У РФ затримано українського журналіста Романа Сущенка – коментарі

30 вересня стало відомо про затримання власного кореспондента «Укрінформу» – Романа Сущенка у Росії, одразу ж після його прибуття. З цього приводу «Укрінформ» оприлюднив Заяву: “«Укінформ» глибоко ...

роман сущенко
У РФ затримано українського журналіста Романа Сущенка – коментарі

30 вересня стало відомо про затримання власного кореспондента «Укрінформу» – Романа Сущенка у Росії, одразу ж після його прибуття. З цього приводу «Укрінформ» оприлюднив Заяву: “«Укінформ» глибоко обурений затриманням у Москві в п’ятницю, 30 вересня, нашого власного кореспондента Романа Сущенка і появою в російських ЗМІ інформації щодо звинувачень його у «шпигунстві». Укрінформ вважає затримання Сущенка, який працює в нашому агентстві з 2002 року, а власним кореспондентом у Франції – з 2010 року, спланованою провокацією», – йдеться у заяві «Укрінформу».

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська звернулась до Уповноваженого з прав людини в РФ Тетяни Москалькової з проханням взяти на контроль справу затриманого кореспондента агентства «Укрінформ» Романа Сущенка, перевірити стан дотримання його прав і свобод, зокрема на консульсько-правову допомогу, а також умови його утримання під вартою і стан здоров’я.

У своєму листі Валерія Лутковська звернула увагу російської колеги на те, що про затримання Романа Сущенка не були повідомлені ані його родина, яка перебуває у Франції, ані консул України в Російській Федерації, що позбавило його можливості отримати консульсько-правову допомогу, як це передбачено Віденською конвенцією про консульські зносини і Консульською Конвенцією між Україною і Російською Федерацією.

Валерією Лутковською відкрито провадження щодо захисту прав громадянина України, журналіста Національного інформаційного агентства «Укрінформ» Романа Сущенка, якого було затримано співробітниками Федеральної служби безпеки Російської Федерації за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого статтею 276 Кримінального кодексу Російської Федерації («шпіонаж»), та поміщено до слідчого ізолятора «Лефортово».

Крім того, Валерія Лутковська доручила Представнику Уповноваженого в РФ Володимиру Шрейдлеру тримати на особистому контролі вказану справу, перебувати на постійному зв’язку з адвокатами і надавати інформацію Офісу Омбудсмана України.
В рамках здійснюваного провадження Валерія Лутковська також звернулась до Міністерства закордонних справ України з проханням поінформувати про обставини та причини затримання Романа Сущенка, стан дотримання його прав і свобод на території РФ, зокрема права на консульсько-правову допомогу і умови тримання під вартою.

«Ситуація абсолютно ганебна і брутальна, це не просто арешт журналіста, а цинічна спланована акція російської влади. Журналіст був затриманий 30 вересня, а про його затримання правозахисники випадково дізнались лише 2 жовтня», – наголошує голова НМПУ Ігор Чайка. – «Враховуючи всі обставини так званого «арешту», ми можемо говорити про сплановане викрадення громадянина України,  російськими спецслужбами,  який прибув до Росії у власних справах. Таким чином російська влада чинить «розправу» над кожним із журналістів, хто дозволяє собі критикувати її, відтак, ніхто не може почуватись у безпеці, бо якщо такі злочини толеруються у Росії, вони цілком можливі і поза її межами», – зазначає пан Чайка.

Українські  правозахисні  організації Центр про права людини і Центр громадянських свобод вважають, що арешт кореспондента інформаційного агентства «Укрінформ»  Романа Сущенка в Москві із звинуваченнями в шпигунстві є не лише боротьбою зі свободою слова. Це продовженням тої лінії, яку здійснює уряд Російської Федерації у стосунках з Україною: українських громадян або захоплюють на території Росії , або  викрадають з території України, висувають абсурдні звинувачення, здійснюють психологічний тиск,  вдаються до тортур, аби ті визнали себе винними. Такі дії є складовою частиною війни, яку проти України веде Росія.

 Якщо Роман Сущенко не буде негайно випущений на волю, то він може поповнити список «в’язнів Кремля», стати у ньому двадцять дев’ятою особою. Досі у в’язницях Росії опинилися щонайменше двадцять вісім чоловік, ув’язнених  за політичними мотивами. Серед них левова частка пов’язана з Кримом. Лише кількох  вдалося звільнити через процедуру обміну на російських військових, які були взяті у полон  на території України.  Але більшість залишається за гратами. Дехто з них доведений до жахливого фізичного і психологічного стану.

 Кандидатами до такого списку є також троє щонайменше українських журналістів, проти яких порушено кримінальну  справу  за нібито заклики до порушення територіальної цілісності Росії із використанням ЗМІ. Їм загрожує до п’яти років ув’язнення. Двоє з них знаходяться на території України у відносній небезпеці.

 Тим часом, журналіст Микола Семена перебуває у Криму, не маючи права виїхати з нього. Крім того, він має проблеми зі здоров’ям, що потребують оперативного втручання. Російська влада не дає йому змоги виїхати до Києва для лікування.

 Українські громадські організації закликають український уряд і  міжнародну громадськість піднести свій голос на захист українських політв’язнів у Росії та окупованому Криму, аби звільнити їх і не допустити появи нових жертв такої  репресивної  політики.

У Міністерстві закордонних справ України висловлюють рішучий протест у зв’язку із безпідставним затриманням у Москві 30 вересня 2016 року органами ФСБ РФ громадянина України, власного кореспондента національного інформаційного агентства «Укрінформ» у Франції Романа Сущенка.

“Ми глибоко обурені тим, що українського журналіста, який прибув на територію Російської Федерації з метою відвідати близьких родичів, російська влада затримала за надуманим звинуваченням у «шпигунстві».

Розглядаємо це як черговий крок у цілеспрямованій політиці Російської Федерації використання українців, які опиняються в руках її органів влади, у якості політичних заручників у своїй гібридній агресії проти нашої держави. Те, що за своєю професійною діяльністю та життєвими принципами Роман Сущенко є людиною, яка відстоює об’єктивність і свободу слова, лише доводить, що офіційна Москва веде війну не лише проти України, але й проти всього демократичного світу, для якого права людини і свободи є фундаментальними цінностями.

Вимагаємо від Російської Федерації забезпечення дотримання прав українця, негайного допуску консульських посадових осіб України до утримуваного відповідно до взятих на себе Росією міжнародно-правових зобов’язань, а також його невідкладного звільнення і безперешкодного повернення неушкодженим на Батьківщину.

МЗС України звертається також із закликом до міжнародного співтовариства, зокрема ООН, ОБСЄ, Ради Європи та усіх авторитетних правозахисних організацій не залишатися осторонь кричущого свавілля з боку Російської Федерації та посилити спільні зусилля для якнайшвидшого припинення Москвою порушень прав людини і тиску на незалежних журналістів” – йдеться у коментарі МЗС.


Тематика публікації:       

Останні публікації цього розділу:

Відкриваємо шлях до майбутнього за допомогою "НАВІГАТОРА МАЙБУТНЬОГО"

Що думаєте про тему деінституціалізації?

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Чернівцях

У Сумах хаб ІМІ надає медійникам техніку та захисне спорядження

Юридичне\Волонтерське для ГО, волонтерів та активістів

Відбувся круглий стіл “Наш Південь: ідентичності в умовах війни”