Digital Solution у протидії туберкульозу

У Львівській області до громад, які мають обмежений доступ до рентген-досліджень, нині виїжджають рентгеномобілі зі штучним інтелектом (ШІ) львівського Центру легеневого здоров’я (Львівський ...

Додано:
Kseniya Sladkevych

X-ray auto
Digital Solution у протидії туберкульозу

У Львівській області до громад, які мають обмежений доступ до рентген-досліджень, нині виїжджають рентгеномобілі зі штучним інтелектом (ШІ) львівського Центру легеневого здоров’я (Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр). Цікаво, що українські громади обслуговує рентгенівській діагностичний комплекс «Indiascan» українського же виробництва — харківського  заводу рентгенівського обладнання.

е у лютому 2024 року спеціалістки МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) під час моніторингу діяльності за проектом «Тобі слід знати про туберкульоз» у Львівській області спланували спільні зусилля з покращення виявлення туберкульозу серед ВПО — мешканців прихистків та інших закладів тимчасового розміщення, наприклад, центр «ЯМаріуполь». Залучили до співпраці нових партнерів — представників притулків для ВПО. Адже комплекс «Indiascan» призначений для цифрової скринінгової повноформатної рентгенографії грудної клітини з метою виявлення на ранній стадії туберкульозу, онкологічних та інших захворювань з отриманням зображення на моніторі, його цифровою обробкою та записом в пам’ять ПК у цифровому вигляді. Екіпаж з двох осіб, який не потребує лікаря-рентгенолога, може швидко та безпечно пересуватися на значні відстані, оперативно (за 15-20 хвилин) розгорнути кабінет та почати обстеження клієнтів. Причому пропускна властивість апарату — 50 осіб на годину.

Є можливість отримані цифрові зображення передавати до шпитальної інформаційної системи (ГІС) для подальшої обробки та зберігання. Це, так би мовити, базові налаштування, які самі по собі зменшують витрати часу лікаря. Але інтегрування ШІ до програмного забезпечення дозволило ще більше оптимізувати цей процес.

«ШІ скринінгує отримані результати й «видає» лікарям перелік тих знимків, на яких «підозрює» або чітко бачить небезпечні маркери. — Таким чином замість кількох годин лікар витратить півгодини на прийняття рішень». — говорить лікар-рентгенолог Центру легеневого здоров’я Назар Василенко.

«У своїй діяльності в проєкті «Тобі слід знати про туберкульоз» LHSI не вперше задіяє цифрові технології. Ще 2018-2019 ми завозили коробки для лікування ТБ – DAT (digital adherence treatment technology) з метою промоції прихильності до лікування з використанням цифрових рішень. а тепер сприяємо обстеженню з використанням ШІ». — коментує директорка LHSI Ілона Єлєнєва.

Загалом, у тому завдяки використанню рентгеномобіля, у Львівській області протягом першого півріччя 2025 року рентгенографією грудної клітини охоплено 1000 клієнтів і виявлено 49 випадків ТБ.

Проект «Тобі слід знати про туберкульоз» реалізується МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) за кошти гранту від The Global Fund через Альянс громадського здоров’я .


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Освітні курси для ветеранів/ок та членів їх родин: діє набір на професійні курси та бізнес-школи у Чернівецькій області

ВООЗ запустила глобальну ініціативу «3 до 35» для збереження мільйонів життів

Захист персональних даних в органах місцевого самоврядування не в пріоритеті - моніторинг

Народовладдя в дії: три історії громадських радників про силу змін в громадах

Волинський Інститут Права досліджує стан владно-громадської співпраці у двох громадах

Спільнота практики театру пригноблених розвивається через підтримку нових партнерств в роботі над суспільно-важливими темами