Як “сусідська варта” допомагає підвищити безпеку в громаді на Одещині

У Татарбунарській громаді на Одещині розвивається безпекова ініціатива «сусідська варта», скерована на самоорганізацію жителів мікрорайону/села для допомоги органам правопорядку та комунальним ...

image_27-08-2024_[1724736987]
Як “сусідська варта” допомагає підвищити безпеку в громаді на Одещині

У Татарбунарській громаді на Одещині розвивається безпекова ініціатива «сусідська варта», скерована на самоорганізацію жителів мікрорайону/села для допомоги органам правопорядку та комунальним установам з благоустрою в умовах воєнного стану. Розвитком «сусідської варти» на Одещині опікується Громадський центр правосуддя, який працює на базі Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України” та не лише супроводжує роботу ініціативи в Татарбунарській громаді, але й поширює досвід серед інших зацікавлених громад.

Щоб представити та популяризувати досвід діяльності «сусідської варти» для зацікавлених громад, представники Громадського центру правосуддя підготували публікацію про сутність функціонування та основи партнерства «сусідської варти».

Як функціонує «сусідська варта»?

«Сусідська варта» – це активні жителі певного мікрорайону в межах населеного пункту, які самоорганізувалися та налагодили співпрацю з органами правопорядку та місцевою владою задля підвищення безпеки на відповідній території.

«Сусідська варта» може працювати на базі громадських організацій чи ОСББ, а також як ініціативна група без формального статусу. Зазвичай групи «сусідської варти» складаються з координатора, відповідальних за окремі житлові осередки (будинки чи вулиці), активних жителів. Особливо корисно долучати до «сусідської варти» пенсіонерів-правоохоронців. 

Елементи «сусідської варти»:

  • «Безпека житла»: жителі дбають про безпеку власного будинку/вулиці та звертають увагу на будь-які підозрілі дії.
  • «Турбота про територію»: жителі підтримують благоустрій та створюють умови, які мінімізують безпекові ризики в мікрорайоні.
  • «Взаємодія з поліцією»:жителі обмінюються інформацією з поліцією та впроваджують спільні профілактичні ініціативи.
  • «Підтримка сусідів»:жителі витягують один одного зі снігових заметів, допомагають у випадку хвороби та ліквідації житлово-комунальної аварії, інформують про важливі новини.

Для кожного багатоквартирного будинку (вулиці в приватному секторі) проводиться оцінка безпекових ризиків, зокрема щодо наявності відеоспостереження, сигналізації, освітлення, укриття, огородження. Ці фактори враховуються в поточній діяльності та допомагають визначити безпекові пріоритети.

Група «сусідської варти» має спільний канал комунікації (групу в соціальних мережах), де учасники обмінюються оперативною інформацією про підозрілих незнайомців та транспортні засоби, спрацювання сигналізації, загрози обстрілів, виникнення пожеж та інші надзвичайні ситуації.

З ким співпрацює «сусідська варта»?

 

image_27-08-2024_[1724736987]

 

Поліція (першочергово поліцейські офіцери громади):

  • повідомлення про підозрілих людей та транспортні засоби;
  • повідомлення про правопорушення чи спроби їх вчинити;
  • участь у якості понятих при здійсненні слідчо-оперативних дій;
  • допомога в пошуку свідків та доказів правопорушень;
  • поширення орієнтувань та інших повідомлень поліції;
  • сприяння заходам забезпечення публічного правопорядку;
  • допомога при здійсненні превентивних поліцейських заходів;
  • сприяння в попередженні незаконного обігу наркотичних засобів та азартних ігор;
  • сприяння в заходах щодо забезпечення безпеки на дорогах;
  • організація навчання з безпечного поводження.

 Місцеве самоврядування (першочергово старости та представники сфери благоустрою):

  • повідомлення про порушення правил благоустрою;
  • сприяння в здійснення заходів з благоустрою;
  • повідомлення про неналежну роботу системи оповіщення;
  • сприяння в обладнанні та збереженні укриттів;
  • інформування про роботу укриттів;
  • допомога в здійсненні заходів з енергетичної безпеки;
  • допомога в облаштуванні пунктів обігріву;
  • повідомлення про житлові будинки, які покинуті власниками та знаходяться без догляду.

«Сусідська варта» також співпрацює з ДСНС щодо реагування на надзвичайні ситуації. Взаємодія здійснюється на партнерських засадах та корисна для усіх сторін. Місцеві жителі стають більш захищеними та згуртованими, органи поліції, ДСНС та місцевого самоврядування більш ефективно виконують свої повноваження та підвищують довіру в громаді. 

«Сусідська варта» в Татарбунарській громаді

Перші дві групи «сусідської варти» з’явились в місті Татарбунари у 2019 році завдяки співпраці Громадського центру правосуддя та відділення поліції №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області.

Наприкінці 2022 року з основними партнерами підписано базовий протокол співпраці, яким узгоджено сфери взаємодії, визначено відповідальних за координацію та збільшено кількість груп «сусідської варти» з двох до десяти. В травні 2024 року підписано додатковий протокол координації спільної діяльності на рівні старостатів.

Постійними формами співпраці стало проведення неформальних зустрічей «кава з поліцейськими» та відстежування оперативної ситуації через муніципальне відеоспостереження. В умовах воєнного стану «сусідська варта» також впроваджує заходи з енергетичної безпеки та інформує про загрози обстрілів.

Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари працює як мультифунціональний хаб, який впроваджує людиноорієнтований підхід на місцевому рівні та допомагає громадам впоратись з правовими, безпековими та гуманітарними викликами, пов’язаними з військовою агресією рф проти України. Проєкт «Розбудова Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари в умовах війни/післявоєнного відновлення» впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».

Ця публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх». Погляди авторів, викладені у цьому виданні, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи