Як працюють ресурсні центри для підтримки неурядового сектору в невеликих громадах Півдня України?

З середини лютого 2024 року в південних областях України почали працювати три регіональні ресурсні центри для підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських ...

тренінг вебінар
Як працюють ресурсні центри для підтримки неурядового сектору в невеликих громадах Півдня України?

З середини лютого 2024 року в південних областях України почали працювати три регіональні ресурсні центри для підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот. Як інформує пресслужба Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”, центри відкрились у невеликих громадах – місті Рені Одеської області, місті Вознесенськ Миколаївської області та селищі Білозерка Херсонської області. Діяльність центрів орієнтована на локальний неурядовий сектор та здійснюється через три основні напрямки – сервісну допомогу у форматі фізичного хабу, аналітичну роботу, навчання. Зібрали у цій публікації п’ять основних запитань про формат роботи центрів та актуальні програми підтримки, які отримуємо від місцевих активістів та волонтерів.

photo_2024-03-06_16-32-14

1) Яка мета та формат роботи ресурсних центрів?

Внаслідок повномасштабного вторгнення рф, змінились потреби неурядового сектору, особливо на місцевому рівні в постраждалих невеликих громадах. Оновлені потреби НУО включають посилення організаційної спроможності, пошук ресурсів, технічну та безпекову допомогу, кризову комунікацію, психосоціальну підтримку, співпрацю з владою та міжнародними організаціями. У відповідь на такі виклики створені три регіональні ресурсні центри як інструмент підтримки неурядового сектору в невеликих громадах Півдня України задля розвитку соціальної згуртованості та інклюзивного відновлення. Центри створені на базі місцевих громадських організацій та формалізовані через підписання партнерських Меморандумів про співпрацю. Після завершення підготовчого етапу, в середині лютого 2024 року центри розпочали свою практичну роботу як фізичні хаби для неурядового сектору. Центри надають сервісну правову, експертну та організаційну допомогу, а також виступають як інформаційно-аналітичні та навчальні платформи для громадських активістів та волонтерів.

photo_2024-03-06_16-32-19

photo_2024-03-06_16-32-31

2) Яку допомогу надають центри як фізичні хаби?

Залежно від безпекової ситуації, центри надають можливість скористатись для здійснення громадської діяльності офісним простором, оргтехнікою, мобільним зв’язком та інтернетом. На базі центрів громадські організації та ініціативні групи зможуть проводити зустрічі та інші заходи. Експерти центрів надають правові консультації щодо громадської діяльності в умовах війни та воєнного стану та допомогу щодо впорядкування внутрішніх документів організацій. З метою посилення спроможності місцевих НУО працювати в умовах підвищеної фізичної та інформаційної небезпеки, в центрі доступні консультації фахівця з безпечного поводження та розробка для зацікавлених організацій загальних та спеціальних протоколів безпеки. Ресурсний центр також діє як інформаційне бюро для розвитку місцевих неурядових організацій – за запитом та через поширення інформаційного бюлетеня доступні актуальні правові поради, можливості для фінансування та навчання, локальні секторальні заходи.

photo_2024-03-06_16-32-34

3) Які аналітичні послуги надають центри?

Центри в поточному режимі та в межах спеціальних моніторингових кампаній збирають та аналізують потреби неурядового сектору, а також розробляють локальні та регіональні рішення для покращення становища неурядових організацій та ініціатив в невеликих громадах. Наразі триває комплексний оперативний моніторинг стану ключових місцевих акторів громадянського суспільства, бізнесу, міжнародних структур, органів місцевої влади. Експерти центру аналізують доступні дані з відкритих джерел та проводять інтерв’ю/фокус-групи з різними цільовими групами. По завершенню етапу збору даних, буде підготовлено аналітичний звіт з рекомендаціями та інформаційно-довідковий реєстр (мапу) основних державних та недержавних суб’єктів за основними сферами реагування. Після публічних обговорень, ці два аналітичні продукти будуть опубліковані з візуалізацією даних та стануть емпіричною основою для короткострокових та довготривалих рішень щодо підвищення соціальної згуртованості та інклюзивного відновлення в громадах.

photo_2024-03-06_16-32-37

4) Які навчальні та комунікаційні програми впроваджуються центрами?

Ресурсні центри позиціонують себе як навчально-комунікаційні платформи підтримки неурядового сектору з мережуванням учасників та розробкою інструментів регіональної та міжрегіональної співпраці. На базі центрів заплановано проведення комплексної навчально-практичної програми з трьох частин. Навчальний компонент включатиме проведення серії тренінгів з тем фандрейзингу, управління проєктами, комунікації та стандартів доброчесності для НУО. Менторський компонент включатиме експертний супровід для зацікавлених організацій з підготовки внутрішніх документів з організаційного розвитку та їх практичного впровадження в організації. Комунікаційний компонент буде впроваджуватись через регулярні зустрічі/хакатони з актуальних тем організаційного розвитку. На міжрегіональному рівні заплановано проведення двох форумів неурядових організацій Півдня України з обговорення та пошуку рішень у сфері документування воєнних злочинів та гуманітарного реагування в постраждалих громадах.

photo_2024-03-06_16-32-40

5) Куди звертатись за додатковою інформацією та допомогою?

Для отримання правової, інформаційної та експертної допомоги з питань діяльності неурядових організацій, громадських активістів та волонтерів, звертайтесь до координаторок ресурсних центрів:

  • Ренійський ресурсний центр, Одеська область (працює на базі громадської організації «Регіональний аналітичний центр»): Марія Пісковець, 0689213861, [email protected].
  • Вознесенський ресурсний центр, Миколаївська область (працює на базі громадської організації «Агентство економічного розвитку»): Вікторія Савчук, 0665043006, [email protected].
  • Білозерський ресурсний центр, Херсонська область (працює на базі громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку»): Катерина Оксенюк, 0950874860, [email protected].

Для отримання додаткової інформації про діяльність та послуги ресурсних центрів, а також з питань співпраці та партнерства, звертайтесь до координатора ініціативи «Підтримка неурядового сектору Півдня України задля відновлення громад та регіону»:

  • Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України»: Ігор Бринош, 0980869260, [email protected]

*   *   * 

Регіональні ресурсні центри для підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот створені та працюють як інституційні осередки розбудови неурядового сектору та підтримки соціальної згуртованості на місцевому та регіональному рівні, в рамках партнерської ініціативи «Підтримка неурядового сектору Півдня України задля відновлення громад та регіону», яка впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році