Як організаційна стійкість допомагає створювати правові сервіси

Півроку представники та представниці переміщених громадських організацій  із Дніпропетровської, Запорізької, Харківської, Донецької, Луганської, Миколаївської та Чернігівської областей працювали над ...

Додано:
legal_dev_network

organizatsii
Як організаційна стійкість допомагає створювати правові сервіси

Півроку представники та представниці переміщених громадських організацій  із Дніпропетровської, Запорізької, Харківської, Донецької, Луганської, Миколаївської та Чернігівської областей працювали над своїм організаційним розвитком, розвиваючи свій потенціал надавати якісні правові послуги для населення. Про те, що вдалося досягнути в межах проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», і йтиметься далі. 

Більшість організацій-учасниць проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», який впроваджує Мережа правового розвитку (МПР) за підтримки Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні  та Уряду Канади, вже пройшли оцінку своєї організаційної спроможності. В цьому їм допомогли ментори і менторки. Напрацювання допомогли визначити сильні та слабкі сторони, а також вектори для подальшого розвитку. Над кількома з розвиткових напрямів працюватимуть і надалі в межах проєкту. І цю роботу уже розпочато: організації удосконалюють внутрішні політики, напрацьовують стратегічні документи, які стануть важливими, зокрема для залучення ресурсів і досягнення більшої сталості в роботі.

На фото: представниця ГО «Жіночий формат» Олена Рогова. Фото з Facebook-сторінки «Вулик Змістів» 

 

Так представниця ГО «Жіночий формат» Олена Рогова, яка працює на Чернігівщині, зазначає, що дуже важливим для організації було побачити зони росту і перспективи. Одну із таких вже опрацювали. «В нашій команді не було чітко визначених обов’язків, хто чим займається. Ми їх розподілили,  і, на мій погляд, це дуже круто. Мене особисто те, на чому я почала спеціалізуватися, надихає. Я б хотіла в цьому розвиватися надалі і в організації, і особисто», — зазначає Олена.

Розподіл ролей в організацій став важливим і для ГО «Егіда-Центр», яка працює в центрі прийому переселенців м. Кривий Ріг, а її команда складається з 38 осіб. Керівниця організації Наталія Патрушева відзначає, що важливим для «Егіда-Центр» стало напрацювання всього пакету документів, необхідних для організації – це стратегії, політики, посадові інструкції, кодекси етики, положення тощо. 

На фото: керівниця ГО «Егіда-Центр» Наталія Патрушева. Фото з архіву Наталії Патрешевої 

 

«З одного боку ми розуміли, що всі ці документи мають бути в організації, але як вони мають виглядати? У їхній розробці нас скеровував наш ментор Тімур Канатаєв. Дізнавшись в деталях про нашу організацію, він наполегливо координував процес створення всього необхідного пакету документів. Завдяки цьому ми змогли отримати потужну кількамільйонну грантову підтримку. І сьогодні очікуємо результати розгляду від ще однієї організації. Завдяки Тімуру ми й навчалися. Маючи надзвичайно інтенсивний ритм роботи в центрі прийому переселенців, фізично не могли відвідувати вебінари. Наш ментор надсилав нам усі записи тренінгів, контролював, чи ми все дивилися. Сьогодні ми навіть почали ділитися досвідом і з іншими організаціями, з якими співпрацюємо. Запитуємо чи в них є розроблений той чи інший документ, чи вони звертають увагу на те, чи інше. І вже їм підказуємо», — розповідає Наталія Патрушева.

На фото:  керівник ГО «Бердянці свій для своїх»  Віктор Цуканов. Фото з особистого архіву Віктора Цуканова

 

ГО «Бердянці свій для своїх» серед тих, хто були змушені залишити окуповане місто. Для них теж великою перемогою є структурованість: визначеність «хто ким став у новому житті».  Її керівник Віктор Цуканов говорить: «Наш колектив волонтерів складає до 20 осіб.  Наша менторка Катерина Мальцева постійно нагадувала нам про те, що треба бути структурованими. Ми стали більш усвідомленими щодо того, що виходячи на новий рівень, треба мислити по-іншому. За ці півроку змінилося наше сприйняття того, що це потрібно. Зараз, наприклад, коли ми зараз спілкуємося з міжнародними партнерами, і вони запитують про організаційну структуру, ми просто беремо вже напрацьовані політики. …Без такої допомоги ми б ніколи не зробили цю структурованість. Також ми побачили, що юридичний супровід — це теж важлива складова допомоги, яку надає наша організація, тому нам важливо було отримати мінігрант в межах підтримки ПРООН».

