Як подати на компенсацію зруйнованого житла? Покрокова інструкція

Станом на 25 травня 2022 року, житло втратили 320 тис. українців. Доки влада напрацьовує єдиний механізм компенсації шкоди, завданої російською агресією нашій країні, її економіці та громадянам, ...

Додано:
Tetiana Kavunenko

pexels-hitarth-jadhav-220357 (1)
Як подати на компенсацію зруйнованого житла? Покрокова інструкція
Станом на 25 травня 2022 року, житло втратили 320 тис. українців. Доки влада напрацьовує єдиний механізм компенсації шкоди, завданої російською агресією нашій країні, її економіці та громадянам, людей просять по можливості ретельно фіксувати втрати майна і руйнування. 

У зв’язку зі збройною агресією росії проти України велика кількість громадян в багатьох регіонах країни залишилась без свого житла (або інші житлові приміщення) повністю, або частково, в результаті їх руйнації. 

Днями міністр інфраструктури України Олександр Кубраков в інтерв’ю Le Monde повідомив, що станом на 25 травня загальна сума прямих збитків, завданих економіці України внаслідок руйнування житлових і нежитлових будинків (шкіл, лікарень тощо) та інфраструктури склала $105,5 млрд, у тому числі $40 млрд – через руйнування транспорту. 

За його словами, зруйновано від 20% до 30% інфраструктури країни: дороги, мости, порти, залізниці, аеропорти тощо. Житло втратили 320 тис. українців. На часі — фіксація збитків, затвердження механізмів оцінки пошкодженого майна й пошук мільярдів доларів, необхідних для виплат постраждалим. Доки влада напрацьовує єдиний механізм компенсації шкоди, завданої російською агресією нашій країні, її економіці та громадянам, людей просять по можливості ретельно фіксувати втрати майна і руйнування. 

Законодавча база

Станом на травень 2022 року у Верховній Раді України зареєстровано кілька законопроєктів, які регулюють питання компенсації зруйнованого майна:

- Проект Закону України “Про захист права власності та інших речових прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії № 5177 від 1 березня 2021 року”;

- альтернативний Проект Закону України “Про захист права власності та інших речових прав осіб, постраждалих внаслідок проведення антитерористичної операції або операції Об’єднаних сил № 5177-1 від 17 березня 2021 року”;

- Проект Закону України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації № 7198 від 24 березня 2022 року”, який проголосований депутатами в першому читанні та прийнятий за основу.

Про це винесено відповідну постанову: Проект Постанови “Про прийняття за основу проекту Закону України про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації № 7198/П від 31 березня 2022 року”. Тобто, зараз законодавство знаходиться в процесі розгляду та прийняття.

Наразі громадяни, в яких було пошкоджене або зруйноване майно внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру на території регіону, де це майно знаходилось, можуть керуватися наступними нормативно-правовими актами для документування таких пошкоджень та з метою отримання подальшої компенсації в результаті заподіяної їм шкоди:

постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації” № 326 від 20 березня 2022 року;

постанова Кабінету Міністрів України “Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації” № 380 від 26 березня 2022 року

постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва” № 257 від 12 квітня 2017 року.

 

Що потрібно зробити для фіксації факту пошкодження?

Отже, після 24 лютого 2022 року, українцям (заявникам), в яких були пошкоджені або зруйновані:

- приватні будинки (садибні, дачні та садові);

- квартири;

- інші житлові приміщення (на які зареєстровано окреме право власності, а не в складі будинку), для фіксації факту пошкодження потрібно:

1. Зберігати документи про право власності на майно, технічний паспорт. Зробити копії.

2. За можливості, зробити витяг щодо перебування майна у власності з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

3. В разі пожежі, аварійного стану – викликати працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій для усунення наслідків та складання відповідного акту, отримати його копію.

4. В разі функціонування місцевої адміністрації – звернутись з заявою щодо складення акту обстеження житла.

5. Та/або скласти акт руйнування самостійно з сусідами.

6. Зробити фото та відеофіксацію руйнувань.

7. Скласти письмові пояснення свідків обстрілу.

8. Зберегти статті, фото та відео ЗМІ щодо факту обстрілу (в разі наявності).

9. Зберегти квитанції (фіскальні чеки) на рухоме майно (техніку, речі та інше, що знаходилось в будинку), фото зазначеного майна до та після руйнування.

10. Звернутись з заявою про злочин до правоохоронних органів із наданням доказів руйнування майна. Отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

 

Як отримати компенсацію за зруйноване житло?

Для отримання компенсації за зруйноване майно, в першу чергу, необхідно довести, що на момент оскаржуваних подій, що саме особа заявника була власником певної нерухомості (квартири, будинку тощо). В таких випадках доказами будуть:

- угоди про купівлю-продаж нерухомості; свідоцтва про право власності на нерухомість;

- свідоцтво про право на спадщину;

- договір дарування;

- державний акт на земельну ділянку;

- витяги з реєстрів прав на нерухоме майно та технічний паспорт.

