У РФ затримано українського журналіста Романа Сущенка – коментарі

30 вересня стало відомо про затримання власного кореспондента «Укрінформу» – Романа Сущенка у Росії, одразу ж після його прибуття. З цього приводу «Укрінформ» оприлюднив Заяву: “«Укінформ» глибоко ...

роман сущенко
У РФ затримано українського журналіста Романа Сущенка – коментарі

30 вересня стало відомо про затримання власного кореспондента «Укрінформу» – Романа Сущенка у Росії, одразу ж після його прибуття. З цього приводу «Укрінформ» оприлюднив Заяву: “«Укінформ» глибоко обурений затриманням у Москві в п’ятницю, 30 вересня, нашого власного кореспондента Романа Сущенка і появою в російських ЗМІ інформації щодо звинувачень його у «шпигунстві». Укрінформ вважає затримання Сущенка, який працює в нашому агентстві з 2002 року, а власним кореспондентом у Франції – з 2010 року, спланованою провокацією», – йдеться у заяві «Укрінформу».

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська звернулась до Уповноваженого з прав людини в РФ Тетяни Москалькової з проханням взяти на контроль справу затриманого кореспондента агентства «Укрінформ» Романа Сущенка, перевірити стан дотримання його прав і свобод, зокрема на консульсько-правову допомогу, а також умови його утримання під вартою і стан здоров’я.

У своєму листі Валерія Лутковська звернула увагу російської колеги на те, що про затримання Романа Сущенка не були повідомлені ані його родина, яка перебуває у Франції, ані консул України в Російській Федерації, що позбавило його можливості отримати консульсько-правову допомогу, як це передбачено Віденською конвенцією про консульські зносини і Консульською Конвенцією між Україною і Російською Федерацією.

Валерією Лутковською відкрито провадження щодо захисту прав громадянина України, журналіста Національного інформаційного агентства «Укрінформ» Романа Сущенка, якого було затримано співробітниками Федеральної служби безпеки Російської Федерації за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого статтею 276 Кримінального кодексу Російської Федерації («шпіонаж»), та поміщено до слідчого ізолятора «Лефортово».

Крім того, Валерія Лутковська доручила Представнику Уповноваженого в РФ Володимиру Шрейдлеру тримати на особистому контролі вказану справу, перебувати на постійному зв’язку з адвокатами і надавати інформацію Офісу Омбудсмана України.
В рамках здійснюваного провадження Валерія Лутковська також звернулась до Міністерства закордонних справ України з проханням поінформувати про обставини та причини затримання Романа Сущенка, стан дотримання його прав і свобод на території РФ, зокрема права на консульсько-правову допомогу і умови тримання під вартою.

«Ситуація абсолютно ганебна і брутальна, це не просто арешт журналіста, а цинічна спланована акція російської влади. Журналіст був затриманий 30 вересня, а про його затримання правозахисники випадково дізнались лише 2 жовтня», – наголошує голова НМПУ Ігор Чайка. – «Враховуючи всі обставини так званого «арешту», ми можемо говорити про сплановане викрадення громадянина України,  російськими спецслужбами,  який прибув до Росії у власних справах. Таким чином російська влада чинить «розправу» над кожним із журналістів, хто дозволяє собі критикувати її, відтак, ніхто не може почуватись у безпеці, бо якщо такі злочини толеруються у Росії, вони цілком можливі і поза її межами», – зазначає пан Чайка.

Українські  правозахисні  організації Центр про права людини і Центр громадянських свобод вважають, що арешт кореспондента інформаційного агентства «Укрінформ»  Романа Сущенка в Москві із звинуваченнями в шпигунстві є не лише боротьбою зі свободою слова. Це продовженням тої лінії, яку здійснює уряд Російської Федерації у стосунках з Україною: українських громадян або захоплюють на території Росії , або  викрадають з території України, висувають абсурдні звинувачення, здійснюють психологічний тиск,  вдаються до тортур, аби ті визнали себе винними. Такі дії є складовою частиною війни, яку проти України веде Росія.

 Якщо Роман Сущенко не буде негайно випущений на волю, то він може поповнити список «в’язнів Кремля», стати у ньому двадцять дев’ятою особою. Досі у в’язницях Росії опинилися щонайменше двадцять вісім чоловік, ув’язнених  за політичними мотивами. Серед них левова частка пов’язана з Кримом. Лише кількох  вдалося звільнити через процедуру обміну на російських військових, які були взяті у полон  на території України.  Але більшість залишається за гратами. Дехто з них доведений до жахливого фізичного і психологічного стану.

 Кандидатами до такого списку є також троє щонайменше українських журналістів, проти яких порушено кримінальну  справу  за нібито заклики до порушення територіальної цілісності Росії із використанням ЗМІ. Їм загрожує до п’яти років ув’язнення. Двоє з них знаходяться на території України у відносній небезпеці.

 Тим часом, журналіст Микола Семена перебуває у Криму, не маючи права виїхати з нього. Крім того, він має проблеми зі здоров’ям, що потребують оперативного втручання. Російська влада не дає йому змоги виїхати до Києва для лікування.

 Українські громадські організації закликають український уряд і  міжнародну громадськість піднести свій голос на захист українських політв’язнів у Росії та окупованому Криму, аби звільнити їх і не допустити появи нових жертв такої  репресивної  політики.

У Міністерстві закордонних справ України висловлюють рішучий протест у зв’язку із безпідставним затриманням у Москві 30 вересня 2016 року органами ФСБ РФ громадянина України, власного кореспондента національного інформаційного агентства «Укрінформ» у Франції Романа Сущенка.

“Ми глибоко обурені тим, що українського журналіста, який прибув на територію Російської Федерації з метою відвідати близьких родичів, російська влада затримала за надуманим звинуваченням у «шпигунстві».

Розглядаємо це як черговий крок у цілеспрямованій політиці Російської Федерації використання українців, які опиняються в руках її органів влади, у якості політичних заручників у своїй гібридній агресії проти нашої держави. Те, що за своєю професійною діяльністю та життєвими принципами Роман Сущенко є людиною, яка відстоює об’єктивність і свободу слова, лише доводить, що офіційна Москва веде війну не лише проти України, але й проти всього демократичного світу, для якого права людини і свободи є фундаментальними цінностями.

Вимагаємо від Російської Федерації забезпечення дотримання прав українця, негайного допуску консульських посадових осіб України до утримуваного відповідно до взятих на себе Росією міжнародно-правових зобов’язань, а також його невідкладного звільнення і безперешкодного повернення неушкодженим на Батьківщину.

МЗС України звертається також із закликом до міжнародного співтовариства, зокрема ООН, ОБСЄ, Ради Європи та усіх авторитетних правозахисних організацій не залишатися осторонь кричущого свавілля з боку Російської Федерації та посилити спільні зусилля для якнайшвидшого припинення Москвою порушень прав людини і тиску на незалежних журналістів” – йдеться у коментарі МЗС.


Тематика публікації:       

Останні публікації цього розділу:

Щоб було без "хламу": у Краматорську стартував масштабний проєкт щодо поліпшення стану реклами

Вікі любить пам'ятки: за кількістю фото Україна посіла перше місце

Тут курять. Чому необхідно посилювати антитютюнове законодавство

Новий комікс про журналістську етику від Олександра Грехова

Mezzanine, Masterskaya та Інститут звуку отримали грантову підтримку від «Креативної Європи»

Громадський центр правосуддя подав скаргу до Європейського суду з прав людини щодо порушення Україною права на справедливий суд