На фото: керівниця ГО «Сімейне коло / громадська експертиза» Людмила Сірко. Фото з особистого архіву Людмили Сірко

 

Ще одним прикладом посилення організаційної спроможності ділиться ГО «Сімейне коло / громадська експертиза», яка створена у червні 2022 року. Майже всі члени її команди є ВПО. Від початку своєї діяльності організація надавала гуманітарну допомогу, а зараз завдяки впорядкуванню структури організації мають можливість розвивати і правові послуги. «Ми взяли на себе дуже багато обов’язків у межах роботи інформаційного штабу, видачі гуманітарної допомоги, але завдяки розширенню штату, чікому структуруванню, визначенню кола обов’язків, ми можемо потроху повертатися до своєї основної специфіки наданню правової допомоги, — розповідає керівниця організації Людмила Сірко, — Плюсом нашої громадської організації є те, що нас в штаті два юриста, я теж є адвокаткою. У партнерстві з БВПД Надвірнянського району Івано-Франківської області та ЦБВПД Запорізької області ми можемо надавати і первинну, і вторинну допомогу».

Програма розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні створила додаткові можливості розвитку правових сервісів для організацій-учасниць проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні». Було підтримано 10 ініціатив, які спрямовані на покращення доступу до правосуддя внутрішніх переселенців, а також жителів постраждалих громад у Чернівецькій, Чернігівській, Харківській, Запорізькій, Миколаївській і Донецькій областях. Вони передбачають напрацювання цифрових рішень, зокрема чатботів, алгоритмів та дорожніх карт отримання правової допомоги, консультації юристів і правопросвітницькі заходи, наприклад, створення настільної навчальної гри.

Поряд із реалізацію своїх ініціатив організації ще два місяці працюватимуть над напрацюванням стратегічних документів, а дехто — над їхнім оновленням. Окрім того, продовжують отримувати практичні рекомендації щодо налагодження комунікації – внутрішньої зовнішньої, лідерства, розбудови організаційної структури, правових сервісів та як працювати з окремими правовими кейсами від досвідчених тренерів проєкту. Триває і менторська програма, яка сфокусована на стратегічному розвитку  організацій-учасниць проєкту (менті), а також на розвитку  інституту менторства всередині Мережі правового розвитку.

На фото: Експертка з розвитку менторингу як інструменту зростання, тренерка Анна Уварова. Фото: Facebook-сторінка Анни Уварової.

 

«Я бачу ще й зростання менторів і менторок у цьому проєкті, — розповідає експертка з розвитку менторингу як інструменту зростання, тренерка Анна Уварова. — В них з’явилося багато навичок і потенціалу, якого, як мені здається, вони в собі й не підозрювали. Вони навчились помічати перемоги, навіть маленькі себе й своїх менті, вибудовувати кордони, щоб усі сторони співпраці чітко розуміли компетенції, в межах яких працюють. Та й загалом, спостерігаючи збоку як розвиваються їхні менті, проходять організаційні процеси, вони отримують краще розуміння потенціалу розвитку і їхніх організацій».

На фото: Директорка з організаційного розвитку МПР Ірина Чайка. Фото: Галина Колесник/МПР.

 

«Наприкінці проєкту ми безумовно бачитимемо більш спроможні організації, це вже відчувається, — говорить директорка з організаційного розвитку МПР Ірина Чайка. —  Навіть ті, хто на початку були далекі  від правових сервісів, зазначали, що це не їхній профіль, зрозуміли, наскільки це важливо і є невід’ємною частиною допомоги. Вони почали шукати можливості для впровадження правової допомоги чи то через залучення юристів до команди, чи через посилення співпраці з Центрами БВПД. Водночас для нас, як для організаторів, теж було багато викликів, які здебільшого були спричиненні терором міст України Російською Федерацією. Тож ми теж намагаємося бути гнучкими, швидко реагувати, змінювати формати навчання і взаємодії. Попереду, крім неоціненних знань від експертів і експерток проєкту, для учасниць ми пропонуватимемо ще додаткові можливості зростання — серед них вихідна самооцінка, яка стане підтвердженням їхньої організаційної спроможності. А це допоможе залучити ресурси від партнерів. Не менш важливо й те, що нам вдалося створити взаємопосилюючі спільноти місцевих лідерів, правозахисників та менторів і, сподіваємось, вони будуть підтримувати одне одного й надалі за межами часу реалізації цього проєкту». 

 

Для довідки

Проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджується Мережею правового розвитку за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої в  у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. 

Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують одинадцять  міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.

 

Авторка: Галина Колесник, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку 


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Буська громада провела друге засідання робочої групи з напрацювання стратегії розвитку

У Володимирі обговорили подальше впровадження “зелених” рішень в багатоквартирних будинках

«Життя — не тільки в столиці». Марія Фрей — про гіперлокальну мережу Суспільного та розбудову хабів у регіонах

За рік та сім місяців великої війни росія скоїла 536 злочинів проти медіа та журналістів

Мережування, партнерування та адвокація: досвід Асоціації громадських радників України

Суспільний запит на відповідальність за скоєні воєнні злочини: інструменти для притягнення до відповідальності