Про неможливість т.зв. “розпуску” ВР України.

Незалежно від бажання, яке може у когось виникнути. а) Згідно з останною частиною ст.90 Конституції України "Повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припинені Президентом ...

d170903060961000670d58eb773ce7fd
Про неможливість т.зв. “розпуску” ВР України.

Незалежно від бажання, яке може у когось виникнути.

а) Згідно з останною частиною ст.90 Конституції України “Повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припинені Президентом України в останні шість місяців строку повноважень Верховної Ради України або Президента України”. Парламентські вибори у нас мають відбутися 27 жовтня 2019 року.

б) Згідно з першою частиною цієї ж самої статті “Повноваження Верховної Ради України припиняються у день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання”. При цьому чіткої дати, чіткого терміну відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання Конституція не містить, рівно як і ординарні законодавчі акти. Це depends, залежить. Вона, ця дата, “плаваюча” .

в) Згідно зі ст.8 Конституції України “В Україні визнається і діє принцип верховенства права”. При цьому кілька у кількох своїх актах, що стосуються тієї статті, Конституційний суд України каже про це, що одним з елементом верховенства права є принцип правової визначености – він про передбачуваність застосування правових норм.

г) Припущення, що шість місяців треба відраховувати не від 27 жовтня, а від якоїсь пізнішої (і точно не встановленої – див.вище) дати, не відповідає принципу правової визначености і відтак, базовому принципу верховенства права.

д) Більш того, згідно з частиною другою ст.19 Конституції України “Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України”. Ще раз – “що передбачені”, тобто прямо.

Відтак, ніякого дискреційного, на чийсь власний велемудрий розсуд чи на чиюсь забаганку, визначення кінцевої дати можливости “розпуску” ВР України нема і бути не може (тут теж можна навести достатньо цитат з актів КСУ). Тільки не пізніше ніж за 6 місяців до 27 жовтня. Інше – абсурд, і той хто з телевізору чи то youtube намагатиметься довести вам протилежне – або невіглас, або шахрай.

А така спроба “розпуску” була б, у грунті речей, спробою державного перевороту, з усіма наслідками для “розпусників” (і тут теж могли б бути цитати з Конституції, актів КСУ та статей КК).

Олександр Северин, кандидат юридичних наук,
25.04.2019.


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?