Українці голосують: сьогодні громадяни оберуть новий парламент
Всього за парламентські мандати змагатимуться 6436 кандидатів за партійними списками і у мажоритарних округах. У цілому, суб´єктами виборчого процесу стали 52 політичні партії, 29 з яких висунули ...
Додано:
Громадський Простір
Всього за парламентські мандати змагатимуться 6436 кандидатів за партійними списками і у мажоритарних округах. У цілому, суб´єктами виборчого процесу стали 52 політичні партії, 29 з яких висунули партійні списки для голосування в єдиному загальнодержавному багатомандатному окрузі.
Явка, за даними ОПОРИ, на позачергових виборах народних депутатів: Станом на 16 годину – 40,6 % виборців
Cтаном на 16 годину явка на позачергових виборах народних депутатів по всій Україні складає 40,6%. Так, зокрема, у центральних областях (Вінницька, Житомирська, Черкаська, Київська, Кіровоградська , Чернігівська, Сумська області та Київ) явка виборців – 43,9 %, на Заході країни (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська, Хмельницька, Рівненська, Волинська, Чернівецька області) – 46,1%, а на Сході (Донецька, Харківська, Луганська та Дніпропетровська області) – 32,6% та на Півдні (Одеська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька області) – 34,6 %
Станом на 12 годину явка на позачергових виборах народних депутатів по всій Україні складає 20,6%
Так, зокрема, у центральних областях (Вінницька, Житомирська, Черкаська, Київська, Кіровоградська , Чернігівська, Сумська області та місто Київ) явка виборців – 23,6 %, на Заході країни (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська, Хмельницька, Рівненська, Волинська, Чернівецька області) – 19,5%, а на Сході (Донецька, Харківська, Луганська та Дніпропетровська області) – 18,1% та на Півдні (Одеська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька області) – 20 %. При цьому враховано похибку – 1,2 %.
Загальна кількість виборців складає більш як 35 мільйонів, що досягли 18-річного віку та мають право голосу і матимуть змогу проголосувати на більш як 33 тис. виборчих дільницьв Україні і за кордоном. Відзначимо, що понад 465 тис. українців зареєстровано для голосування в єдиному закордонному виборчому окрузі, а саме голосування поза межами України відбудеться у 72 країнах світу на 112 виборчих дільницях.
Голосування має відбутися у 213 виборчих округах (по всій території України, окрім тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя) та єдиному закордонному виборчому окрузі. Разом з тим, через агресію Російської Федерації на території України та дії незаконних збройних формувань значною мірою ускладнена або ж повністю заблокована робота окремих окружних виборчих комісій та процес підготовки і організації виборів у деяких районах Луганської та Донецької областей. Саме тому, за даними ЦВК, бюлетені для голосування не передавались на 41, 42, 43, 44, 51, 54, 55, 56 и 61 округи в Донецкій області та 104, 105, 108, 109, 110 и 111 округи Луганскої області. Таким чином, вибори 26 жовтня не відбудуться на 9 округах у Донецькій області і 6 округах Луганської області.
Майже усі дільничні виборчі комісії країни проводили повноважні підготовчі засідання, забезпечуючи належний кворум (більше половини членів комісії від її загального складу). У той же час, до 5 % дільничних виборчих комісій не забезпечили ведення протоколу свого підготовчого засідання. За поодинокими випадками, спостерігачі не зафіксували інцидентів із зникненням печаток ДВК.
За даними ОПОРИ, більше 17% виборчих дільниць невчасно відкрилися для голосування громадян – раніше або пізніше встановленого законодавством часу ( 08 година 26 жовтня).
Лише 1% спостерігачів ОПОРИ зазначили, що ДВК не забезпечували їм можливість для повноцінного спостереження за виборчими процедурами. У той же час, 3 % спостерігачів зазначили наявність окремих проблем під час відкриття виборчих дільниць.
За даними ОПОРИ 2,8% виборів голосуватимуть за місцем свого перебування.
Варто відзначити, що о 07:15 розпочинається підготовче засідання дільничних виборчих комісій. А саме голосування на дільницях відбувається з 08:00 до 20:00. Нагадаємо, що виборче законодавство забороняє включення виборців до списків у день виборів. У день голосування 26 жовтня 2014 р. жодні зміни, крім виправлення неточностей і технічних описок, до списку виборців виборча комісія не матиме права вносити, в тому числі й за рішенням суду.
Цього року, не зважаючи на високі виборчі очікування, прогнозувати явку виборців досить складно. Нагадаємо, що під час парламентських виборів 2012 р. явка склала 57,98%, на позачергових парламентських виборах 2007 р. – 43,11%, на парламентських виборах 2006 – 41,46%.
Порівняно з парламентськими виборами 2012 р., цього разу за виборами спостерігатиме на 39% менше міжнародних спостерігачів: всього 2 321 особа, з яких 304 – від 21 іноземної держави та 2017 – від 20 міжнародних організацій.
Можливістю тимчасової зміни місця голосування на парламентських виборах скористалися 190 283, що складає на 19 205 осіб більше, ніж на президентських виборах 25 травня 2014 р. Згідно з інформацією ЦВК по регіонах, змінили місця голосування: у Донецькій області – 21 704 особи, Дніпропетровській – 15 040, Львівській – 14 715, Києві – 11 213 та на Луганщині – 11 119 осіб.
Починаючи з вересня, Мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими парламентськими виборами по всій Україні. Організація співпрацює з 213 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. Для того, щоб з мінімальною статистичною похибкою оцінити якість виборчого процесу та максимально точно спрогнозувати результати виборів, ОПОРА буде застосовувати швидкий статистичний підрахунок голосів (ШСПГ), який здійснюватимуть близько 3000 активістів ОПОРИ у день голосування. Методика ШСПГ передбачає стаціонарне спостереження за процесом голосування та підрахунком голосів на виборчих дільницях, вибраних шляхом випадкової статистичної вибірки. 27 жовтня, у післядень голосування, об 11:30 в інформаційному агентстві «УНІАН» (м. Київ, вул. Хрещатик, 4) ОПОРА оприлюднить результати свого паралельного підрахунку голосів, оприлюднить статистику і проаналізує вплив найпоширеніших порушень під час дня голосування та її вплив на результати волевиявлення громадян.
Відзначимо, що інформацію про зафіксовані порушення під час виборчої кампанії, зокрема, і в день голосування, ОПОРА оприлюднює в режимі реального часу на Мапі порушень.