Громадські організації: як це працює, чому я обрав ГО “Центр розвитку міста”

Сьогодні ми все частіше зустрічаємо громадські організації в організаторах заходів, як авторів проектів, як організації, що вирішили конкретну проблему міста.І це не дивно, адже, громадські ...

401121
Громадські організації: як це працює, чому я обрав ГО “Центр розвитку міста”

Сьогодні ми все частіше зустрічаємо громадські організації в організаторах заходів, як авторів проектів, як організації, що вирішили конкретну проблему міста.

І це не дивно, адже, громадські організації являють собою одну з найбільш оптимальних правових форм для допомоги громадянам у вирішенні їх спільних проблем, відстоюванні спільних інтересів.

У цій статті я хочу детальніше розкрити питання громадських організацій (далі – ГО) в Україні (Києві зокрема) та навести приклади ГО у світі.

 

Що таке громадська організація?

 

Законом громадське об’єднання визначається як добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Якщо коротко визначити пункти, що дає ГО, то це:

 

  1. Знайомства
    ГО об’єднує людей, тут можна зустріти однодумців-початківців, досвідчених спеціалістів у галузі, інвесторів або інших зацікавлених осіб, які шукають перспективні проекти.
  2. Комунікації
    Обмін досвідом між учасниками може бути надзвичайно цінним для кожного з членів. Можливість взяти участь в обговоренні або виставити на обговорення власний проект чи питання дають підґрунтя для виявлення раніше непомітних проблем, пошуку нових підходів та рішень.
  3. Допомога
    Допомога може мати різноманітний вираз: організація навчальних занять; отримання консультацій від спеціалістів; пошук професіоналів, яких не вистачає для реалізації проекту; організація заходів для збору коштів; пошук інвесторів; створення бібліотечних фондів; підготовка кадрів; сприяння в отриманні можливості стажування.
  4. Соціальний ефект
    Не менш важливим аспектом виступає також популяризація мети ГО. Одна лише наявність організації відповідної направленості дає перспективній молоді розуміння, що у своїх прагненнях вони не самотні. Створення сприятливого клімату для зародження та розвитку інновацій дає перспективу у формуванні стартап-екосистеми в Україні.

 

Громадські організації в Україні

 

Існує багато видів громадських організацій. Це професійні спілки, жіночі, молодіжні, ветеранські, дитячі організації, наукові, технічні, культурно-просвітницькі, фізкультурно-спортивні та інші добровільні об’єднання громадян, творчі спілки, земляцтва, фон­ди, асоціації тощо. Вони можуть мати різні назви: організація, об’єднання, спілка, товариство, клуб, гурток, рада, фонд, асоціація тощо.

Конктретні назви та посилання на них можна знайти тут.

Суттєвою і навіть знаковою особливістю сучасних українських ГО є їх фінансова залежність від організацій-донорів.

Діяльність багатьох українських ГО була б неможливою без підтримки міжнародних донорів, зокрема:

  • Friedrich Ebert Stiftung,
  • Konrad Adenauer Foundation,
  • делегації Європейської Комісії в Україні,
  • Freedom House,
  • USAID Agency,
  • McArthur Foundation,
  • Міжнародного Фонду «Відродження» (фонд Дж. Сороса),
  • Фонду Євразія,
  • Фонду Східна Європа,
  • C.S.Mott Foundation, Know-How Fund,
  • World Bank,
  • Міжнародного Медіа Центру (ММЦ) — Інтерньюз,
  • Counterpart International,
  • посольств США, Великої Британії, Нідерландів, Канади тощо.

Громадські організації створюються без мети отримання прибутку. За своєю суттю та призначенням будь-яке суспільне об’єднання є некомерційним, що не орієнтоване в першу чергу на прибуток, а функціонує для зовсім інших цілей.

Таким чином, кошти, що вдається залучити, можуть бути використані для досягнення мети громадського об’єднання в їх повному обсязі.

В деяких країнах громадські організації реєструвати непотрібно, наприклад — у Франції. В Україні реєстрація обов’язкова.

Щодо юридичних аспектів читайте Закон України «Про громадські об`єднання».

На прикладі ГО «Центр розвитку міста», де я є активним учасником, хочу розповісти чим ми займаємось.

 

Основні напрямки роботи це:

  • Участь у Громадському бюджеті міста Києва
    За період існування нам вдалось зареєструвати та виграти 6 великих (до 2 млн. грн) і 7 малих (до 400 тис. грн ) проектів. Це дитячі, спортивні майданчики, футбольні та баскетбольні поля.
  • Проведення безкоштовних заходів (лекцій, семінарів і тренінгів) спрямованих на розвиток ГО в Україні
  • Учасники ГО можуть пропонувати власні проекти і ми всі разом допомагаємо їх реалізувати.
    Одні з таких проектів – це Карта небезпечних пішохідних переходів та конкурс «Зелений Київ очима дітей».

 

Ресурси ГО «ЦРМ»:

  • У нас уже відкрито 2 офіси у Києві, де активісти міста безкоштовно працюють, проводять зустрічі, відкриті заходи
  • Основним ресурсом є наша команда.
    З кожним днем вона поповнюється новими людьми з різних сфер.

     

Більше інформації про Центр розвитку міста можна знайти тут.

Ми тільки починаємо, по переду цікаві проекти, неймовірні дива.

 

Громадські організації в світі

 

Громадські організації у світі більш відомі у світі як NGO  англ. Non-governmental organization) або українською Недержавна організація (НДО) або неурядова організація (НУО).

Найвідомішими міжнародними правозахисними НУО є: Amnesty InternationalHuman Rights Watch

Сфера діяльності НДО в країнах Європи та США охоплює практично всі галузі життя людини — економіку, політику, науку, культуру, освіту. Розгалужена мережа молодіжних, професійних, дитячих, жіночих, ветеранських, релігійних, а також елітарних організацій-клубів, аналітичних центрів або так званих «мозкових центрів» (Think tank) та ін. НДО створюють основу громадянського суспільства, є вирішальним стабілізаційим фактором, гарантом демократичного шляху розвитку.

На початку XXI ст. у США функціонує близько 1,4 млн. НДО. Простий розрахунок показує, що на 130 американців припадає одна громадська організація. За даними Центру фундацій (The Foundation Center, Вашингтон), на ННО у 1999 році в США пожертвували 190 млрд дол., з них 50 % — на релігійні організації, далі за дольовою участю ідуть організації освіти, охорони здоров’я та ін. Без перебільшення можна сказати, що НДО США — головний компонент демократії в цій країні.

 

Отже, громадські організації в Україні тільки розвиваються. Та у нас є чудові можливості, треба лише безупинно працювати.

 


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?