Замри або біжи. Карантинні стратегії НУО

Бізнес, політика та інститути громадянського суспільства у свій спосіб реагували на впровадження карантинну, політики мусили приймати рішення у ситуації наближення пандемії, бізнес реагував на ...

Додано:
popov

person-writing-on-notebook-4144923
Замри або біжи. Карантинні стратегії НУО

Бізнес, політика та інститути громадянського суспільства у свій спосіб реагували на впровадження карантинну, політики мусили приймати рішення у ситуації наближення пандемії, бізнес реагував на постійні зміни в умовах праці. А про громадські організації ми знаємо менше. Спробуємо розібратись, як ГО пристосовувалися до нових умов, що змінювали у своїй діяльності та підходах.

Ми поспілкувалися з лідерками та лідерами громадських організацій Львова, Одеси, Харкова, і ось що вони кажуть про свою роботу в сучасних умовах.

Карантин як стрес, і досить типова на нього реакція від команд ГО: біжи або замри. Завмерли досить мало організацій, і на дуже короткий час – аби зрозуміти, які формати можуть працювати в нових умовах, які цілі стають пріоритетнішими, як перерозподілити ресурси. Цей час також використали для фіксації – зрозуміти, де перебуває ГО, які досягнення, які виклики, що потрібно підтягнути або змінити документи та процедури. Окремі організації ще на початку року планували працювати над власними планами, стратегіями та перебудовою, а тому використали наявний час для роботи «над собою».

Однак більшість організацій, особливо з Харкова, побігли. Свій карантинний забіг вони розпочали з метою допомогти спільноті: лікарям, вразливим групам; з’явився значний суспільний запит на їхню роботу. Благодійний фонд «Харків з тобою» повністю змінив сферу діяльності, припинив допомогу з реабілітації і створив Центр допомоги STOP COVID 19 у Харківській області. Чугуївська правозахисна група доповнила цільові аудиторії, з якими працювала, – почала допомагати малому бізнесу, а Асоціація приватних роботодавців почала надавати допомогу активістам у реєстрації громадських об’єднань  для захисту власних інтересів. Організації та активісти з Одеси доєдналися до роботи «штабу протидії COVID», в  якому спільно з бізнесом допомагали подолати перші хвилі пандемії.

Іншою причиною бігти – нарощувати діяльність в нових умовах – було бажання зберегти команду та продовжити свою роботу. Лідери та лідерки розпочали пошук нових форматів та повитягували мрії зі шухляди – ідеї, проекти, які вже з’являлися в організації, однак, ще не траплялося нагоди обдумати та впровадити їх.  Так, «Наші Гроші. Львів», які мріяли стати факт-чекерами знайшли нагоду зараз, команда «Львівська освітня фундація» готується до благочинних та освітніх проектів; Восток-СОС розпочали моніторинг закладів охорони здоров’я у Луганській області.

ЩО ДОДАЄ СИЛИ У ЦЬОМУ ЗАБІГУ?

Досвід. Значно допомогли надбання організацій 2014 – 2015 років. Це було пов’язано з досвідом волонтерства для армії та організації допомоги ВПО.

Мережі. Для багатьох організацій підтримкою діяльності стали організації, люди, аудиторії, які відгукувалися на нові – старі формати. Таким чином, чіткіше  окреслилися вузли та контури мереж. Так, Освітній Центр з прав людини дуже чітко усвідомили, що театри є складовою цієї мережі, взаємодія між ними приносить багато переваг. Для організації «Львівський Медіафорум» мережа теж посилилася: з`явилися регіональні медіа, а вже через своїх партнерів Медіафорум має можливість розширити свою діяльність; знайшли нових партнерів у нових регіональних редакціях. Як правило, ці мережі мають особистісно-інституційний вимір, змінилося те, що туди включаються значною мірою, ті, хто раніше сприймався як «цільова аудиторія», сьогодні це спільнота, люди які пропонують нові ідеї, підтримують організацію.

Цікаво, що у харківських громадських організацій елементами мережі стали органи влади на національному рівні. Зокрема, бізнес-асоціації налагодили комунікацію з урядом, Восток-СОС активніше включилися в роботу у взаємодії з Міністерством охорони здоров’я. У Львові, навпаки, ГО не включали владу у свої мережі з огляду на їхню зайнятість у протидії короно вірусу у звичний спосіб. Однак громадські організації, які задіяні у сфері протидії пандемії, досить активно продовжували співпрацю  Цікаво, що карантин інколи сприяв налагодженню комунікації, партнерства та взаємодії в неочікуваних до карантину сферах і спільнотах. Наприклад, Одеський музей сучасного мистецтва налагодив взаємодію із закордонними партнерами та організував заходи із запровадженням «онлайн кураторства», що є досить інноваційними для музейної сфери.

Команди. Це одне з найприємніших відкриттів  громадських організацій за час карантину. Майже всі ГО зазначили, що активно відбувається розбудова інституту відповідального менеджера (термін Ю. Опоки, ГО «Медіафорум»). В середині команд стало більше довіри. Це період формування автономії членів команди та сфери компетенцій. Як зазначили в Одеському музеї сучасного мистецтва, робота команди була налагоджена протягом останніх років роботи, а тому перехід в онлайн дався без втрат у взаємодії всередині колективу. Подібну думку висловлювали і інші організації півдня України.

Мрії. Організації пригадали про свої мрії, плани, які виникали вже раніше, однак до того не наважувались або ж не мали ресурсу спробувати. Так, Чугуївська група налагодила співпрацю з бізнесом, Львівська освітня фундація  прагнуть спробувати новий напрям роботи. «Наші гроші Львів» – здійснили мрію та стали фактчекерами.

ЩО ОРГАНІЗАЦІЇ ЗАБЕРУТЬ З СОБОЮ?

Зміни, які відбуваються з нами зараз, ми ще будемо усвідомлювати і по-новому переживати. Але організації вже вбачають, з чим не захочуть розставатись. Передусім йдеться про онлайн-заходи та онлайн-консультації. Вони виявилися успішними як для менеджменту організацій, так і для роботи зі спільнотами, проведенням подій на зовні. Більше того, саме завдяки таким заходам громадським організаціям вдалося здобути нові аудиторії,які вже стають чимось більшим – не просто споживачами інформації, а саме спільнотами, тими, з ким хочеться розділяти сенси.

 

 

Оксана Дащаківська, Олена Розсказова, Євген Попов (керівники регіональних офісів Міжнародного Фонду «Відродження»)


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Щоб було без "хламу": у Краматорську стартував масштабний проєкт щодо поліпшення стану реклами

Вікі любить пам'ятки: за кількістю фото Україна посіла перше місце

Тут курять. Чому необхідно посилювати антитютюнове законодавство

Новий комікс про журналістську етику від Олександра Грехова

Mezzanine, Masterskaya та Інститут звуку отримали грантову підтримку від «Креативної Європи»

Громадський центр правосуддя подав скаргу до Європейського суду з прав людини щодо порушення Україною права на справедливий суд

  • Ребека Бека

    Добрий день!

    На жаль , в текст закралася прикра помилка: БО “Благодійний фонд “Харків з тобою” розширив сферу своєї діяльності, не зупиняючи допомогу пораненим в період реабілітації ні на мить. Ми знайшли внутрішні резерви.

    Олена Рофе-Бекетова Олена, директорка БО “Благодійний фонд “Харків з тобою”