Активісти провели толоку на території козацько-селянського цвинтаря у селі Залізнячка на Черкащині

20 серпня у селі Залізнячка Звенигородського району на Черкащині активісти з Києва, Черкас, з сіл Ватутіне та Залізнячка розчистили стародавні кам’яні хрести й могильні плити від рослинності, що ...

Україна Інкогніта - Толока у Залізнячці 2023
Активісти провели толоку на території козацько-селянського цвинтаря у селі Залізнячка на Черкащині

20 серпня у селі Залізнячка Звенигородського району на Черкащині активісти з Києва, Черкас, з сіл Ватутіне та Залізнячка розчистили стародавні кам’яні хрести й могильні плити від рослинності, що руйнує історичні пам’ятки.

Як раніше розповідали місцеві жителі, частина місцевого цвинтаря – особлива, бо там поховані козаки. Справжнім козацьким могилам та хрестам з надгробками понад дві сотні років.

Україна Інкогніта - Суспільне Черкаси Лютий 2023

Суспільне Черкаси, лютий 2023

Толоку організувала й провела ГО «Україна Інкогніта», що цього року бере участь у Менторській програмі 4.0. У межах свого проєкту «Стародавні українські цвинтарі» активісти проводять серію толок з метою розчищення стародавніх поховань.

«Варто зауважити, що від місцевої громади активну участь взяли лише сільський староста та штатний працівник-косар. Деякі місцеві жителі споглядали за дійством з коментарями на зразок “дивні оці городські, нам є що робити, а не по цвинтарях лазити”», – розповідає виконавчий директор «Україна Інкогніта» Максим Плахотний.

Водночас місцеві фермери організували для учасників толоки обід, дехто з місцевих підприємців надав благодійну фінансову допомогу. 

 Україна Інкогніта - Толока у Залізнячці  Україна Інкогніта - Толока у Залізнячці

За словами активістів, загалом фінансування проєкту здійснюється шляхом збору благодійних внесків.

Цей цвинтар, на відміну від подібних за кордоном, не включений у реєстр пам’яток, розповів Суспільному голова ГО «Україна інкогніта» Роман Маленков.

Україна Інкогніта - Толока у Залізнячці

Наступним кроком є фіналізація документації для внесення давньої частини козацько-селянського цвинтаря в Залізнячці до переліку об’єктів культурної спадщини місцевого значення, що охороняється державою: розробка історичної довідки, план-схеми об’єкта тощо. Подавати ці документи на розгляд обласної ради Черкащини активісти планують у жовтні 2023 року.

Загалом за підтримки менторки в межах Менторської програми 4.0 «Україна Інкогніта» займається підготовкою 5 історико-інформаційних обґрунтувань (довідок) та організацією толок на території старовинних цвинтарів у п’яти населених пунктах.

Наступну толоку активісти ГО «Україна Інкогніта» проведуть у селі Колодяжне  Звенигородського району Черкаської області, де розташований найбільший у центральній Україні цвинтар з кам’яними хрестами.

Менторська програма впроваджується в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.

 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Празька Декларація 11-ти міністрів, відповідальних за політику згуртованості

Eксперти U-LEAD допомагають громадам проводити безпечну внутрішню комунікацію

ZDOROVI запускають проєкт ментальної підтримки для медичних працівників з південно-східного регіону

На Кіровоградщині стартувала навчальна поїздка для представників громад Миколаївщини та Херсонщини

У Києві відбувся перший EuroSummit громадських організацій

Нові можливості проєкту центру АХАЛАР з посилення ментального здоров'я для лідерів НДО та "хелперів"