КиївПрайд – справжній розквіт прав людини
12 червня у Києві успішно відбувся Марш Рівності ЛГБТІ-спільноти (лесбійки, геї, бісексуали, трансґендерні та інтерсексуальні люди) КиївПрайд. Amnesty International із радістю відзначає співпрацю ...
Додано:
Громадський Простір
12 червня у Києві успішно відбувся Марш Рівності ЛГБТІ-спільноти (лесбійки, геї, бісексуали, трансґендерні та інтерсексуальні люди) КиївПрайд. Amnesty International із радістю відзначає співпрацю Національної поліції України, Київської міської державної адміністрації з організаторами та організаторками ходи, а також те, що було забезпечено належний захист під час проведення заходу.
На відміну від попередніх років, Україна виконала свій міжнародний обов’язок захищати право ЛГБТІ-спільноти на свободу вираження та мирних зібрань. Це – важливий крок у подоланні дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності. Це також хороший приклад для регіону, у якому агресивно налаштований натовп часто нападає на учасників подібних маршів.
12 червня у Києві зібрались близько 2 000 людей, аби закликати суспільство визнати рівність прав ЛГБТІ-спільноти. Хоча напередодні маршу ультраправі радикальні групи погрожували перетворити ходу на «криваву кашу», і противники заходу намагалися перешкоджати самій ході, учасники не злякалися. На місці проведення та у прилеглих районах чергували майже 7 000 представників правоохоронних органів, охороняючи мітинг. Поліція вжила комплексних безпекових заходів, аби захистити марш. Зокрема, для попередження можливих нападів було перекрито низку прилеглих вулиць та одну станцію метро.
Поліція затримала 57 осіб, що планували нападати на учасників маршу до його початку, або намагались зробити це під час заходу. Після завершення Маршу Рівності на одного з учасників напали невідомі — він отримав тілесні ушкодження і його було шпиталізовано. Правоохоронці розпочали розслідування та намагаються встановити особи злочинців.
У Марші Рівності взяли участь представники дипломатичних місій та міжнародних організацій. Сім депутатів Верховної Ради України продемонстрували солідарність з ЛГБТІ-спільнотою України, відвідавши Марш.
Організатори Прайду розпочали переговори з Національною Поліцією України та Київською міською державною адміністрацією задовго до самого заходу. В рамках цих переговорів для узгодження маршруту та координації належних заходів із безпеки було проведено декілька зустрічей.
У 2012 і 2014 роках Марші Рівності в Києві були скасовані в останній момент, бо поліція повідомила організаторам про свою неспроможність забезпечити безпеку учасників, яким погрожували праворадикальні групи. У 2015 році поліція дала згоду захищати учасників КиївПрайду зовсім незадовго до початку маршу і через це не змогла узгодити план із забезпечення безпеки з організаторами. Марш довелося припинити після того, як ультраправі радикали напали на демонстрацію та близько 10 учасників постраждали. Щонайменше п’ять працівників поліції також постраждали, один отримав тяжкі поранення.
Довідкова інформація
У минулому правоохоронці не могли захистити право ЛГБТІ-спільноти на мирне зібрання.
У 2012 році запланований на 20 травня Марш Рівності був скасований організаторами через погрози з боку різноманітних груп та осіб, а також через те, що київська поліція не спромоглася гарантувати безпеку учасників ходи, кажучи, що «будуть постраждалі».
Ще один Марш Рівності, запланований на 5 липня 2014 року, також був скасований, бо поліція в останню хвилину повідомила оргкомітету, що не зможе забезпечити безпеку учасників маршу, адже була ймовірність появи противників маршу.
У першому в Україні Марші Рівності ЛГБТІ-спільноти, що відбувся у 2013 році, взяли участь 100 осіб. При цьому на заході також були присутні 500 противників маршу. Через заборону суду проводити марш у центрі міста, він відбувся на околицях. Оскільки дата проведення маршу збігалась із Днем Києва, місцева влада звернулася до суду із проханням заборонити будь-які демонстрації, не пов’язані з офіційним святкуванням Дня міста, проте клопотання було відхилено.
У 2015 році не було розроблено план евакуації, через недостатню узгодженість дій організаторів та правоохоронців. Це призвело до того, що близько 10 учасників КиївПрайду постраждали від нападів гомофобів-противників маршу, не зважаючи на присутність 1 500 співробітників поліції та Національної Гвардії. Постраждали щонайменше п’ять працівників поліції, стан одного з них був у тяжкому стані. Поліція заарештувала 28 противників маршу, проте тільки четверо постали перед судом за звинуваченням у хуліганстві. Усіх чотирьох було засудженого до дворічного умовного ув’язнення.
У травні 2014 в Україні був вперше ухвалений Закон про протидію дискримінації. Не зважаючи на заклики активістів включити сексуальну орієнтацію та ґендерну ідентичність в перелік заборонених ознак дискримінації, до кінцевого тексту документу ці поняття не ввійшли.
У листопаді 2015 року в Україні було ухвалено поправку до Трудового Кодексу, що забороняє дискримінацію за ознаками раси, інвалідності та інших характеристик, зокрема сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності. У минулому законодавці надзвичайно опиралися введенню подібних змін у законодавство.
Джерело: Amnesty International в Україні.