Інтеграція та соціалізація ветеранів АТО/ООС: проблеми, практика та досвід надання допомоги. Як цю проблему вирішують в Україні?

1 березня 2021 року відбувся підсумковий форум «Практика, досвід роботи та перспективи надання соціально-психологічної допомоги учасникам бойових дій АТО/ООС та членам їх родин». У листопаді 2019 ...

Додано:
healthrightorgua

G21_4207
Інтеграція та соціалізація ветеранів АТО/ООС: проблеми, практика та досвід надання допомоги. Як цю проблему вирішують в Україні?

1 березня 2021 року відбувся підсумковий форум «Практика, досвід роботи та перспективи надання соціально-психологічної допомоги учасникам бойових дій АТО/ООС та членам їх родин».

У листопаді 2019 року Фонд ООН у галузі народонаселення спільно з МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» за підтримки уряду Великої Британії запустили мобільні бригади соціально-психологічної допомоги ветеранам АТО/OOC та членам їх родин.

Шість мобільних бригад були створені у Київській та Миколаївській областях. Вони надають допомогу та консультації ветеранам та членам їх сімей в міській і сільській місцевості, сприяють доступу ветеранів до необхідних соціальних і психологічних послуг, та послуг з реабілітації.

Надання підтримки ветеранам значною мірою сприяє налагодженню їх комунікації та стосунків з сім’єю, родичами та громадою. Мобільні бригади виїжджають до місця проживання клієнтів, а також надають консультації телефоном та онлайн.

Упродовж 2020 року зазначені мобільні бригади надали сімейну психологічну підтримку, соціально-психологічну допомогу в адаптації та відновленні власного емоційного стану, соціальних і родинних зв’язків, сприяли в лікуванні та санаторній реабілітації, працевлаштуванні, оформленні документів, пільг, соціальних виплат, земельної ділянки та з питань домашнього насильства 6 025 учасникам бойових дій АТО/ООС; 3 338 членам родини учасників бойових дій АТО/ООС; 139 чинним військовослужбовцям.

G21_4207 G21_4359 

Ніколас Гаррокс, заступник Глави місії в Посольстві Великої Британії в Україні, під час свого виступу на Форумі зазначив: «Пережити важкий стрес у майже 20% може змінити поведінку людини. І вчасно надана допомога, а особливо надана людьми, які добре розуміють причини стресових ситуацій, чи пережили їх самі, чи ще стикалися з подібними ситуаціями може допомогти повернути впевненість у собі, надати нових сил до повернення до звичного життя, що натомість допоможе повернути людину у суспільство».

На думку пана Ніколаса, фізичне та психологічне здоров’я людини становить важливу передумову у розвитку та процвітанні суспільства.

«В умовах продовження збройного конфлікту на сході України, формування системи муніципальних та державних послуг для ветеранів АТО/ООС є необхідним елементом для реінтеграції ветеранів у суспільне життя, — зауважив Ніколас Гаррокс. — Ми маємо докази що такі мобільні бригади соціально-психологічної допомоги стають важливою ланкою, яка об’єднує надавачів послуг та тих, кому такі послуги в першу чергу потрібні. Надання підтримки ветеранам, які повернулись із зони АТО/ООС, значною мірою сприяє налагодженню комунікації та стосунків із сім’єю, родиною та громадою, що ми вважаємо також допомагає запобігти випадкам домашнього та гендерно зумовленого насильства. МБ можуть значно покращити доступ ветеранів АТО/ООС та членів їх родин в особливо віддалених районах України до необхідної психологічної підтримки».

Під час Форуму було представлено фотовиставку діяльності мобільних бригад соціально-психологічної допомоги учасникам бойових дій АТО/ООС та членам їх родин, найкращі практики та успішні кейси надання соціально-психологічної допомоги учасникам бойових дій АТО/ООС та членам їх родин в Україні, обговорювались потреби, можливості, цінність та перспективи надання такої підтримки.

 

G21_4441 G21_4798

Ольга Ревук, заступниця Міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції, звернула увагу аудиторії на те, що одним з основних завдань Міністерства наразі є забезпечення надання якісних, своєчасних соціальних послуг.

За її словами, зараз Міністерство соціальної політики є головним серед центральних органів виконавчої влади, які займаються формуванням державної політики в сфері протидії домашньому насильству, що включають у проблеми, які розглядалися під час Форуму.

«Усі ми розуміємо, що досить тривала війна, те, що досить багато людей змушені переїжджати з одного місця проживання на інше, те, що вони втрачають роботу, те, що вони шукають заклади освіти для своїх діток, і т.д. — всі ці речі збільшують стреси в житті будь-якої людини. І в тому числі у представників такої сміливої, так би мовити, функції, яку несуть наші ветерани АТО в державі, захищаючи кожного з нас. І ми розуміємо, що саме це й є точкою дотику співпраці Міністерства соціальної політики, Міністерства ветеранів і громадських організацій», — зауважила пані Ольга.

Також вона додала: «Варто зазначити, що окремою проблемою домашнього насильства є безпосередньо домашнє насильство в сім’ях ветеранів АТО/ООС. І тому ми розуміємо, що надзвичайно важливою є робота з ветеранами, учасниками бойових дій АТО/ООС, спрямована саме на подолання тих психологічних проблем, які ці люди мають внаслідок того, що вони брали чи беруть участь у війні на території нашої держави. З метою врегулювання цього питання представників територіальних відділів Мінветеранів було включено до координаційних рад на місцях».

Галина Скіпальська, виконавча директорка МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», у своєму виступі завернула особливу увагу на результати роботи мобільних бригад: «В рамках проєкту в Миколаївській та Київській областях 6 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги учасникам бойових дій АТО/ООС та членам їх родин у 2020 році надали допомогу 9502 клієнтам з питань відновлення емоційного стану, надавали психологічну підтримку ветеранам та сімейну психологічну підтримку членам їх родин, сприяли у влаштування на лікування та санаторній реабілітації, допомагали з працевлаштуванням, оформленням документів, соціальних виплат, земельної ділянки».

G21_4299  G21_4379

До роботи Форуму також долучилися Олександр Алієв, ветеран АТО/ООС, ексконсультант мобільної бригади смт Бородянка, державний експерт експертної групи психосоціальної реабілітації Директорату реабілітації, медичного забезпечення та соціальної реадаптації ветеранів Міністерства у справах ветеранів України; Юлія Мазур, головна спеціалістка експертної групи психосоціальної реабілітації Директорату реабілітації, медичного забезпечення та соціальної реадаптації ветеранів; Володимир Закалюжний, начальник відділу у справах ветеранів Миколаївської області Міністерства у справах ветеранів України; Анатолій Петров, заступник міського голови з соціально-гуманітарних питань; Оксана Єльчієва, директорка департаменту соціального захисту населення Миколаївської ОДА; Івона Костина, керівниця організації Veteran Hub; Віктор Мойсеєв, директор Миколаївського міського центру підтримки внутрішньо переміщених осіб та ветеранів АТО; Людмила Калгіна, заступниця директора Київського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; Людмила Бойко, директорка Бородянського центру соціально-психологічної реабілітації населення; Ксенія Возніцина, директорка ДЗ «Госпіталь ветеранів війни “Лісова Поляна” Міністерства охорони здоров’я України»; Павло Горбенко, супервізор Центру психосоціальної реабілітації НАУКМА.

Родзинкою Форуму була невелика вистава Форум-театру «Історія одного етапу мого життя», яка показувала, як саме працює мобільна бригада.

Детальніше дивіться у записі Форуму: https://youtu.be/ShU1ov53XBA


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році