Про гранти з Варшави

Привіт всім з Варшави! За останніх півроку значно виріс попит на інформацію про гранти. Багато питань як їх писати за європейськими стандартами. Як швидко отримати фінансування. Скільки можна ...

Sergiy Sukhoboychenko
Про гранти з Варшави

Привіт всім з Варшави! За останніх півроку значно виріс попит на інформацію про гранти. Багато питань як їх писати за європейськими стандартами. Як швидко отримати фінансування. Скільки можна отримати.

Я займаюся грантами більше 20 років з 1998 року. Мій перший “грант” на проведення презентації чорноморської екологічної Warshawaпрограми був оцінений в 50 грн. і пачку паперу. Потім в цьому ж проекті я виграв $ 5 000 на створення мультфільму, проведення низки заходів на екологічну тему. Я познайомився з багатьма громадськими діячами – вченими, засновниками громадського екологічного руху в Україні. Згодом ми стали партнерами і працювали дуже-дуже довго. Товаришуємо в фейсбуці і зараз. Чому в фб? Тому що я в 2014 з Криму переїхав до Польщі.

Напишу, що відбувається в моїй грантової діяльності зараз. Всьому прийшлось вчитись однова. Польські діячі НГО мене ведуть за ручку, як 20 років тому. Я вчуся щодня. Взяв собі за правило перевіряти новини про гранти ще до ранкової чашки чаю. Перед тим, як лягаю спати, проводжу дослідження по грантовим конкурсам, дивлюсь відео по темі, слухаю вебінари. Щоб засипати з потрібною інформацією  для нейронів, які мають скластись в грантові вузлики. Мінімум тричі на тиждень ходжу на тренінги і консультації з експертами і фахівцями, щоб зрозуміти особливості європейської практики. Радію кожному новому написаному гранту. Пишу на конкурси, в яких я поки не можу виграти, для того, щоб тренуватися. Це одна з умов тих, хто мене вчить – писати і вдосконалюватися.

Чому так все заново? Тому що. Європейський Світ Грантів значно відрізняється від української практики, в якій, як я вважав, був фахівцем.

Тому що в Польщі і Європі в цілому грантова діяльність це дуже-дуже розвинена інфраструктура з чіткими і зрозумілими правилами їх написання і звітності. Фінансування дається тільки на те, що принесе конкретні результати. Навіть форма подачі на гранти абсолютно інша. Слово проект має інше значення. Партнери, експерти, консультанти, цільова група мають інше смислове навантаження.

Моя порада всім колегам, хто хоче працювати з європейськми грантами. Якщо хочете навчитися правильно писати гранти і отримувати фінансування, звертайтеся до європейських організацій, які займаються вашим керунком і починайте з волонтерства, хоча б перших 3 місяці. Переводьте їх матеріали на мову, якою володієте і на якій говорите в вашому регіоні (іноді це вимога в грантах – перекладач повинен бути носієм мови). Ставайте їх представником в своєму регіоні. Пишіть їм статті. Інтегруйтеся в їхнє середовище. І дуже важливо: не намагайтеся їх вчити. Це їх грантовий світ і вони йому писали правила і вони його вдосконалюють. І вони дивляться, виділяти гранти на ваш регіон/вашу діяльність чи ні. Бути вашими партнерами чи ні.

Звертайтеся з питанням про волонтерство до представників діаспор. У діаспор теж є медіа і всі керівники досконало володіють навичками написання грантів, а колективи в діаспорі дуже згуртовані і знають ціну кожній ініціативі, кожному партнерству і волонтерству.

Прийміть те, що система європейських цінностей дещо інша. Ви круті фахівці в своїй справі. Ви багато чого досягли і ви – найкращі у своїй спеціалізації. Тепер потрібно знайти вашу ваших колег в Європі і постаратися навчитися у них, заговорити з ними однією мовою. Увійдіть в їх систему і вчіться.

І ще – цінуйте їх час, бо це є основна цінність у людей, в яких все розплановано. У Польщі розклад міського транспорту розписано по хвилинах. Тому зустрічі призначаються з точністю до хвилини. Зі сторони ж часто здається, що справи робляться повільно і ніхто нікуди не поспішає. Якраз навпаки: все робиться вчасно і ритм шалений. Якщо вам пощастить і з вами підуть на контакт, це означає, що вами зацікавлені і внесли зміну в свій розклад для зустрічі з вами.

Гарного всім дня і бажаю удачі в освоєнні грантового світу!


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?

  • Polina Mykhailenko

    Дуже цікавий погляд на проблему. Дякую і бажаю успіхів усім, хто скористається цими порадами!