У м. Дніпро громадські активісти обговорили законопроект про статус депутатів місцевих рад

31 жовтня 2017р. в Центрі підтримки громадських і культурних ініціатив "Тамариск" відбулося громадське обговорення законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ...

Додано:
Anton Vusyk

DSCN2674
У м. Дніпро громадські активісти обговорили законопроект про статус депутатів місцевих рад

31 жовтня 2017р. в Центрі підтримки громадських і культурних ініціатив “Тамариск” відбулося громадське обговорення законопроекту “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання статусу депутатів місцевих рад”. Організаторами заходу спільно з “Тамариском” стали ГО “Інститут Громадської Експертизи” та ДОГО “Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики”.

Громадське обговорення проходило у форматі круглого столу, у якому взяли участь громадські активісти та депутати місцевих рад – міських (Новомосковської, Підгородненської, Жовтоводської), а також Дніпропетровської обласної ради.

Зміни до законодавства розроблялись спеціалістами Програми розвитку ООН, яка і стала ініціатором публічного обговорення,  за погодженням з Комітетом ВР з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Законопроект спрямований на посилення відповідальності депутатів місцевих рад, збільшує їх залежність від виборців, а саме: містить визначення чіткого механізму звітування депутата перед виборцями, усуває прогалини у правовому регулюванні відкликання депутатів за народною ініціативо, тощо.  Також більш детально прописані права самих народних обранців: унормовується порядок дострокового припинення повноважень за заявою депутата, уточняється термін “виборчий округ”, та коло виборців, інтереси яких представляє депутат місцевої ради, встановлюється відповідальність за недотримання порядку розгляду депутатських звернень, запитів тощо.

“Зміни в статті 189-19 Кодексу про адміністративні правопорушення прирівнюють депутатів місцевих рад до нардепів в частині надання їм необхідної інформації на їх звернення або запит. За несвоєчасне надання відповіді депутатам місцевих рад пропонується карати посадових осіб таким самим чином, як і за ігнорування запитів народних депутатів – штрафами”, – презентував запропоновані новації голова ДОГО “Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики” Олексій Андрєєв.

Таке нововведення знайшло підтримку серед всіх учасників “круглого столу”, особливо – депутатів. Однак виникло питання стосовно того, хто повинен оформляти адміністративні протоколи. Якщо адмінкомісія утворена при виконкомі відповідної ради, то чи не буде вона саботувати таку роботу? Наприклад, сама рада не буде збиратися для утворення такої комісії… Можливо? Можливо. Тому учасники заходу рекомендували детально прописати механізм притягнення до відповідальності із визначенням суб’єктів уповноважених складати адміністративні протоколи, у тому числі передбачити відповідальність за саботування складення відповідних протоколів. Одна із пропозицій – покласти складення протоколів на органи ради вищого рівня.

“Цікаво, що такі питання не порушувались на обговореннях в інших регіонах”, – підмітив виконавчий директор ГО “Інститут громадської експертизи” Олексій Літвінов.

Законопроект також передбачає внесення змін в окремі статті Кодексу адміністративного судочинства, Закону України “Про місцеве самоврядування” і особливо – Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”. Останнє обговорювали особливо жваво.

Так, бурхливу дискусію серед учасників “круглого стола” викликало доповнення до другої статті Закону “Про статус депутатів місцевих рад”, яким пропонується не пізніше другої сесії закріплювати депутатів, обраних по багатомандатному округу, за конкретним округом. Закріплювати рішенням сесії з урахуванням пропозиції місцевої парторганізації, яка висувала кандидата. Однак, при такій нормі можуть виникнути зловживання з боку більшості відносно опозиції. Наприклад, депутата облради, який мешкає в Кривому Розі, будуть закріплювати за округом в Жовтих Водах, де його ніхто не знає, і програмою якого не передбачена розбудова цього жовтоводського округу. Тому вирішили внести доповнення: “при згоді самого депутата”.

Доповнення 7-ї статті передбачають заборону на сумісництво депутатом своєї діяльності з роботою у виконавчих органах влади. Перелік посад, з якими неможливо сумісництво, доповнили посадами керівників КП та комунальних закладів (щоб запобігти конфлікту інтересів при формуванні бюджету).

Також учасники круглого столу рекомендували вилучити з законопроекту пункт про обов’язкове висвітлення діяльності рад через ЗМІ за бюджетні кошти, прописати фіксацію програмних зобов’язань кандидатів в депутати та багато іншого.

Учасники громадського обговорення позитивно сприйняли проекти змін, які дозволяють привести Закон України “Про місцеве самоврядування” та Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” у відповідність із Законом України “Про запобігання корупції”.

“Усі ваші пропозиції ми подамо в Комітет ВР з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування”, – запевнив Олексії Літвінов. Народні депутати розглянуть законопроект і зауваження до нього на засіданні Комітету Верховної Ради 15 листопада.

Усі зацікавлені особи можуть подати свої пропозиції до оприлюдненого законопроекту до 17.00 3 листопада 2017 р., надіславши їх на електронну пошту Центру підтримки громадських і культурних ініціатив “Тамариск”.

 


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Будувати спільноту в часи війни: як партисипативний театр змінює громади в Україні

Молодіжні ради отримали компʼютерну техніку та оснащення для роботи

ProjectPro: підтримка Європейського Союзу для українського бізнесу

Практика Театру Пригноблених увійшла до альбому інклюзивних мистецьких практик в Україні

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади