Основна причина проблем із закупівлями лікарських засобів – неповоротка бюрократична система
Перша закупівля ліків для України через міжнародні організації дозволила зекономити 790 мільйонів гривень і зменшити корупційні ризики. Про це під час прес-брифінгу в Українському кризовому ...
Додано:
Громадський Простір
Перша закупівля ліків для України через міжнародні організації дозволила зекономити 790 мільйонів гривень і зменшити корупційні ризики. Про це під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі повідомила Уляна Супрун, виконуючий обов’язки міністра охорони здоров’я України. «Незважаючи на економічну кризу та зниження загального державного фінансування програм лікування, за окремими програмами у 2015 році витратили близько 87% коштів порівняно із 2014 роком, а загальна кількість одиниць закуплених лікарських засобів зросла на майже 55%», – розповіла пані Супрун. Значну частину з них закупили напряму від виробників, у тому числі 100% ліків для хворих на орфанні захворювання, серед них і рідкісні препарати для дітей. «Це якісні препарати, що мають кваліфікацію ВООЗ. Це ті самі ліки, якими користуються у всіх країнах світу», – зазначила Уляна Супрун. Вона додала, що цього року на торги вийшли у 2 рази більше виробників, ніж минулого року. Близько 40% тих, хто виграв тендери – українські виробники.
Уляна Супрун зазначила, що основною причиною усіх проблем із поставками були затягнуті бюрократичні процедури з боку України. Зокрема, на ухвалення необхідних законів витратили 1,5 місяців, на розроблення підзаконних актів та підписання договорів – 8, 5 місяців, на перерахування коштів – 2 тижні. Через те, що гроші перерахували аж у грудні, на складах виробників на момент замовлення не було готових препаратів, а для їхнього виготовлення потрібно було 10 місяців. «Ми думаємо, як це прискорити. Одна з таких речей – електронний документообіг, якого поки що немає. […] На 2016 рік ми вже підготували і внесли пропозиції до постанов, щоб спросити бюрократичні процедури. Ми вже передали пакет необхідних документів на затвердження до Кабміну», – зазначила Уляна Супрун. На затвердження передали також специфічну номенклатуру на закупівлі на 2016-й рік.
«На 100% на сьогодні поставлено ліки для орфанних захворювань, тести для діагностики ВІЛ, дитяча гемофілія і ліки для хворих на гепатит С», – повідомила в.о. міністра охорони здоров’я. Зокрема, ПРООН доставила вже 75%, ЮНІСЕФ – 64%, Crown Agents –57%. «Загалом у регіони вже розвезено 49% від загальної кількості поставок. Решта ліків вже на складах державних підприємств і чекає наказів від МОЗ, які готує фінансово-економічний департамент», – зазначила пані Супрун. Ці процедури можуть зайняти 3-4 дні. Вона додала, що інформація про розвезення ліків по регіонах опублікована на сайті МОЗ. Її оновлюватимуть у понеділок кожні 2 тижні.
Вакцина БЦЖ від ЮНІСЕФ має прибути наприкінці серпня. Поставку ліків і вакцини, які були замовлені із затримкою, у січні і лютому 2016 року, очікують у вересні-жовтні. Ситуація із затримкою в аеропорту препаратів для онкохворих зумовлена непорозумінням між Crown Agents та дистриб’ютором. За словами Уляни Супрун, вирішення цього питання «не залежить від МОЗ, це залежить від договору між Crown Agents і дистриб’ютором». В.о. міністра зазначила, що представники МОЗ зустрічаються із ними двічі на тиждень, щоб прискорити цей процес.
Коментуючи ситуацію із затримками поставок на місця, в.о. міністра охорони здоров’я нагадала, що МОЗ несе безпосередню відповідальність за поставки препаратів із центру у регіони, але не на рівні області. «Якщо є проблема, що ліки вже в області, але ще не в лікарнях – потрібно звертатися до обласного департаменту. […] Якщо зрушень немає – можете звертатися до нас і ми будемо з’ясовувати, чому вони не розподілили далі», – зазначила Уляна Супрун. Вона закликала долучатися до процесу громадських активістів, юристів і представників і пацієнтських організацій, оскільки без їхнього втручання у міністерстві можуть просто не знати про проблему.
Уляна Супрун зазначила, що закупівлі на 2016-2017 роки також відбуватимуться через міжнародні організації. Контракти на закупівлі на 2016 рік вже готові, наразі очікують затвердження номенклатури. «Сьогодні о 16-00 у МОЗ збирається робоча група, яка займається державними закупівлями – юристи, волонтери, які надають нам поради, і представники громадських організацій пацієнтів, щоб розробити чіткий план дій і встановити дедлайни, щоб через 2 тижні ми вже мали готову дорожню карту», – додала вона. Ця робоча група проаналізує також причини затримки доставок препаратів у регіони.
В.о. міністра зазначила, що наразі йде мова про співпрацю лише з трьома міжнародними організаціями. «У законі було наведено перелік організацій, із якими може співпрацювати МОЗ: International Dispensary Association, Crown Agents, Global Drug Facility, Partnership for Supply Chain Management, NATO Support & Procurement Agency, ПРООН, UNDP, UNICEF. Коли ми звернулися до цих організацій, лише Crown Agents і ПРООН і ЮНІСЕФ відповіли, що хочуть з нами співпрацювати. Інші організації не дали відповіді», – пояснила вона.