«Пакунок малюка» або гроші: як кримчанам забрати допомогу для малечі. Якщо коротко – через суд

З жовтня 2021 року у пологових будинках знову з'явились «Пакунки малюка». Міністерство соціальної політики закупили усе необхідне для 53 тисяч наборів. Минулого року через провал тендеру такі пакунки ...

4-3
«Пакунок малюка» або гроші: як кримчанам забрати допомогу для малечі. Якщо коротко – через суд

З жовтня 2021 року у пологових будинках знову з’явились «Пакунки малюка». Міністерство соціальної політики закупили усе необхідне для 53 тисяч наборів. Минулого року через провал тендеру такі пакунки замінили грошима. Але тепер молоді батьки можуть обирати: або речі, або гроші. За даними дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, 8 із 10 українських родин з новонародженими хочуть отримати «пакунок малюка». 

Спеціалісти КримSOS розповідають, як українцям з окупованого Криму отримати таку допомогу. 

Трохи про «Пакунок малюка»: коли, що, кому  

У 2018 році усім породіллям в пологових будинках почали видавати спеціальні набори з речами по догляду за дитиною. Пелюшки, памперси, одяг та косметика клали у велику симпатичну коробку. Загалом, вага такого пакунку – близько 15 кг. Подібна практика є у Фінляндії. Там «бебі бокси» видають новоспеченим батькам вже понад 60 років. 

Якщо дитина народилась за кордоном, або у пологовому будинку закінчились «бебі бокси» – можна звернутись до  відділу соціального захисту. Але на це виділяють 30 днів. Наявність усіх боксів відображається на онлайн карті.  

А у липні 2020 року Кабмін ухвалив  Постанові № 744 та запропонував батькам замінити «Пакунок малюка» грошовою допомогою «не менше, ніж три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років». Сьогодні це 6 тис 39 грн., а з 1 грудня суму піднімуть до 6300 грн.    

Кошти нараховують на окремі соціальні картки, що можна оформити тільки у  ПриватБанку. А витратити їх можна лише на малюка та у певних магазинах. Їх перелік є на сайті pakunok-malyuka.ioc.gov.ua. Наприклад, у Херсоні є 100 закладів, де можна витратити цю допомогу. Загалом, у каталозі 3,5 тис магазинів. 

З 1 липня 2021 року не потрібно чекати місяць, щоб оформити цю виплату. Цю допомогу можна замовити онлайн на порталі Дія, коли оформлюєте комплексну послугу «єМалятко». І у цьому році 174 тис родин оформили виплати на загальну суму  978,7 млн. грн. А речі у «Пакунку малюка» обрали 57,3 тис. сімей.  

Особливості оформлення для кримчан

Юристи КримSOS раніше вже розповідали, що з тимчасово окупованих територій майже неможливо онлайн оформити свідоцтво про народження дитини. Схожа ситуація і з «Пакунком малюка».

«Щоб оформити грошову допомогу чи забрати пакунок, кримчанам потрібно мати довідку з пологового будинку, що вони там не отримали речі. Тож ті, хто фактично народжував в окупованому Криму – не можуть надати такий документ», – розповідає про головну перепону Анастасія Калініна, юристка КримSOS. 

Законом батькам виділяють рік для оформлення грошової компенсації «Пакунку малюка». Крім довідки з пологового будинку, потрібно мати рахунок у ПриватБанку й соціальну картку. 

У соціальну службу потрібно принести наступні документи:  

  1. заяву, ось зразок, що можна заповнити вдома;  
  2. копію документа, що посвідчує особу (наприклад, паспорт);
  3. копію свідоцтва про народження дитини українського зразка. Як йогої оформити дивіться тут;
  4. копію довідки внутрішньо переміщеної особи (для переселенців);
  5. довідку з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка»;
  6. копію ідентифікаційного коду (за наявності);
  7. копію рішення про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною); рішення про влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя (для патронатного вихователя); рішення про влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім’ї (за наявності)

Спеціаліст одного з київських відділів Управління соціального захисту населення зазначила, що по цій процедурі українці з тимчасово окупованих територій не можуть отримати допомогу ні грошима, ні речами.  

«На жаль, через те що будь-які документи видані на окупованій території є недійсними, виходить що кримчани не можуть надати довідку з пологового будинку, а цей документ по суті є головним. В такому разі, ми можемо надати відмову та людина має право звернутися до суду», –  коментує спеціаліст соцзахисту. 

Тож батькам потрібно спершу отримати письмову відмову в управлінні соцзахисту про те, що там не можуть видати гроші за «Пакунок малюка». Потім у родини буде 6 місяців, щоб звернутись до адміністративного суду, що знаходиться в одному районі з відділом соцзахисту. 

Юристи КримSOS зазначають, що подібні справи зазвичай розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, тобто без повідомлення чи присутності зацікавлених сторін. Також рішення по таким справам має бути максимум за 60 днів з дня відкриття провадження.  Але доведеться сплатити судовий збір 908 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб). Разом з тим, у випадку задоволення позову сплачена сума судового збору  повертається особі, яка звернулася до адміністративного суду.

«Можна зробити висновок, що для відкриття справи у суді та отримання позитивного рішення, одному з батьків потрібно мінімум два рази виїжджати з тимчасово окупованої території, – підводить підсумки Віктор Вуйко, юрист КримSOS, – І треба пам’ятати, що гроші за “Пакунок малюка” переводять на картку Приватбанку та їх можна витратити тільки в певних магазинах тільки на дитячі товари».   

Тож якщо Вам потрібна допомога у складанні заяви до суду чи інша юридична консультація – радимо звернутися на «гарячу лінію» КримSOS. Дзвінки у київському офісі приймаються з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 19:00 на будь-який з номерів: (096) 684-88-47,  (063) 077-16-19, (095) 031-53-97. Контакти відділу у Херсоні – (095) 277-53-55 пн.-пт. з  9:00 – 18:00 (Viber з 11:00 до 16:00). 


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії