В Диканьці є не тільки Гоголь, але й газ

Про селище Диканька Полтавського району майже кожен українець знає з книги Миколи Гоголя «Вечори на хуторі поблизу Диканьки», і асоціюється воно, в більшості, з класиком світової літератури та його ...

Круглий стіл в Диканці 09_11_16_01 (1)
В Диканьці є не тільки Гоголь, але й газ

Про селище Диканька Полтавського району майже кожен українець знає з книги Миколи Гоголя «Вечори на хуторі поблизу Диканьки», і асоціюється воно, в більшості, з класиком світової літератури та його міфічними героями. Та мало хто знає, що цей  район багатий на вуглеводні та інші природні копалини. Також в його межах знаходиться Солохівське підземне сховище газу створене з метою регулювання сезонної нерівномірності газопостачання промислових споживачів Полтавської, Сумської, Кіровоградської і Харківської областей та забезпечення функціональної надійності магістральних газопроводів. Саме тому Полтавська філія Суспільної служби України ( ПФ ССУ) провела дев’ятого листопада в залі засідань районної адміністрації круглий стіл на тему «Ініціатива прозорості видобувних галузей(ІПВГ), упорядкування системи надходження та використання рентних платежів». Бо Диканський район, як і інші, не має інформації про видобувні компанії, що працюють в регіоні, не отримує платежів від видобування вуглеводнів до місцевого бюджету, але потерпає від наслідків їхньої діяльності.

Круглий стіл в Диканці 09_11_16_01 (1)

Експерт Юрій Филенко разом з головою громадської організації ПФ ССУ Ганною Кіященко розповіли про Міжнародний стандарт ІПВГ та його переваги для уряду, видобувних компаній та звичайних громадян. Пані Ганна, наголосила, що багато законів у нашій крані не виконується, бо громадяни про них не знають і не вимагають їх виконання. Чи приведе заміна договорів про спільну діяльність  (СД) ПАТ «Укргазвидобування» на Угоди про розподіл продукції (УРП) до кращої ситуації є сумніви. Адже угоди про СД мали на меті залучення інвесторів на малорозвідані чи виснажені родовища, натомість приватні власники отримали найкращі родовища та свердловини. Отже проблема, не в тому, що записано в Угоді, а як ці Угоди виконуються. Саме невиконання умов Договорів про СД стало причиною розірвання їх з боку УГВ.

Юрій Филенко закликав присутніх підтримати законопроект 3038, в якому йдеться про поверненя 5% від рентних платежів у бюджети за місцем видобутку нафти та газу (по 1,5% в обласний та районний бюджети, та 2% до сільського). «Цей закон є дуже важливим для нашого регіону, адже майже 40% природного газу в Україні видобувається саме в Полтавській області. Наразі обласна рада  не видає жодного спецдозволу на користування надрами до тих пір, доки місцеві громади не будуть отримувати до свого бюджету реальні кошти від видобування вуглеводнів,  це важель для пришвидшення прийняття  законопроекту 3038». – розповів експерт.

Місцеві жителі та представники влади говорили, що не мають жодного впливу на видачу спецдозволів та контроль за діяльністю видобувних компаній в районі. Це не дозволяє громадськості Диканського району подавати свої пропозиції та зауваження щодо діяльності компаній, що видобувають вуглеводні. Більш того, вони дізнаються, що якесь підприємство почало діяльність в районі тільки з інформації районної ДФС про сплачені податки. Жителі району також запропонували ввести обов’язкову вимогу до компаній – створення відділу по роботі з місцевою громадою, куди жителі могли б звертатись за потрібною інформацією, чи надавати свої пропозиції щодо вирішення проблем, які  виникають в процесі видобування вуглеводнів.

Круглий стіл в Диканці 09_11_16_02

Заходи проводились в рамках проекту “Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-ІІ)впровадження» у частині надання допомоги в реалізації компоненту «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Зміст продукту є відповідальністю Полтавської філії Суспільної служби України і не обов’язково збігається з поглядами Агентства США з міжнародного розвитку (USAІD), уряду США та Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень (ІБСЕД).


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку