ до Premium-підписки до кінця 2021 року.

Пандемія колись мине, а чи лишаться знижки для ОГС? Однозначно так, бо відомі IT-компанії роздають некомерційним установам повноцінні ліцензії за певних умов. «Перелік пільгового та безкоштовного програмного забезпечення для українських НУО великий. Аби ним скористатися через міжнародну програму підтримки TechSoup, треба сплатити пожертву або купити знижку, але є й цілком безкоштовні», – уточнює Максим. У переліку такого софту продукти від Microsoft, Adobe, Amazon Web Services, Asana, Autodesk, Benevity, Bitdefender, Box.org, Google, Okta, Tableau, Veritas, Zoom і TeamViewer. Умови доступу до TechSoup прості – підтвердити статус ГО/БО як юридичної особи і як неприбуткової організації, але перед тим, зауважує Максим, зареєструватися на сайті ukraine.techsoup.global та створити обліковий запис організації, використовуючи (дуже бажано, але не обов’язково) «корпоративну» поштову скриньку.

Також не забувайте про те, що використання технологічних рішень вимагає окремої внутрішньої політики – розгортання хмарного програмного забезпечення – і є складним процесом, тому варто не боятися вчитися або залучати фахівців. Так, число айтішників, які допомагають або є в НУО, збільшується, додає Максим. Про те, що не варто забувати в питаннях цифрової безпеки – нагадуємо в розділі «Безпека активістів і ОГС» Карти правових реформ, де описуємо проблему відсутності цифрового захисту громадянського суспільства.

Більше про безкоштовний і пільговий доступ для українських ОГС дивіться в інтерв’ю з Максимом Мазипчуком:

Інтерв’ю «Про реформи для ОГС за кавою» проводяться у рамках проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР «Єднання» у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень та Центром демократії та верховенства права завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.

Артем Коновалов, експерт Центру демократії та верховенства права


Останні публікації цього розділу:

Як готувати молодіжні інклюзивні проєкти: чекліст

Як залучати молодь до своїх проєктів та активностей

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?