Оцінити публічність комунального підприємства у своєму місті тепер може кожен

Через недостатню публічність комунальних підприємств кошти використовуються неефективно, існує ризик корупції, а послуги можуть надаватися неякісно.Центр громадського контролю ДІЙ - Тернопіль (ГО ...

Додано:
Mariia

unnamed
Оцінити публічність комунального підприємства у своєму місті тепер може кожен

Через недостатню публічність комунальних підприємств кошти використовуються неефективно, існує ризик корупції, а послуги можуть надаватися неякісно.

Центр громадського контролю ДІЙ – Тернопіль (ГО “Центр громадського моніторингу та аналітики“) розробив універсальну методологію для дослідження прозорості та публічності комунальних підприємств. 

25 індикаторів розроблені на основі чинного законодавства та кращих практик публічності, підзвітності та організації управлінського процесу. Кожному комунальному підприємству присвоюються бали згідно проаналізованої інформації з офіційного веб-сайту комунального підприємства та органу місцевого самоврядування, нормативних актів, відповідей на запити та моніторингу державних веб-сайтів (spending.gov.ua , data.gov.ua та ін.)

“Як суб’єкт господарювання комунальні підприємства мають обов’язки перед громадськістю. Комунальні підприємства займаються господарською діяльністю, повинні приносити прибуток, надавати пільгові послуги для населення, отримують  дотації з міського бюджету, але ми достеменно не знаємо, що КП мають робити  у сфері прозорості та публічності. Для того, щоб громадські активісти, журналісти, жителі міста, змогли розібратись у тому, чи  комунальне підприємство повністю виконує свої зобов’язання, ми розробили  Методологію дослідження. Застосовуючи Методологію, можливо буде промоніторити ситуацію з комунальними підприємствами в будь-якому місті на предмет прозорості та публічності,”- зазначив Василь Томчишин, координатор Центру громадського контролю «ДІЙ! в Тернополі.

Методологія це збірник, який включає 25 індикаторів з розробленою системою оцінювання та алгоритмом дій для проведення дослідження. Інформація отримана в результаті дослідження дозволить чітко визначити рівень прозорості та публічності комунального підприємства, а також визначити ключові помилки та недопрацювання керівництва КП або управління містом і розробити пропозицію щодо покращення та вирішення проблем. Методологія є загальнодоступною, простою у користуванні, тому не обов’язково бути експертом, щоб користуватися нею. Методологія універсальна в плані того, що всі комунальні підприємства України діють на базі одного законодавства”- продовжує юрист Центру громадського контролю «ДІЙ! в Тернополі Максим Макар .

Аналіз комунальних підприємств Тернополя  здійснювався за двома системами моніторингу:

І. Згідно загального рейтингу КП (максимальна оцінка- 60 балів);

ІІ. Згідно дотримання норм Законодавства (максимальна оцінка- 30 балів).

Доцільність розробки Методології і проведення моніторингу обгрунтовує Тарас Случик: “Комунальне підприємство забезпечує найважливіші послуги міста, також збільшилися бюджети розвитку, тобто великі суми коштів з міського бюджету передаються комунальним підприємствам або через збільшення статутного капіталу або через цільові програми. Таким чином велика частина бюджету розвитку реалізується через комунальні підприємства. Підзвітність КП потрібна тому, що  на відміну від іншого суб’єкта господарювання, КП створене на відокремленій частині комунальної власності і отримує дотації з міського бюджету, тобто із податків. Для того щоб оцінити ефективність управління чи використання коштів потрібно мати дані у зручному форматі, з яким легко працювати. З цією метою розроблено індикатори, частина з яких – законодавчі норми, а інша- кращі практики інших міст.”

Експерти виокремили три групи  індикаторів: 1. Індикатори з інформування. 2. Кадри та управління. 3 Фінанси. Індикатори Методології визначають сукупність критеріїв, відповідність яким  мінімізує корупційні ризики та ризики зловживання становищем керівників КП кінцевим  завданням індикаторів  є затвердження їх як норм для вирішення проблем підприємства.

Юлія Заплавнакоординаторка проекту Центру громадського контролю “ДІЙ!”, наголосила: “Прозорість та публічність комунальних підприємств важлива тим, що це  кошти нас з вами як платників податків. Критично важливо знати як ці кошти реалізуються і чи доцільна діяльність цих комунальних підприємств. Проект який ми здійснюємо з тернопільським центром «ДІЙ!» поширюється на п’ять різних міст: Вінниця, Тернопіль, Маріуполь, Краматорськ і Запоріжжя. Чому саме ці міста ? Вони не є найбільшими, але вони достатньо різні, в кожного міста своя специфіка, яка дозволяє створити універсальну методологію, яку можна використати в кожному місті, оскільки вона не прив’язана до специфіки міста Тернопіль. В  планах використати цю методологію в інших містах проекту. Зараз ми не готові контролювати, моніторити та давати оцінку якості КП, але ми готові сказати про те, чи комунальні підприємства комунікують з нами та мешканцями, показують свою відкритість, інформацію про себе та як використовують кошти.”

З електронною версією Методології дослідження прозорості та публічності комунальних підприємств можна ознайомитись за посиланням: https://goo.gl/FEgtSW

Методологія універсальна та доступна для всіх. Використовувати її можна по всій території України.

Результати дослідження чітко покажуть проблеми у сфері публічності будь-якого комунального підприємства та допоможуть сформувати пропозицію для органів місцевого самоврядування по їх вирішенню.

З інфографікою та результатами аналізу КП Тернополя можна ознайомитись за посиланням: https://act.org.ua/events/381/u_ternopoli_pokazaly_najmensh_ta_najbilsh_prozori_komunalni_pidpryyemstva 

Центр громадського контролю «ДІЙ!» в Тернополі

Довідка: Центр громадського контролю «Дій!» – проект чеської організації People in Need за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми «Transition Promotion Program».. Проект полягає у розбудові в Україні мережі моніторингових центрів, які опікуються питаннями громадського контролю за діяльністю органів місцевої влади. До основних компонентів діяльності проекту відносяться: моніторинг та аналітика, адвокація, громадсько-правова просвіта, створення проактивності місцевого громадського сектору та його консолідація. Мережа на цьому етапі охоплює ключові міста в Україні, де на сьогодні цікава і динамічна громадсько-політична активність – Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ та Маріуполь (Донеччина).


Тематика публікації:                     

Останні публікації цього розділу:

«Чи ми - розділена нація?» - говорили у День Соборності України

У 2019 році зменшилася кількість справ, скерованих до суду за "журналістськими статтями", – ІМІ

165 осіб ув’язнила Росія з політичних мотивів за час окупації Криму, зараз за ґратами – 92 – Кримськотатарський ресурсний центр

Аудитор як суб’єкт фінансового моніторингу для НПО

У Богуславі на День Соборності розгорнули 75-метровий прапор

Проектний менеджмент як ефективний інструмент соціально-економічного розвитку територій