 

Як довести факт пошкодження чи знищення нерухомості та майна?

Заявнику необхідно довести факт пошкодження чи знищення нерухомості та майна, що перебувало в ній, а також характер пошкодження чи знищення. В таких випадках доказами будуть:

- акти про пожежу, руйнування майна, складені органами Державної служби з надзвичайних ситуацій, органами місцевої влади;

- фотографії (відео) нерухомості до і після оскаржуваних подій;

- фотографії (відео) інтер’єру нерухомості (майна, що знаходилося в ній) до і після оскаржуваних подій;

- детальна фото- та/або відеофіксація окремих предметів інтер’єру чи того, що від них залишилось;

- інформація зі ЗМІ;

- детальні свідчення сусідів, родичів, друзів, де описати обставини пошкодження житла, характер пошкоджень, майно, яке знаходилось в нерухомості.

 

Чи потрібно пред’являти чеки на пошкоджене чи знищене майно, яке знаходилося в нерухомості?

Так. Вам необхідно зібрати за наявності будь-які чеки (квитанції, фактури) на пошкоджене чи знищене майно, яке знаходилося в нерухомості та зробити з них копії.

Власник зруйнованого майна для отримання компенсації повинен звернутись із заявою до органів місцевого самоврядування (виконавчі органи сільських, селищних, міських рад), військово-цивільних адміністрації або центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем розташування зруйнованого житла.

З собою потрібно мати наступні документи: 

- заява на проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації;

- паспорт громадянина України:

- реєстраційний номер облікової картки платника податків; 

- нотаріально завірені копії документів, що підтверджують наявність права власності заявника на житло на момент подання заяви про проведення обстеження житла.

 

Що далі?

Протягом 5 календарних днів з моменту надходження заяви заявник отримує повідомлення про рішення та дату проведення обстеження житла (яке здійснюється у строк не більше 30 календарних днів з моменту прийняття такого рішення). Протягом 3 робочих днів з моменту проведення обстеження безоплатно заявник отримує від органу місцевого самоврядування/військово-цивільної адміністрації:

- акт обстеження житла;

- довідку про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

 

Далі заявнику необхідно зареєструвати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинення права власності на зруйноване житло. Для цього потрібно звернутися до державного реєстратора та подати наступні документи:

- акт обстеження житла;

- документ, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна.

Після отримання довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації постраждалими до органів місцевого самоврядування (виконавчі органи сільських, селищних, міських рад) або військово-цивільних адміністрацій додатково подається другий пакет документів:

- заява у довільній формі про виплату грошової компенсації (у ній зазначаються реквізити банківської картки (карткового рахунка у банку), на яку (який) перераховується компенсація, та зазначається, що заявник не звертався за виплатою до інших органів місцевого самоврядування або військово-цивільних адміністрацій);

- копія довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації;

- копія акта обстеження житла;

- інформаційна довідка (витяг) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням, яка видається в установленому порядку на підставі акта обстеження житла.

Протягом 3 робочих днів з дати прийняття документів постраждалому надсилається рішення щодо надання або відмови в наданні грошової компенсації.

 

Чи можна подати заявку на компенсацію зруйнованого житла можна подати в режимі онлайн?

Так, заявку на компенсацію зруйнованого житла можна подати в режимі онлайн за допомогою електронного застосунку державних послуг – “Дія”.

Для цього: 

1. в меню “Послуги” потрібно обрати пункт: “Пошкоджене майно”. Потім натиснути “Почати” (якщо інформація про об’єкт зберігається в Державному реєстрі речових прав – вона підтягнеться автоматично. У разі відсутності інформації про об’єкт – заявник має внести інформацію в ручному режимі);

2. далі потрібно заповнити запропоновану форму. Для її заповнення знадобиться наступна інформація:

а). ПІБ заявника;

б). реєстраційний номер облікової картки платника податків;

в). інформація про об’єкт нерухомості (тип майна та його площа; область/район/населений пункт/адреса; стан, в якому перебуває майно та кількість осіб, що там мешкали. Якщо воно належить до культурної спадщини – про це ставиться галочка у відповідному вікні);

г). детальний опис пошкоджень майна. Також вказується дата та час. Якщо є фото – вони також додаються;

д). контактна інформація (номер телефону та адреса електронної пошти);

3. натиснути “Підтвердити достовірність даних” та “Надіслати”.

Після заповнення форми та її реєстрації заявник зможе завантажити заяву у форматі PDF або отримати її на електронну пошту. Після реєстрації такого повідомлення заявнику потрібно чекати інформацію про початок процедури оцінки та компенсації, що визначатимуться урядом в найближчому часі.

 Автор: Сергій Прокопенко, аналітик Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”

 

 

 

 

 

 

 


 

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році