Комітет із запобігання катуванням застерігає проти застосування жорстких заходів під час утримання у в’язницях 

Страсбург, 06.05.2021 - Комітет Ради Європи з питань запобігання катуванням (КЗК) опублікував набір мінімальних вимог до умов утримання в європейських тюрмах, внаслідок занепокоєння жорстоким ...

Додано:
oksana

7052021 speru
Комітет із запобігання катуванням застерігає проти застосування жорстких заходів під час утримання у в’язницях 

Страсбург, 06.05.2021 – Комітет Ради Європи з питань запобігання катуванням (КЗК) опублікував набір мінімальних вимог до умов утримання в європейських тюрмах, внаслідок занепокоєння жорстоким ставленням, яке присутнє в деяких державах і може посилитися через можливі більші бюджетні обмеження, пов’язані з довгостроковим впливом пандемії Covid-19.  

У своєму щорічному звіті за 2020 рік КЗК нагадує, що під час багатьох своїх візитів протягом років він виявив неможливість задовольнити основні потреби ув’язнених у певних установах, що могло призвести до ситуацій, коли в’язні зазнають нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження. 

Комітет зазначає, що в низці держав Ради Європи пандемія Covid-19 відбувається в умовах бюджетної кризи у в’язничних системах, яка впливає на тюремний бюджет і тюремний персонал. Під час своїх візитів КЗК дедалі частіше виявляв, що значні бюджетні скорочення вплинули на якість життя затриманих у таких питаннях, як: харчування, опалення, режим діяльності, доступ до роботи та час поза камерами. 

КЗК зазначає, що заходи жорсткої економії можуть збільшити бідність серед ув’язнених, зробити речі дефіцитнішими або дорожчими, а також обмежити телефонний контакт ув’язнених з їхніми сім’ями або можливість робити невеликі покупки. Ця проблема може особливо торкнутися ув’язнених, які не мають доходу від своїх сімей чи зовнішніх джерел. Саме ця категорія ув’язнених складає значну частку тюремного населення у багатьох країнах. 

«Особи, позбавлені волі у в’язницях чи будь-яких інших установах, мають право користуватися належними умовами життя. Важливо підкреслити, що деякі основоположні соціальні та економічні права затриманих осіб невіддільні від їх права на гуманне ставлення до них. Поріг гідності варто дотримуватися у в’язницях у будь-який час, в тому числі в контексті жорстких заходів, спричинених економічною кризою», – заявив президент КЗК Алан Мітчелл. 

Комітет вважає, що всім особам, позбавленим волі, слід забезпечити, як мінімум, доступ до достатньої кількості чистої питної води, достатньої кількості поживної їжі, гідні умови для сну та проживання, а також до засобів підтримання гігієни. Інші найважливіші мінімальні вимоги – це доступ до належних медичних послуг, ефективний доступ до роботи та її справедлива винагорода, доступ до іншої цілеспрямованої діяльності та регулярний контакт із зовнішнім світом. 

Крім того, щорічний звіт нагадує, що 20 березня 2020 року КЗК став першим органом Ради Європи, який видав чіткі поради державам-членам щодо пандемії: Заява про Перелік принципів, що стосуються поводження з особами, позбавленими свободи, у контексті пандемії COVID-19, яка була надана державам-членам 26 мовами. Щоб виконати свій мандат у цей період, Комітет також розробив внутрішнє оперативне керівництво щодо відповідних захисних заходів проти Covid-19, щоб продовжувати відвідувати місця несвободи. 

Звіт також містить ключові висновки та рекомендації 18 звітів про візити, опубліковані Комітетом у 2020 році, та інформацію про 14 візитів до держав-членів протягом року. Дванадцять із цих візитів були здійснені в період з липня по грудень, в контексті пандемії Covid-19, із відповідними гігієнічними та захисними заходами. 

У 2021 р. КЗК вже відвідав Сербію, Швецію, Швейцарію та Туреччину і планує відвідати Австрію, Болгарію, Латвію, Литву, Росію та Великобританію. 

Доповідь КЗК щодо візиту в Україну в 2020 р.: https://www.coe.int/en/web/cpt/-/the-cpt-publishes-report-on-ukrai-1  

Нагадаємо, що проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні – SPERU» здійснив Аналіз стану виконання рекомендацій щодо пенітенціарної системи, наданих Україні Європейським комітетом із запобігання катуванням, який охопив всі рекомендації, які Комітет надав Україні упродовж у 1998-2019 рр.: https://rm.coe.int/cpt-recommendations-implementation/16809e82be  

 *** 

Європейський комітет із запобігання катуванням та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню (КЗК) відвідує місця несвободи в 47 державах-учасницях Ради Європи, щоб оцінити, як поводяться з особами, позбавленими свободи. Це зокрема в’язниці, центри для утримання неповнолітніх, поліцейські відділення, центри для затриманих іммігрантів, психіатричні лікарні та будинки соціальної допомоги. Після кожного візиту Комітет робить звіт, що містить висновки та рекомендації певній державі.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Мережа правового розвитку — 2024: інновації інструментів доступу до правосуддя та відповідальне членство

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Хмельницькому

Український молодіжний фонд уклав Меморандум з ЮНІСЕФ

Покращення відчуття безпеки в громадах або Нові змісти «Правоспроможної громади»

У Києві презентували робочу групу, яка опікуватиметься цивільними заручниками, затриманими росією

Опитування щодо потреб та викликів серед ініціатив/організацій, що надають психологічну та юридичну допомогу