Майданчик для самореалізації та обміну досвідом: що відбувається у підлітковому клубі «Дівчата* можуть»

Учасни_ці підліткового клубу «Дівчата* можуть» зустрічаються на лекціях з екоактивізму, разом малюють веганські писанки, аналізують кінематограф і вчаться протидіяти гендерно зумовленому насильству. ...

Додано:
femworkshop

dsc_1572
Майданчик для самореалізації та обміну досвідом: що відбувається у підлітковому клубі «Дівчата* можуть»

Учасни_ці підліткового клубу «Дівчата* можуть» зустрічаються на лекціях з екоактивізму, разом малюють веганські писанки, аналізують кінематограф і вчаться протидіяти гендерно зумовленому насильству. Розповідаємо, що відбувалося у клубі від початку року.  Українські підліткині не можуть комфортно спілкуватися з батьками або вчителями на тему репродуктивного здоров’я та сексуальної культури, свідчать результати актуального дослідження від ГО “Дівчата”. Крім того, тінейджер_ки стали відчувати більше тривоги та страху внаслідок повномасштабного вторгнення. Аби допомогти підліт_киням упоратися з цими переживаннями, «Феміністична майстерня» продовжує збирати охочих у клубі «Дівчата* можуть». Це клуб для дівчат* та небінарних осіб, де учасни_ці мають змогу поділитися з менторками або одна з одною власним досвідом, отримати і надати підтримку, знайти подруг. Кожна зустріч у клубі присвячена певній темі: це може бути перегляд фільму, майстерня з виготовлення веганських крашанок, лекція з протидії гендерно зумовленому насильству, настільна гра про вуличні протести тощо.

Для чого підліт_киням клуб?

Координаторка підліткового клубу активістка ФМ Анастасія-Любов. За її спостереженнями, учасни_ці найчастіше долучаються до клубу, бо шукають комфортну спільноту, вільну від нав’язувань стереотипів. Обставини воєнного стану, як-от: страх за долю близьких, можливі обстріли чи перебої з комунікаціями, невизначеність майбутнього – посилюють крихкість і без того вразливої групи. «Деякі учасни_ці клубу евакуювалися за кордон, натомість долучилися ВПО. Тепер організовувати заходи доводиться з урахуванням загрози оголошення повітряної тривоги», – розповідає координаторка.

Що відбувається у клубі?

У березні підлітковому клубу виповнилося 2 роки. Від початку року активістки ФМ вже організували 9 подій, від початку повномасштабного вторгнення 35, а усього з моменту заснування клубу – 58. Частина подій у клубі мають просвітницьку мету і присвячені конкретній тематиці, як-от: лекції про екоактивізм або перегляд сучасного українського кінематографу, інші покликані розширити світогляд і запропонувати рольові моделі. Так було з настільною грою про вуличні протести «Активація»  від маріупольської платформи «ТЮ» та грою про сталу моду від організації «ПУС», яку тінейджер_ки випробували першими. Іноді учасни_ці випробовують проєкти, які готуються до запуску, можуть відрефлексувати та поспілкуватися з творцями і творчинями.  Центральною темою підліткового клубу «Дівчата* можуть» залишається протидія гендерним упередженням. Дослідження свідчать, що одним з факторів, що негативно впливає на кар’єрну реалізацію жінок, є відсутність рольових моделей. Тому організаторки запропонували учасни_цям до перегляду серіал «Науковиці» документальні відео про українських жінок у науці. Також тінейджер_ки знайомляться з українськими стрічками. «Ми переглядали фільми Надії Парфан, Нарімана Алієва, Дмитра Сухолиткого-Собчука та дискутували про роль жінок у сценарії, про історичну ретроспективу», – каже Любов.  

2 квітня наша постійна активістка Настя Жабка провела майстерню з виготовлення веганських писанок. «Ми слухали українські гурти типу «ДахаБраха», «Фолькнери», згадували «polyphonyproject» і дискутували про баланс феміністського світогляду і любові до українських звичаїв. Це тема, яка часто викликає суперечності», каже Любов. У квітні також рефлексували на тему прокрастинації у навчанні: про те, як учитися, коли учитися не хочеться, про почуття провини, про те, як можна конвертувати ці емоції у конструктивні дії.

Як участь у клубі впливає на дівчат*?

Здобуті знання та навички учасни_ці квапляться застосувати на практиці. Зокрема, двоє учасниць клубу керували учнівським чатом у своєму ліцеї, де пояснювали, що таке мова ворожнечі, робили зауваження іншим користувач_кам, якщо помічали подібне. Підліт_кині також долучаються до інших подій та акцій ФМ, а учасник клубу Арсон долучився до кіберволонтер_ок від ФМ. Учасни_ці формують громадянську та активістську позиції, прагнуть ґрунтовніше розбиратися у світових тенденціях. Це – одна з головних мотивацій вивчення англійської мови серед тінейджер_ок. Щоб допомогти у її реалізації, ФМ періодично проводить англомовні тематичні зустрічі та чаювання, до яких можуть долучатися підліт_кині.

В чому цінність клубу?

Учасниця підліткового клубу Дарина ділиться, що основні цінності клубу для неї – солідаризація та самореалізація: «Мені важливо, щоб люди зі схожими поглядами могли реалізувати свої ідеї разом чи просто обговорити якісь події в своєму житті на зустрічах». Першою подією, яку відвідала Дарина у підлітковому клубі, була лекція про екоактивізм. Про захід дівчина дізналася з Інстаграму. «Мені сподобалася дружня атмосфера клубу, після зустрічей завжди гарний настрій», – розповідає учасниця. Тінейджер_ки переживають фізичні, соціальні та емоційні зміни, а умови воєнного часу посилюють їх вразливість. Тому комфортний дружній осередок, у якому можна відверто спілкуватися на табуйовані теми, ділитися переживаннями та отримувати достовірну інформацію про здоров’я, стосунки та безпеку стає рятівним острівцем для підліт_кинь у непрості часи. Підлітковий майданчик «Дівчата* можуть» покликаний підтримати учасни_ць у їх формуванні. «Коли дівчата* знаходять підтримку не просто у колі найближчих подруг, а у ширшій спільноті, де можуть почуватися достатньо вільно, це посилює їх. Вони наче посилюють одна одну», – каже Любов.

Текст: Ірина Соколовська
Фото: Таня Джафарова 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Сила місцевої демократії: завершилася програма із залучення громадян до врядування

Тиждень стратегічних діалогів ZDOROVI про відкритість, демократію та роль громадянського суспільства

Відбувся захід про втрати громадянського суспільства під час війни Росії проти України

Завершилось публічне обговорення проєкту Статуту Ріпкинської селищної територіальної громади

Пам’ять про війну в умовах нової війни: як Україна переосмислює Другу світову

День Європи. Долучайтесь до кінематографічної подорожі Європою з EU Youth Cinema: Green Deal