Стратегування громад: прагнення ЦСР попри війну
508 (!) місцевих громад зареєструвалися на веб-конференцію "Прагнення громад до ЦСР". Про що саме йшлося на цьому заході, читайте в цій публікації. З одного боку суттєве пожвавлення масової уваги ...
Додано:
Moloda_Gromada

508 (!) місцевих громад зареєструвалися на веб-конференцію “Прагнення громад до ЦСР”. Про що саме йшлося на цьому заході, читайте в цій публікації.
З одного боку суттєве пожвавлення масової уваги громад до оновлення своїх стратегій повʼязують насамперед з Постановою КМУ від 13.08.2024 #940 “Про внесення змін до Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки”. З іншого боку все більше громад стикаються з потребою оновлення власних стратегій, переважна більшість яких була прийнята ще у 2021 році до великого вторгнення. Нова реальність потребує переосмислення шляхів зміцнення стійкості та розвитку.
Під час конференції учасники ознайомились з унікальним кейсом Арцизької громади (Одеська область) з використання інноваційного практичного рішення та оновлення Стратегії громади в контексті ЦСР (Цілі Сталого Розвитку). Як повідомила Діана Гойчева, пріоритети змінилися в головах людей у країні, що перебуває у стані війни, а ЦСР опинилися в тіні воєнних викликів. З іншого боку, стійкість громади та її подальший розвиток залежать від успішності саме в рамках ЦСР.
Чому розвиток громад залежить від успішності за ЦСР? Насамперед ЦСР охоплюють майже всі сфери життєдіяльності будь-якої громади і вже надають готове та універсальне вимірювання за кожною ціллю. Це дуже важливо як для здійснення моніторингу, так і можливості обмінюватися кейсами між громадами, які працюють в універсальній системі індикаторів. З іншого боку, дуже важливо за методологічними вимогами, індикаторами та цифрами, не забувати, що місцева громада – це живий організм. Його стратегічний розвиток потребує серед іншого певного рівня взаємодії, довіри, культури, цінностей та багато іншого, що не так просто загнати в універсальні індикатори стратегій. Мабуть в цьому полягає одна з ключових цінностей кейсу Арцизької громади. В чому його унікальність?
Під час оновлення стратегії громади була використана модель “Системи Токенів Громадян” із спрямованістю на конкретні Цілі Сталого Розвитку. Ця модель має назву “Громадський Бюджет 2.0”, вона пілотується в різних громадах вже не перший рік, але вперше була використана саме для ЦСР. Учасники конференції дізналися про особливості впровадження та користь, яку отримала громада. Серед іншого – отримання доданої цінності до суспільних благ громади в 4,3 рази більше ніж за звичайними методами (гранти чи бюджетне фінансування). В умовах обмежених ресурсів це має дуже важливе значення. Але не менш важливими є і решта показників: більше 80% залучених мешканців покращили розуміння ЦСР, а також відчули збільшення свого впливу на прийняття рішень щодо розподілу фінансування та багато іншого. На думку місцевої команди ГБ 2.0 виявився ефективним інструментом розвитку громади, що залучає мешканців до управління, підвищує прозорість та сприяє розбудові відповідальної спільноти.
Детальніше можна дізнатися з запису конференції за посиланням https://youtu.be/28tKXTUkIa.