Стратегічне планування – важливий крок до збалансованого розвитку Опішнянської громади
У 2018 році Опішнянська громада стала учасницею пілотного проекту, в рамках якого представники громади брали участь у комплексі заходів для планування напрямків ефективного використання рентних ...
Додано:
НОВА Енергія
У 2018 році Опішнянська громада стала учасницею пілотного проекту, в рамках якого представники громади брали участь у комплексі заходів для планування напрямків ефективного використання рентних коштів від газовидобутку, частина яких з цього року надходить до місцевих бюджетів. 5 травня у смт Опішня Полтавської області відбувся черговий захід проекту «Прозоре управління коштами, отриманими від видобутку вуглеводнів на місцевому рівні», у ході якого місцеві мешканці спільно з працівниками селищної ради обговорювали, які напрямки економічної діяльності слід розвивати у громаді, як покращити соціальну інфраструктуру та умови життя населення. Свої ідеї та побажання учасники круглого столу включали до проекту плану соціально-економічного розвитку Опішнянської селищної ради.
Круглий стіл «Роль видобутку газу у стратегічному плані розвитку Опішнянської громади», що відбувся 5 травня у смт Опішня Полтавської області, був присвячений проблемам використання ренти від видобутку природного газу та газового конденсату та їх спрямування на розвиток громади. Захід організовано в рамках проекту «Прозоре управління коштами, отриманими від видобутку вуглеводнів на місцевому рівні», що фінансується Міжнародним фондом «Відродження».
За попередніми підрахунками Опішнянська селищна рада протягом 2018 року має отримати близько 3,24 млн. грн. (1%) коштів ренти за користування надрами для видобутку вуглеводнів. Це майже половина минулорічного бюджету селищної ради, тому рентні надходження мають велике значення й надають багато нових можливостей для цієї громади. Головне – ефективно їх використати та не пустити «на проїдання».
Відтак стратегічне планування є невід’ємною та важливою складовою на шляху до збалансованого розвитку територій. Жителі Опішні та сусідніх сіл у ході круглого столу продовжили обговорення положень плану соціально-економічного розвитку Опішнянської селищної ради, розпочате на минулому заході. Попередньо експерти ГО «НОВА Енергія» допомогли сформувати основні стратегічні та оперативні цілі, а в ході круглого столу учасники разом з експертами запропонували перелік заходів і завдань, спрямованих на їх досягнення, визначили ті заходи, які для громади є найбільш важливими, а також висловили свої побажання, на що краще витратити рентні кошти.
В. о. голови — секретар Опішнянської селищної ради Юлія Масюк відзначила, що завдяки рентним коштам селищній раді вдалося забезпечити співфінансування на будівництво нової водозабірної свердловини: «Ви знаєте, що у нас великі проблеми з питною водою. Ми підготували проект будівництва нової артезіанської свердловини в рамках програми «Питна вода Полтавщини», і з обласного бюджету нам виділили майже 5,5 млн. грн. на будівництво. Решту коштів – 2,4 млн. грн. ми повинні добавити з бюджету селищної ради, і на сьогодні всі рентні платежі, які поступили (близько 800 тис. грн.) пішли на співфінансування. Звісно, якби не рента і не допомога з області, ми власними коштами цього б не зробили. Нова свердловина буде забезпечувати не тільки Опішнянську селищну раду, а й деякі сусідні населені пункти. Тому цей проект дуже важливий для нас. Наступні рентні платежі, які надходитимуть надалі, будемо спрямовувати на розвиток громади, інфраструктуру, співфінансування проектів, які будуть подані від нашої громади на обласні конкурси».
Керівник проекту Віталій Филенко підкреслив, що найбільш доцільно використовувати кошти ренти саме на співфінанансування проектів, щоб кожна гривня рентних платежів принесла громаді ще три гривні зовнішнього фінансування та інвестицій у розвиток. «Чому ми говоримо про важливість цього проекту? – зазначає Віталій, – тому що місцеві жителі мають розуміти, що вони отримають від того, що на їх території здійснюється видобуток корисних копалин, подекуди погіршується екологічна ситуація та зношується дорожньо-транспортна інфраструктура. В рамках цього пілотного проекту ми навчаємо громади, як спрогнозувати рентні надходження, щоб закласти їх у бюджет, а потім ефективно використати. Цей рік буде показовим, тому важливо продемонструвати, що закон про розподіл ренти був прийнятий не дарма, що він має великий зиск для громад, і місцеві ради змогли багато корисного за ці гроші зробити для місцевого населення».
За пропозиціями учасників круглого столу до проекту плану соціально-економічного розвитку Опішнянської селищної ради були внесені такі завдання, як благоустрій території, зокрема, облаштування центрального парку в Опішні, реконструкція спортивної зали, встановлення дитячих та спортивних майданчиків, встановлення вуличного освітлення в усіх населених пунктах. Не оминули й тему енергоефективності — передбачили спочатку створення системи енергетичного менеджменту при бюджетних установах і проведення їх енергетичного аудиту, а після – впровадження проектів з комплексної тепломодернізації будівель. У комунальній сфері болючими для громади питаннями виявилися якісне забезпечення питною водою та поводження з побутовими відходами, тому окремими завданнями плану визначили буріння необхідної кількості нових водозабірних свердловин (або реконструкцію діючих) та заходи по збільшенню охоплення населення організованими послугами зі збирання твердих побутових відходів.
Експерти також запропонували опішнянам створити на сайті відкритий реєстр вільних земельних ділянок, так званих інвестиційних майданчиків, доступних для передачі інвесторам під будівництво готельно-відпочинкових комплексів та розважальної інфраструктури, що в перспективі б забезпечувало комфортне перебування туристів, які відвідують українську столицю гончарства. А для комфортного переміщення місцевих жителів запропонували запровадити кілька місцевих маршрутів громадського транспорту, попередньо провівши детальний аналіз місцевого пасажиропотоку.
Частину запланованих заходів планується реалізувати за рахунок рентних платежів у наступні кілька років. Готуючи проект плану соціально-економічного розвитку, опішняни не втрачають надію на створення ОТГ, тому додатково учасники круглого столу прописали низку завдань, що стануть актуальними, якщо Опішня все-таки об’єднається з сусідніми громадами. Звісно, це поставить місцеву владу перед новими викликами, але й частка ренти, яку отримає об’єднана громада збільшиться утричі.
Довідково. Метою проекту «Прозоре управління коштами, отриманими від видобутку вуглеводнів на місцевому рівні» є запровадження дієвих демократичних практик публічного й ефективного управляння фінансовими потоками на місцях шляхом реалізації пілотних проектів з розробки стратегічних планів розвитку видобувних регіонів, враховуючи перспективні фінансові надходження до місцевих бюджетів у вигляді рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату. Проект реалізується ГО «НОВА Енергія» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Проект запроваджено на підтримку Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні (UAEITI), основним завданням якої є забезпечення прозорості в управлінні природними ресурсами країни і розкриття державних доходів від видобувного сектора.