Підприємці Полтави пропонують запровадити інститут регіонального бізнес-омбудсмена та дорадчі органи

Наприкінці літа, 26 серпня  у Полтаві (приміщення «Антикафе») відбулось засідання Фокус-групи «Визначення ключових проблем розвитку підприємництва і можливостей їх вирішення через повноваження ...

Додано:

изображение_viber_2020-08-26_16-16-23
Підприємці Полтави пропонують запровадити інститут регіонального бізнес-омбудсмена та дорадчі органи

Наприкінці літа, 26 серпня  у Полтаві (приміщення «Антикафе») відбулось засідання Фокус-групи «Визначення ключових проблем розвитку підприємництва і можливостей їх вирішення через повноваження місцевого самоврядування Полтавщини».

У заході взяли участь представники Полтавської міської організації роботодавців, експерти сільськогосподарського дорадництва, керівники бізнес-асоціацій, інституцій сприяння молодіжному підприємництва, науковці,  підприємці сфери рекламно-виставкової діяльності, консалтингу, надання житлово-комунальних послуг, послуг у сфері культури та сфери розваг, промисловості.

Організатором зустрічі виступив Аналітичний Центр «Бюро економічних та соціальних досліджень».

изображение_viber_2020-08-26_16-16-17 изображение_viber_2020-08-26_16-16-18 изображение_viber_2020-08-26_16-16-19 изображение_viber_2020-08-26_16-16-20 изображение_viber_2020-08-26_16-16-21 изображение_viber_2020-08-26_16-16-22 изображение_viber_2020-08-26_16-16-23 изображение_viber_2020-08-26_16-16-24 изображение_viber_2020-08-26_16-16-26

Півторагодинна дискусія складалась із трьох частин: 1)презентація інструментів і повноважень органів місцевого самоврядування у сфері сприяння бізнесу, 2) визначення ключових проблемних питань на місцевому рівні, 3) пошук можливостей і пропозицій підприємців, щодо вирішення конкретних питань. Модератором дискусії виступив керівник Аналітичного центру «Бюро економічних та соціальних досліджень» Вадим Штефан.

Модератор презентував на початку засідання інструменти сприяння бізнесу та можливості вирішення окремих питань у розвитку підприємництва, що належать до повноважень органів місцевого самоврядування як базового рівня, так і рівня області.  Головними інструментами є  –  управління стратегією громади, програми сприяння розвитку підприємництва, наявність інфраструктури та доступу до мереж, регуляторний клімат, профілактика корупційних дій з боку посадовців, спрощена дозвільна система.

Найпродуктивнішою частиною засідання було визначення конкретних проблемних питань розвитку підприємництва, зокрема було відзначено:

  • Низький рівень комунікації між широким підприємницьким середовищем Полтави і владою, відсутність дієвих дорадчих органів і платформ формування збалансованої місцевої політики у сфері підприємництва.
  • Низький рівень виконавчої дисципліни посадовців міськради щодо забезпечення комунікацій з підприємцями, зокрема, на думку підприємців, порушувались терміни розгляду документів, встановлені Законами України «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації» тощо.
  • Відсутня робота громадської ради при ОДА, що знижує можливості комунікації бізнесу і влади.
  • Відзначена наявність корупційних ризиків в місцевих регуляторних нормативно-правових актах та містобудівних документах на рівні базових громад, як міських так і сільських.
  • Програми розвитку та сприяння підприємництва потребують удосконалення поліпшення їх якості. Подібні програми пишуть чиновники без залучення експертів сфери підприємництва та підприємців.
  • Низький рівень правової грамотності самих підприємців у сфері малого бізнесу.
  • Ризик зниження підприємницької активності у селах, що приєдналися до міських ОТГ.
  • Відсутній механізм масштабування успішних бізнес-проєктів, профінансованих за кошти бюджету. Успішний інноваційний проєкт, який профінансовано за публічні кошти має бути вивчено і його результати поширені для застосування іншими підприємцями початківцями.

Були також зазначені інші проблеми, що відносяться до компетенції органів центральної влади, зокрема у сфері закупівель, державних будівельних норм, ДАБК.

 Разом з тим, учасники зазначили, що на місцевому рівні достатньо інструментів і повноважень для сприяння розвитку підприємництва.

Потому учасники засідання перейшли до формування конкретних пропозицій, зокрема було надано такі:

  • Сформувати дієвий комунікаційний майданчик з каналами зворотного зв’язку влади і широкого кола підприємців.
  • Провести антикорупційну експертизу місцевих регуляторних актів і нормативних документів у дозвільній сфері.
  • Підвищити рівень прозорості у дозвільній сфері, ввівши практику лотів на певні види благоустрою, що на конкурентних умовах будуть запропоновані підприємцям у сфері будівництва, зовнішньої реклами та розміщення тимчасових споруд і малих архітектурних форм.
  • Ввести на регіональному рівні посаду підприємницького омбудсмена.
  • Змінити підхід до процедур розробки і виконання програм розвитку підприємництва для підвищення їх результативності шляхом долучення представників підприємництва, забезпечення взаємозв’язку результативності таких програм  і системи матеріального стимулювання відповідальних посадових осіб.
  • Підвищити обсяг фінансування програми розвитку підприємництва за аналогією з світовою практикою в умовах пандемії COVID.
  • Альтернативно було запропоновано створити структуру розвитку підприємництва у місті, яка була б фінансово і інституційно зацікавлена розвитку підприємництва.
  • Сформувати у місті банк якісних бізнес-ідей для підприємців-початківців.
  • Створити дієву систему популяризації ідеї підприємництва серед молоді, підприємницької освіти та підвищення правової грамотності.

«Кількість суб’єктів зареєстрованого підприємництва у Полтаві є одним з найвищих в області. Це в, основному, сфера роздрібної торгівлі, ресторанне господарство, сфера гостинності, послуги. Більшість економічно активного населення Полтави так чи інакше отримує доходи саме в цих сферах. Від цього залежить їх добробут. У серпні за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ)  ми провели фокус-групи у Кременчуку, Лубнах, Миргороді та Полтаві. На початку вересня в узагальненому форматі ми поширимо напрацювання серед всіх зацікавлених сторін процесу сприяння розвитку підприємництва» – зазначив Вадим Штефан.

Учасники засідання дійшли загальної думки, що на рівні територіальних громад достатньо інструментів, ресурсів, кадрового і експертного потенціалу для подальшого сприяння розвитку підприємництва.

За результатами  проведених заходів та анкетування підприємництва аналітики планують підготувати узагальнений звіт та пошири його серед зацікавлених сторін і влади.

Захід здійснено у рамках всеукраїнської адвокасі-кампанії по просуванню інтересів підприємництва за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ).

«Адвокасі-кампанія впроваджується за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ). Окремі думки, висловлені в публікаціях (під час заходу), відображають особисту позицію авторів і можуть не збігатися з поглядами Уряду США та Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ)».  

 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році