Закон про мову: телерадіоорганізації і друковані ЗМІ мовлять і видаються державною мовою

Телерадіоорганізації здійснюють в Україні мовлення державною мовою, друковані засоби масової інформації видаються державною мовою.Про це йдеться у статтях 24 та 25 Закону України №5670-д “Про ...

журналістика преса
Закон про мову: телерадіоорганізації і друковані ЗМІ мовлять і видаються державною мовою

Телерадіоорганізації здійснюють в Україні мовлення державною мовою, друковані засоби масової інформації видаються державною мовою.

Про це йдеться у статтях 24 та 25 Закону України №5670-д “Про функціонування української мови як державної”, опублікованого 16 травня в офіційному виданні Верховної Ради України “Голос України”.

Згідно зі статтею 24 Закону “Державна мова у сфері телебачення і радіомовлення”, телерадіоорганізації повинні здійснювати мовлення державною мовою. Обов’язковий (мінімальний) обсяг мовлення державною мовою для телерадіоорганізацій окремих категорій встановлюється Законом України “Про телебачення і радіомовлення”.

Як зазначено у статті 25 “Державна мова у сфері друкованих засобів масової інформації”, друковані засоби масової інформації в Україні видаються державною мовою. Водночас друковані ЗМІ можуть видаватися іншими мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною видається тираж цього видання державною мовою.

“Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день”, – йдеться в законі.

Розповсюдження за передплатою друкованих засобів масової інформації, виданих іншими, ніж державна, мовами допускається за умови забезпечення їх засновниками (співзасновниками) можливості передплати в Україні такого самого видання державною мовою.

Засновники (співзасновники) друкованих засобів масової інформації зобов’язані виготовляти, публікувати і доставляти обов’язковий примірник документів (номери (випуски) друкованих засобів масової інформації) державною мовою в порядку, визначеному законом.

У кожному місці розповсюдження преси ЗМІ державною мовою мають становити не менше ніж 50% назв друкованих засобів масової інформації.

Вимоги частин першої, другої та абзацу другого частини четвертої цієї статті не поширюються на друковані засоби масової інформації, що видаються винятково кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів України, англійською мовою, іншою офіційною мовою Європейського Союзу, незалежно від того, чи містять вони тексти державною мовою, та на наукові видання, мова яких визначається статтею 22 цього Закону.

Обов’язковий примірник документів, передбачений частиною третьою цієї статті, в такому разі виготовляється, публікується і доставляється відповідною мовою.

Норми статті 25 Закону “Державна мова у сфері друкованих засобів масової інформації” починають діяти через 30 місяців з дня набрання ним чинності для друкованих засобів масової інформації загальнодержавної і регіональної сфер розповсюдження і через 60 місяців з дня набуття чинності цим законом для друкованих ЗМІ місцевої сфери розповсюдження.

Як повідомляв ІМІ, 16 травня текст Закону України №5670-д “Про функціонування української мови як державної” опубліковано в офіційному виданні Верховної Ради України “Голос України”.

15 травня Президент України Петро Порошенко підписав Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

25 квітня Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

 

Джерело: ІМІ.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Все більше дніпрян дізнається про публічні консультації

У Києві показали, як могли виглядати профілі у Фейсбуку Мазепи, Петлюри та Бандери

Рекордна кількість українців вважають, що країна рухається у правильному напрямку – соцопитування

Представник Генерального консульства Німеччини в Україні відкриє виставку фоторобіт торецької молоді

Марш за тварин-2019 пройде одночасно у 24 містах України

Повідомити про корупцію буде вигідніше, ніж промовчати, - директор IDF Україна