Проект ЄС оцінив обсяг ртутьвмісних відходів в Україні

Щорічно в Україні викидають біля 26 млн люмінесцентних ламп, що містять близько 130 кг ртуті. Ще близько 40 кг ртуті потрапляє у довкілля через відходи електронного та електричного обладнання, йде ...

Додано:
Nataliya Kuts

fluorescent - люмінесцентна лампа
Проект ЄС оцінив обсяг ртутьвмісних відходів в Україні

Щорічно в Україні викидають біля 26 млн люмінесцентних ламп, що містять близько 130 кг ртуті. Ще близько 40 кг ртуті потрапляє у довкілля через відходи електронного та електричного обладнання, йде мова в аналітичному звіті «Про оцінювання обсягів ртутьвмісних відходів та рекомендації щодо впровадження Мінаматської конвенції в Україні». Звіт підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу в межах проекту «Українське громадянське суспільство за європейське поводження з відходами».

В Україні відсутні обмеження щодо використання ртутьвмісної продукції, немає класифікації ртутних відходів та визначених методів їхнього перероблення, відсутній централізований збір ртутьвмісних відходів від населення: відпрацьованих люмінесцентних ламп, батарейок, пошкоджених ртутних термометрів тощо. Через це значна частина відходів потрапляє до сміттєвих баків і вивозиться на звалища.

За думкою експертів проекту ЄС, Україні вкрай важливо ухвалити розроблені проекти закону про управління відходами, який передбачає роздільний збір ртутьвмісних відходів; закону про відходи електронного та електричного обладнання, підготовленого в межах проекту ЄС Twinning «Впровадження системи управління відходами електричного та електронного обладнання в Україні»; закону про батареї, батарейки та акумулятори та інші нормативні акти. Ключовим кроком для вирішення проблеми ртутьвмісних відходів стане приєднання України до Мінаматської конвенції, що спрямована на поступову відмову від застосування ртуті. Для впровадження Мінаматської конвенції в Україні необхідно:

  • Розробити заходи з управління ртутними відходами та внести їх до Національного плану управління відходами до 2030 року, затвердженого Кабінетом Міністрів України у лютому 2019 р.
  • Внести групи ртутних відходів до проекту Національного переліку відходів.
  • Здійснити комплексну інвентаризацію джерел утворення ртутьвмісних відходів.
  • Розробити та затвердити національну стратегію поводження з ртутними відходами.
  • Забезпечити ефективний роздільний збір відпрацьованих люмінесцентних ламп від населення.
  • Зобов’язати виробників, постачальників та дистриб’юторів люмінесцентних ламп зазначати на упаковці пам’ятку про вміст ртуті та правила поводження з відпрацьованими люмінесцентними лампами.
  • Розробити комплекс заходів щодо створення умов та вимог для функціонування переробних підприємств з перероблення відпрацьованих люмінесцентних ламп та інших ртутних відходів.
  • Адаптувати національне законодавство у галузі поводження з ртутними відходами до вимог ЄС.
  • Створити систему обліку та контролю за переміщенням продукції і відходів, що містять ртуть в межах країни та за транскордонним перевезенням таких відходів.

Європейський союз допомагає Україні запровадити європейський підхід до поводження з ртутними відходами через розробку законодавчих змін та впровадження відповідних технологій. Так, у 2015 році у Львові за кошти Європейського Союзу відкрили першу в Україні лінію з переробки небезпечних люмінесцентних ламп за найновішою шведською технологією.

В Європі заборонено викидати люмінесцентні лампи у смітник, діє розширена відповідальність виробника, а люмінесцентні лампи заміняються на LED лампи. Європейський підхід в цілому полягає у поступовому зменшенні виробництва ртутьвмісних товарів і, де можливо, повному припиненні такого виробництва, роздільному зборі, вилученні ртуті і виведення її з довкілля, припинення видобування ртуті.

 

Довідкова інформація: Мінаматська конвенція щодо ртуті прийнята в 2013 році. Вона носить ім’я японського міста Мінамата, де в 1956 році ртуттю отруїлися майже 2 тисячі людей.

Проект ЄС «Українське громадянське суспільство за європейське поводження з відходами» реалізує Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) у співпраці з громадською організацією «Екологічні ініціативи» (ЕІ). Мета проекту – підвищити ефективність системи управління відходами в Україні та зменшити негативний вплив відходів на довкілля. Тривалість: червень 2016 – липень 2019.

 

За додатковою інформацією звертайтеся до Ольги Мелень-Забрамної, [email protected] або за телефоном +38 032 2257682.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році