У Жидачівській громаді Львівської області презентували результати дослідження щодо інклюзивності та доступності послуг

24 січня в Жидачівській громаді Львівської області відбулося друге засіданняробочої групи з питань доступності послуг об’єктів соціальної роботи, міжмуніципального співробітництва, підвищення рівня ...

PHOTO-2024-01-23-15-03-52 3
У Жидачівській громаді Львівської області презентували результати дослідження щодо інклюзивності та доступності послуг

24 січня в Жидачівській громаді Львівської області відбулося друге засіданняробочої групи з питань доступності послуг об’єктів соціальної роботи, міжмуніципального співробітництва, підвищення рівня інклюзії.

Учасники засідання обговорили результати розробки соціального паспорта громади за методологією дослідження, проведеного ГО «Фундація «Простір» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». У рамках дослідження було проаналізовано, наскільки доступними та чутливими до конфліктів є послуги об’єктів соціальної роботи в громаді, а також стан планування подальшої діяльності із застосування отриманих даних.

За результатами опитування, соціальні послуги вважаються повністю доступними для всіх мешканців Жидачівської громади лише на думку 38% респондентів. Адміністративні послуги та робота екстрених служб (швидка / ДСНС) в оцінках респондентів мають вищий рівень доступності, який становить, відповідно, 60% та 52%. Щодо інших видів послуг, таких як медичні, банківські, поліцейські та культурно-розважальні, їх повну доступність зазначають, відповідно, 50%, 60%, 45% та 52% респондентів.

У контексті осіб з інвалідністю, соціальні послуги, на думку 50% респондентів, вважаються рівнодоступними для всіх мешканців громади, включаючи людей з інвалідністю. Адміністративні та екстрені послуги, а також медичні послуги мають вищий рівень рівнодоступності, становлячи, відповідно, 65%, 59% та 55%. Водночас банківські послуги, на думку 47% респондентів, є рівнодоступними для осіб з інвалідністю, але є види послуг, такі як поштові та культурно-розважальні, які вважаються менш доступними (36% та 44%).

Незважаючи на позитивні оцінки доступності, деякі мешканці громади вказали на наявні перепони. 23% респондентів зазначили різні труднощі, такі як відсутність безбар’єрного доступу до об’єктів надання послуг, транспортні та логістичні проблеми, а також обмежені фінансові можливості громади для швидкого та самостійного вирішення питань доступності інфраструктури. З іншого боку, 24% респондентів виявили трудність у визначенні наявних перепон, що вказує на неоднозначність у сприйнятті ситуації.

За результатами дослідження в Жидачівській громаді виявлено конфліктні ситуації, які впливають на соціально-економічний розвиток, відзначають 31% опитаних респондентів. Фактори, що особисто відчуваються як джерела напруги між внутрішньо переміщеними особами та місцевим населенням, включають:

  • Мовні відмінності – на думку 18% респондентів, цей фактор спричиняє середню напругу, і ще 11% вважають, що це призводить до високого рівня напруженості в громаді.
  • Ухилення чоловіків призовного віку від військової служби – на думку 27% респондентів, цей фактор також призводить до середнього рівня напруги, а 24% вбачають у ньому високий рівень напруженості.
  • Неприйнятна соціальна поведінка – для 6% респондентів цей фактор спричиняє середню напругу, і ще 15% вважають, що він призводить до високого рівня напруженості в громаді.

Ці дані вказують на наявність актуальних соціально-економічних викликів у громаді та необхідність розробки програм для подолання конфліктів, сприяння соціальній інтеграції та забезпечення сталого інклюзивного розвитку громади.

Результати дослідження також вказують на низький рівень участі та залученості громадян до прийняття рішень та вирішення соціальних питань – лише 7% респондентів вказали, що є членами місцевих громадських спілок чи неприбуткових організацій.

Оцінка готовності респондентів об’єднувати зусилля та гуртуватися для вирішення соціальних проблем у середньому складає 8 з 10 балів. Це свідчить про те, що, попри обмежену участь у діяльності місцевих громадських спілок чи організацій, більша частина населення готова брати активну участь у вирішенні громадських питань.

За результатами дослідження було також виявлено, що більшість опитаних респондентів ніколи не беруть участь у засіданнях місцевої ради та не долучаються до роботи консультативно-дорадчих органів (Діаграма 1).

Такі показники свідчать про необхідність розвивати та сприяти ініціативам громадянського суспільства, створюючи умови для більшої взаємодії та відкритого обміну ідеями й думками між місцевим населенням та органами влади.

Як зазначила Ганна Борова, радниця з питань інклюзії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»: «Завдяки результатам досліджень робоча група може ретельніше спланувати свої місцеві стратегії, політики, програми та проєкти розвитку Жидачівської громади для підвищення рівня інклюзії та доступності послуг об’єктів соціальної роботи в громаді. Я рада, що запропонована нами методика надала вже перші результати, її застосували на практиці члени робочої групи та долучили місцеве населення».

«Діяльність нашої громадської організації направлена здебільшого на роботу з людьми, які мають ментальні порушення. Однак ми розуміємо, що без фізичної доступності послуг неможливо задовольнити потреби всього населення. Це дослідження показало прогалини в нашій громаді у контексті доступності, ці результати ми використаємо як обґрунтування нових проєктів та програм», – Вероніка Сагайдак, керівниця місцевої ГО «Щасливі разом».

Тож за результатами другого засідання робочої групи:

  • затвердили соціальний паспорт Жидачівської громади;
  • ухвалили врахування результатів дослідження в місцевих проєктах та програмах громади, що буде додатково опрацьовано через наступні засідання робочої групи;
  • запланували провести просвітницькі зустрічі працівників об’єктів освіти з експертами Фундації з інклюзії в освіті;
  • продовжили збір даних щодо обґрунтування необхідних закупівель для покращення доступності соціальних послуг у громаді;
  • наступне засідання робочої групи буде присвячене опрацюванню рекомендації щодо фізичної та архітектурної доступності послуг об’єктів соціальної роботи та проведенню навчання із застосування пристроєм універсального дизайну технічних експертів Фундації та працівників закладів Жидачівської територіальної громади.

Ця зустріч стала важливим кроком для спільного вирішення проблем і покращення якості життя мешканців Жидачівської громади. Результати дослідження та соціальний паспорт будуть опубліковані на сайті громади, а ухвалені рішення покладуть основу для подальшого інклюзивного розвитку громади.

 

****
Цей захід був організований ГО «Фундація «Простір» у рамках гранту «Аналіз доступності, чутливості до конфліктів та перспектив розвитку міжмуніципальних соціальних послуг у пілотних громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році