Як і навіщо міряти ефективність місцевого самоврядування

Одне з завдань децентралізації  – створити ефективне місцеве самоврядування і покращити послуги, які надаються мешканцям. Як виміряти ефективність місцевого самоврядування – тема круглого столу, що ...

депутати
Як і навіщо міряти ефективність місцевого самоврядування

Одне з завдань децентралізації  – створити ефективне місцеве самоврядування і покращити послуги, які надаються мешканцям. Як виміряти ефективність місцевого самоврядування – тема круглого столу, що відбувся в Українському кризовому медіа-центрі 13 жовтня. 

Участь у заході взяли народні депутати України, представники українських асоціацій органів місцевого самоврядування, представники громад, міжнародні експерти та науковці. Круглий стіл організувала Програма USAID DOBRE. 

Під час укрупнення громад бралися до уваги загальні показники, які показували потенційну спроможність громад, зазначив В’ячеслав Негода, заступник міністра розвитку громад та територій: “Я вдячний програмі DOBRE, що вони взяли за ініціативу питання, яке, на мій погляд, має дуже велике значення в частині підтримки децентралізації та у постдецентралізаційному періоді, який триватиме довго – до нової ери децентралізації, – зазначив В’ячеслав Негода. – Питання спроможності є одним із ключових. Сьогодні у нас 1469 громад і не всі з них є потенційно спроможними. Адже не буває такого, щоб усі очолювали рейтинги. У нас є громади-лідери за тими чи іншими показниками, і є ті, які є аутсайдерами, і будуть потребувати допомоги і підтримки держави. Тому є необхідність створення об’єктивного діагностування, щоб вживати певні заходи”.

За словами В’ячеслава Негоди, для цього треба напрацювати алгоритм та прописати конкретні кроки:

  • визначити інструменти – систему моніторингу, індикатори, які повинні братися до уваги;
  • навчитися здійснювати оцінку – це певна система розрахунків, яка повинна надавати певні висновки;
  • провести аналіз місцевого самоврядування;
  • на основі оцінки визначити проблемні громади, яким потрібна допомога та підтримка держави.

50468571961_19526d1649_c

Народний депутат України Віталій Безгін зазначив, що у питанні оцінки ефективності місцевого самоврядування наша держава має бути першопрохідцем. За його словами, раніше в нас було багато успішних прикладів інших країн з різними підходами

“У впровадження інструментів спроможності так системно (як ми це бачимо і обговорюємо з експертним середовищем) нам доведеться бути першопроходцями. Адже Україна не в тому соціально-економічному становищі і має низку інших проблем, тож не може зараз собі дозволити 20-річні дослідження з подальшою зміною форматів громад. Оцінка спроможності повинна мати законодавче підґрунтя. Питання відкрите в тому чи це будуть інструменти, які зафіксовані в законі про засади адмінтерустрою чи про державно-регіональну політику”, – сказав Віталій Безгін.

Беррі Рід, керівник Програми DOBRE (червень 2016 – вересень 2020), консультант Програми DOBRE, США: “Вимірювання ефективності – це ключ до відмінної, якісної та сучасної системи місцевого самоврядування. Місцеві органи самоврядування зможуть побачити, де вони працюють добре, а де потрібне покращення. Система дозволить місцевій владі прокращити розподіл ресурсів та визначати пріоритети ефективніше. Громадяни також  зможуть побачити цю систему у своїх органах місцевої влади. Вони також зможуть легше визначатися із пріоритетами – на чому повинні концентруватися місцеві ресурси”.

Громади-партнери програми USAID DOBRE користуються інструментом оцінки спроможності місцевого самоврядування (РМСІ). Одним із таких кейсів поділилася Людмила Білокоз, заступниця голови Новоукраїнської територіальної громади з Кіровоградської області. За її словами, про цей інструмент, знають не тільки в міськраді, а й за її межами. “Знайомство з інструментом починалося у рамках програми DOBRE. Раніше оцінку проводили разом із експертами програми, а два роки поспіль уже самі. Для нашої громади це є практичним інструментом для досягнення цілей стратегії розвитку нашої громади, реалізації її візій і бачення. Ми маємо стратегію розвитку, де зібрано колегіальні цілі щодо послуг, які люди хочуть мати. І оцінка є покроковим інструментом досягнення цілей нашої стратегії”.  

Підбиваючи підсумки Юлія Єсмуханова, в.о. керівника програми USAID DOBRE зазначила: “Під час оцінки спроможності місцевого самоврядування важливо відокремлювати статистичні дані та вимірювання ефективності. Важливо, щоб ця система показувала динаміку розвитку громад і її показників. Оцінювання має бути закріплене в законодавстві”. 

Детальніше про оцінку ефективності місцевого самоврядування на прикладі українського та міжнародного досвіду  – дивіться у відеозаписі трансляції події.

 

 Джерело: УКМЦ.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку