Як вдалося згуртувати переселенців із Авдіївки в різних містах України та як вони розвивають приймаючі громади

Авдіївка – місто, яке майже 10 років стримує тиск окупантів. Попри те, що місто з 2014 року знаходилося на лінії розмежування, це не заважало йому розвиватися. Вагому роль у цьому відігрівали ...

Додано:
NewDruzhkivka

Т.Переверзєва_Історія успіху-1
Як вдалося згуртувати переселенців із Авдіївки в різних містах України та як вони розвивають приймаючі громади

Авдіївка – місто, яке майже 10 років стримує тиск окупантів. Попри те, що місто з 2014 року знаходилося на лінії розмежування, це не заважало йому розвиватися. Вагому роль у цьому відігрівали громадські організації. Тетяна Переверзєва – одна з тих, хто працює на розвиток громади. Більше 20 років жінка займається громадською діяльністю, була одним із засновників ГО «Пласт-Національної скаутської організації України» в Авдіївці, де працює й нині, змінилась тільки географія діяльності. З 2019 доєдналася до команди ГО «Сила ідей».

Разом із тим громадська активістка гуртує жителів Авдіївки по всій країні у досить незвичний спосіб. ГО «Сила ідей» збирає громади в різних містах України аби приготувати «Авдіївську кашу». Ця страва з рису, яєць, вершкового масла та молока знаходиться у переліку нематеріальної культурної спадщини. Традиція приготування існує з кінця 19 століття. Рецепт передають із покоління в покоління. «Цей проєкт ми назвали «Каша, що мандрує Україною». Люди збираються навколо спадщини нашої громади», – додає Тетяна.

На початку жінці разом з командою однодумців доводилося переконувати представників/-ниць приймаючих громад у важливості таких заходів. Перша презентація відбулася торік в Умані, де знаходився хаб для переселенців зі сходу України.

«Пластунки з Авдіївки, наші подруги з Павлограда та Києва поїхали в Умань. Там ми вирішили провести свято, присвячене традиціям українців. Вийшло дуже душевно. Зібралися наші переселенці/-ки, представники/-ці приймаючої громади, представники/-ці органів влади завітали до нас. Ми співали колядки, грали з дітьми, проводили майстер-класи. Говорили про те, як зберегти себе у ці непевні часи».

Нині такий формат неформального спілкування активістів/-ок, влади та людей набуває популярності. До Тетяни звертаються люди, які самі пропонують провести презентацію Авдіївської каші. Декого ініціатива надихнула створити власні ГО.

«Раніше у них не було поштовху, щоб зустрічатися у громадах. Після того, як ми приїхали у Павлоград, люди, які побували на презентації каші, створили свою ініціативну групу, яка переросла у громадську організацію. В Дубно стежили за нашими мандрами, і одна з жінок, яка з Авдіївської громади, розповіла про авдіївську кашу своїм колегам і вони разом зробили власну презентацію в Дубно. Каша – це вже більше ніж кулінарний продукт, це – ідея, яка об’єднує. Це дуже важливо зараз. Учасники та учасниці зустрічей-презентацій теж про це говорять, що їм це дуже потрібно».

Цей проєкт із поглядом у післявоєнне майбутнє Авдіївської громади, який об’єднує різні ініціативні групи та громадські організації навколо спільної ідеї – відновлення міста.

«Там, де буваємо, ми говоримо про потенційне відновлення нашої громади. Потім, вже в межах діяльності робочої групи з громадської безпеки та соціальної згуртованості Авдіївської громади ми збираємось на вебінарах або на засіданні Робочої групи і вже у структурованому форматі обговорюємо досвід інших громад, а також перспективи нашої громади щодо відновлення. Для більшості – це ідеалістично, але, якщо про це не говорити, то це ніколи не здійсниться. Для того, щоб відновлювати громаду, люди мають бути готові. Надалі ми плануємо зустрічі з громадами, які проходять цей шлях, проводити заняття та тренінги», – каже Тетяна.

 photo_2024-01-16_17-28-19 photo_2024-01-16_17-28-20

Робота ГО «Сила ідей» спрямована й на покращення життя у громадах, де нині мешкають  переселенці з Авдіївки. Тетяна разом із командою ГО «Сила ідей» реалізувала проєкт «Створення інтеграційного простору для переміщених ОГС та ВПО в громадах міста Павлоград, сіл Вербуватівка та Богуслав Павлоградського району Дніпропетровської області». В межах цього проєкту була проведена партисипаторна оцінка громадської безпеки та соціальної згуртованості громад у Дніпропетровській області. «Наша партнерська організація ГО «Точка доступу» провела дослідження та зробила глибоку експертну оцінку безпекової ситуації у м. Павлоград. Це дослідження ми презентували перед органами місцевої влади. І вже на підставі цього документа зараз у Павлограді реалізується дуже потужний проєкт «Безпечна Дніпровська». Це одна з вулиць, на якій було багато ДТП, для жителів Павлограда ця вулиця була місцем небезпеки», – розповідає Тетяна. За реалізацію проєкту «Безпечна Дніпровська» взялася місцева ГО «Центр інноваційного розвитку «Персона» разом із поліцією Павлограда.

З початком повномасштабної війни команда робочої групи з громадської безпеки та соціальної згуртованості відчула всю силу горизонтальних зв’язків, які за багато років були напрацьовані в Мережі робочих груп Донецької області. З лютого 2022 взаємодія між робочими групами Донеччини надала можливість кожній громаді, учасниці Мережі, отримати відповіді на нагальні питання, отримати допомогу, різного типу консультації та безпосередню залученість членів/-кинь робочих груп у режимі «тут і зараз». Зокрема, Авдіївська громада за підтримки Мережі робочих груп Донецької групи, надала допомогу в обладнанні засобами зв’язку, обігріву, ковдрами, матрацами  шелтерів та тимчасових укриттів в Авдіївці та селищі Очеретине. Була надана допомога людям, які потребували евакуації та першої необхідної допомоги в приймаючих громадах. Була направлена допомога поліції та ДСНС. 

«Особисто для мене, – говорить Тетяна, – Мережа робочих груп Донецької області – це спільнота надзвичайно мотивованих людей, професійних, щирих, відповідальних за свої громади. Мережа робочих груп – це в першу чергу про розвиток громад, про збереження людського капіталу, це про створення можливостей для післявоєнного відновлення Донеччини».

 photo_2024-01-16_17-28-18

Матеріал створено в межах ініціативи «Спільноти в безпеці». Ініціативу «Спільноти в безпеці» впроваджує Агенція Розвитку Вугледара за сприяння Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй  (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Ресурсні центри для неурядового сектору Півдня України визначили пріоритетні сфери розвитку

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares