Як ініціювати початок процедури відшкодування за зруйноване чи пошкоджене майно: поради експертки

На початку вересня Мережа правового розвитку провела семінар-практикум «Оформлення компенсації за зруйноване житло та інше майно: що варто знати та як діяти» для понад 20 представників/иць ОГС, які ...

Додано:
legal_dev_network

admin-ajax
Як ініціювати початок процедури відшкодування за зруйноване чи пошкоджене майно: поради експертки

На початку вересня Мережа правового розвитку провела семінар-практикум «Оформлення компенсації за зруйноване житло та інше майно: що варто знати та як діяти» для понад 20 представників/иць ОГС, які працюють або мають розпочати діяльність в деокупованих громадах чи надавати допомогу вимушеним переселенцям.

Захід пройшов завдяки співпраці Мережі правового розвитку та  міжнародної організації «Людина в біді». Він став логічним продовженням проєкту «Малі логістичні маршрути гуманітарної допомоги для малих громад, постраждалих від бойових дій».

На фото: Практикуюча адвокатка, експертка, тренерка Ольга Семенюк.

Експертка, адвокатка і тренерка Ольга Семенюк розповіла про основні аспекти процедури відшкодування за зруйноване / пошкоджене майно, а також ознайомила з новелами, які з’явилися у законодавстві в серпні. Ольга Семенюк неодноразово зазначала, що хоча законопроєкт, який передбачає встановлену процедуру відшкодування, терміни тощо, ще в розробці й лише пройшов перше читання, постраждалим не варто чекати поки він запрацює. Хоча законопроєктом вставлено термін подання інформаційно повідомлення (заяви) щодо відшкодування – протягом військового стану та 90 днів після його завершення, але ініціювати початок процедури можна вже зараз. Відповіді на питання учасників семінару МПР оприлюднила раніше, нижче ж знайомимо ще з деякими практичними рекомендаціями експертки.

Зробіть перший крок

Для того, щоб отримати компенсацію, треба зробити перший крок: подайте інформаційне повідомлення про факт пошкодження / знищення нерухомого майна. Держава не включається в ситуацію і не починає працювати, допоки людина не повідомить про те, що її майно пошкоджено чи знищено. Це важливо пам’ятати, оскільки дехто, особливо в сільській місцевості, може чекати ініціювання такої процедури від держави або місцевого самоврядування.

Не потрібно доводити, що майно було пошкоджене під час бойових дій

У 2014 році справи, які потрапляли до суду, мали складність, бо потрібно було довести, що майно було пошкоджене чи зруйноване саме під час бойових дій або в результаті терористичних актів. Сьогодні такого обмеження немає. Це регулює постанова Кабінету Міністрів України № 380 від 26.03.2022. Власники зруйнованого майна не мають щось доводити, якщо в їхньому населеному пункті були бойові дії.

Ініціювати компенсацію можна за пошкоджене або знищене майно з 2014 року

Донедавна було передбачено, що інформаційні повідомлення можна подавати щодо того майна, яке було знищене після 24 лютого 2022. Відбулися зміни і тепер можна подавати заяви про пошкодження, знищення об’єктів внаслідок бойових дій після 19 лютого 2014 року. Немає жодного строку дій чи давності щодо таких випадків. Подавати інформаційні повідомлення можуть як фізичні, так і юридичні особи, в тому числі  об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами.

Власникам майна на тимчасово окупованій території варто подбати про докази

Інформаційне повідомлення можна подати через портал Дія, ЦНАП чи нотаріуса (у випадку тимчасово окупованих територій – скористатись Дією). Після його подання, повідомлення потрапляє до єдиного державного реєстру пошкодженого майна.

Важливо робити фото- та відеофіксацію пошкодженого майна. Це знадобиться не лише для подачі заяви на компенсацію, а й, наприклад, у випадку, якщо відшкодування призначать не в повному обсязі й потрібно буде звертатись до суду в майбутньому. Хоча роботи з обстеження пошкоджених об’єктів виконуються на територіях, на яких відсутні або завершено активні фази бойових дій та на підконтрольних територіях Україні, адвокатка радить, за можливості, фіксувати факти пошкодження і на тимчасово окупованих територіях та там, де ведуться бойові дії.

Якщо є можливість і дозволяє безпека, варто звернутися до фахівців Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) України, щоб зафіксувати пошкодження і отримати додаткові докази. Допоможе й акт руйнування, який можна скласти спільно з сусідами, ОСББ, домоуправителями тощо. Отримати експертний висновок щодо оцінки пошкодженого майна. Фото-, відеофіксації, збережені повідомлення в ЗМІ, квитанції про ремонт тощо.

Дещо про фото-, відеофіксацію

При відео-, фотофіксації варто подбати про виставлені дату та час у налаштуваннях камери. Вони мають співпадати з реальною датою та часом. Увімкнути геолокацію. Зйомка має бути максимально детальною. Спочатку варто зафіксувати все, що навколо: сусідні будинки, вулицю тощо, щоб зрозуміти, де будинок знаходиться. Потім зробити відеофіксацію з вулиці та, якщо це безпечно, всередині приміщення. Під час відеофіксації озвучити, хто проводить зйомку та з якою метою, назвати прізвище, ім’я, що є уповноваженою особою, власником будинку за адресою. Дуже детально на відео описувати пошкодження та одразу ж показувати, щоб слова співпадали з фіксацією.

Фото-, відеодокази найкраще зберігати в хмарному сховищі, особливо, якщо зйомки ведуться на тимчасово-окупованих територіях.

Пояснення свідків найкраще писати власноруч. Свідком може бути будь-яка людина, яка бачила будинок до та після руйнування. Вона вказує свої анкетні дані та детально описує все, що їй відомо про це майно. Яким воно було до того, як відбулася подія. Коли відбулася подія, в якому стані будівля / майно після події, які руйнування тощо. Наприкінці свідок зазначає, що покази написав власноруч, ставить дату й підпис.

Яке законодавче регулювання передбачено в Україні

Сьогодні законодавчо врегульовані питання як подати інформаційне повідомлення (заяву) на відшкодування за пошкоджене /зруйноване майно, а також проведення його обстеження. Третій етап, який стосується безпосередньо надання компенсації законодавчо не врегульований, законопроєкт знаходиться на стадії розгляду і доопрацювання.

Фото до матеріалу: Зруйновані будинки в Бородянці, Київська область.
Фото: Єлизавета Серватинська/Суспільне


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Як побудувати ефективний діалог та стати інклюзивними радниками?

Влітку стартує п’ятий набір на курс “Навігатор Майбутнього”

Працевлаштування людей з інвалідністю в Україні: можливості, реалії та досвід

Про гендерну рівність, важливість комунікації та її вплив розповіли під час форуму «Світ без обмежень»

Новий документальний відеоролик, присвячений жіночому лідерству в інклюзивному громадському активізму

На форумі «Світ без обмежень» обговорили надання соціальних і реабілітаційних послуг